Transport artykułów spożywczych

Transport artykułów spożywczychTransportem nazywamy całokształt procesów związanych z przewożeniem osób, zwierząt bądź dóbr w określonym celu. W przypadku towarów transportem określamy ich przewożenie z miejsca produkcji na miejsce przeznaczenia.

Usługi transportowe

Każdy typ transportu produktów powinien odbywać się zgodnie z wytycznymi i zasadami, pozwalającymi na przewożenie produktów w sposób bezpieczny, higieniczny, ale i zgodny z normami. Szczególnym typem transportu jest przewożenie produktów spożywczych. w tym przypadku mamy do czynienia ze sporą ilością przepisów i warunków do spełnienia.

Wiele grup produktów spożywczych wymaga stworzenia odpowiedniego środowiska w transporcie. Należy uważać zarówno na temperaturę, jak i na poziom wilgotności. Pierwszą grupą są świeże owoce i warzywa. Ich przewożenie powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami poszczególnych produktów. Wiele z nich ma podobne wymagania, co pozwala na organizowanie wspólnych transportów. Niestety, wielu towarów absolutnie nie można transportować razem, ponieważ spełnienie wymagań dla jednej grupy oznaczałoby jednoczesne zepsucie się drugiej grupy produktów.

Towarami, które wymagają transportu chłodniczego są również produkty mleczne oraz nabiał. Niskich temperatur w procesie transportu wymagają jogurty, mleko, sery, maślanki, kefiry czy mleczne desery w tym lody. Warunków chłodniczych wymaga w transporcie również mięso i tego typu produkty. W chłodniach przewozi się też zamrożone mięso oraz ryby.

Kolejna grupą produktów, które wymagają przewożenia w niskich temperaturach są mrożonki. Są to zarówno mrożone owoce, warzywa, ale również dania gotowe, między innymi pizze, pierogi, zapiekanki czy frytki. Biorąc pod uwagę wymagania takich produktów niezbędne jest zainwestowanie w profesjonalne środki transportu, umożliwiające przewożenie i składowanie tych towarów. Poza produktami spożywczymi w chłodniach transportuje się także kwiaty, wiele rodzajów kosmetyków oraz leki i inne produkty medyczne. Dzięki niskim temperaturom mogą one zachować swoje właściwości.

Komentarze