Transport chłodniczy - samochody chłodnie i izotermy

Transport chłodniczyWyróżniamy wiele rodzajów transportu, jednym z nich jest transport chłodniczy samochodami. Odbywa się on z wykorzystaniem profesjonalnych środków transportu, takich jak samochody chłodnie i samochody izotermy.

Znanych jest wiele pojazdów tego typu. Chłodniami nazywamy zarówno samochody jak i pomieszczenia, w których przechowuje się produkty, wymagające w transporcie niskiej temperatury. W przypadku samochodów mamy do czynienia z kilkoma rodzajami chłodni.

Bardzo popularny jest typ samochodu chłodni doppelstock, czyli z podwójnym poziomem ładowania. W takich chłodniach możliwe jest załadowanie produktów na dwóch poziomach, dzięki regulowanej podłodze. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, pozwala bowiem na bardziej ekonomiczne załadowanie naczepy chłodniczej. Kolejnym, popularnym typem chłodni jest chłodnia z grodzią. Dzięki temu w obrębie jednej chłodni można uzyskać przestrzenie z różnymi warunkami termicznymi. Możliwe jest więc transportowanie w jednej naczepie produktów, które mają różne wymagania jeśli chodzi o temperaturę czy wilgotność powietrza.

Często używa się również auta typu chłodna hakowa, przystosowanego do transportowania tuszy i półtuszy w pozycji wiszącej. Poza mięsem w warunkach chłodniczych przewozi się również wiele innych produktów. W chłodniach transportuje się między innymi owoce i warzywa, zarówno świeże jak i mrożone. Produkty świeże nie wymagają tak niskich temperatur jak mrożonki, ale w ich przypadku niezmiernie ważne jest pamiętanie o tym, jakie produkty można przewozić ze sobą, a łączenie których jest absolutnie zakazane. Wiele produktów toleruje wysoką wilgotność, podczas gdy inne mogą być transportowane tylko przy niskiej wilgotności powietrza.

Kolejną grupą produktów, które wymagają transportu chłodniczego są produkty mleczne i nabiał. W chłodniach przewozi się między innymi mleko, jogurty, sery, kefiry, maślanki czy mleczne desery, na przykład lody. W podobnych warunkach przeprowadza się transport mrożonek, w tym mrożonych dań gotowych, takich jak pizze, frytki, pierogi czy inne dania garmażeryjne.

Źródła:

Komentarze