Uchwyty, gałki, szafki bezuchwytowe (na klik) - które rozwiązanie wybrać do kuchni?

Uchwyty kuchenneWybranie gałek do mebli w kuchni jest sporym wyzwaniem. Muszą być one funkcjonalne, a jednocześnie atrakcyjne pod względem wizualnym. Na rynku znajdziemy dużą ilość ciekawych rozwiązań. Ponadto nie musimy decydować się na tradycyjne gałki. Bez problemu znajdziemy bardzo nowoczesne, a zarazem wygodne uchwyty. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również szafki bezuchwytowe, czyli posiadające system zamknięcia "na klik". Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat wszystkich najpopularniejszych rozwiązań. Dzięki nim o wiele łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję.

Uchwyty do mebli kuchennych

Uchwyty do kuchennych szafek to rozwiązanie, które od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to opcja dla miłośników klasyki, którzy cenią sobie prostotę. Pewne jest to, że uchwyty prezentują się niezwykle elegancko. Są również wygodne podczas codziennego użytkowania. Zapewniają stabilny chwyt nawet w przypadku, gdy mamy mokre dłonie. Dodatkowym atutem jest fakt, że stanowią one element dekoracyjny. Doskonale sprawdzą się, jako uzupełnienie stworzonego wystroju. Ważne jest jednak to, aby były one spójne z całą aranżacją. W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Decydując się na zakup uchwytów ozdobnych warto jest zachować zdrowy rozsądek. Łatwo przesadzić, przez co nasza kuchnia nie będzie prezentować się dobrze.

Uchwyty można podzielić na cztery podstawowe rodzaje:

  • uchwyty tradycyjne,
  • uchwyty relingowe,
  • uchwyty frezowane,
  • uchwyty listwowe.

Uchwyty tradycyjne

Uchwyty o tradycyjnej formie znane są już od pokoleń. Są one uniwersalne, dzięki czemu łatwo wkomponować je w dane wnętrze. Tego typu uchwyty w meblach kuchennych są zwykle gładkie i minimalistyczne. Decydując się na taki wzór można mieć pewność, że będzie on pasował do każdych mebli. Jeśli dodatkowo wybierzemy stonowany kolor, to uchwyty "wtopią się" w szafki.

Na rynku znajdziemy zarówno praktyczne i nierzucające się w oczy uchwyty, jak i takie o fantazyjnych kształtach i kolorach. Wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań.

Uchwyty relingowe

Uchwyty relingowe prezentują się bardzo nowocześnie, więc z pewnością przypadną one do gustu miłośnikom modernistycznych elementów. Zwykle mają one długość szafki. Dostępne są w wersji pionowej i poziomej. Wbrew pozorom dobrze sprawdzają się także w aranżacjach klasycznych.

Uchwyty frezowane

Uchwyty frezowane to opcja dość niekonwencjonalna. Nie są to uchwyty "odstające" od mebli. W tym przypadku są one frezowane w głębi, najczęściej w górnej oraz dolnej części frontów. Mogłoby się wydawać, że taki system nie jest zbyt wygodny, ale po pewnym czasie dochodzi się do wprawy w otwieraniu kuchennych szafek.

Uchwyty listwowe

Uchwyty listwowe są bardzo mało widoczne. Jak sama nazwa wskazuje są one "wpuszczane" w głąb frontów meblowych. To świetna propozycja dla tych, którzy poszukują czegoś nowoczesnego i stylowego.

Uchwyty kuchenne

Gałki do mebli kuchennych

Gałki do mebli kuchennych najlepiej sprawdzają się w przypadku aranżacji w stylu retro. Są to elementy zwracające uwagę. Raczej nie będą one prezentować się efektownie w modernistycznych wystrojach. Najlepiej pasują do niewielkich i lekkich frontów, czy też wąskich szuflad. Gałki muszą pasować do mebli. Najlepiej, aby nasze kuchenne szafki były utrzymane w stylu prowansalskim, czy też shabby chic. Doskonałe wydają się tutaj różnego typu kredensy na nóżkach.

Gałki nie będą dobrym wyborem do masywnych, lakierowanych i dużych frontów, które królują w współczesnych kuchniach. Warto wspomnieć o tym, że coraz większa ilość producentów proponuje nam połączenie uchwytów i gałek. Gałki zwykle umieszczone są na małych frontach i szufladach, natomiast na pozostałych elementach montowane są uchwyty. Oczywiście są one utrzymane w tym samym stylu.

Szafki kuchenne bezuchwytowe

Szafki kuchenne bezuchwytowe na klik to opcja bardzo wygodna, a zarazem ciekawa. Wystarczy, że naciśniemy palcem przycisk, a sprężyny znajdujące się w konstrukcji odepchną front szafki. Taki mechanizm może być również stosowany w szufladach. Nie zamontujemy go w lodówkach, czy też zmywarkach zabudowanych. Na rynku pojawiają się sprzęty kuchenne wyposażone w system klik, jednak wybór jest mocno ograniczony. Uchwyty na klik przeznaczone są dla tych, którzy pragną idealnie gładkich frontów meblowych. Są one niewidoczne i wygodne. Oczywiście trzeba się do nich przyzwyczaić szczególnie, jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia wyłącznie ze standardowymi uchwytami.

Artykuł został opracowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar.

Komentarze