Tokarka CNC - jakie wybrać oprogramowanie CAM?

Tokarka CNCOprogramowanie CAM stanowi integralny element pracy coraz większej liczby dziedzin związanych nie tylko z projektowaniem, ale także wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Integracja tych dwóch istotnych faz - modelowania i wytwarzania musi zostać odpowiednio zunifikowana, a narzędzie klasy CAM spełnia to kryterium. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie CAM do tokarek CNC?

Jakie oprogramowanie CAM dla tokarek CNC?

Jak powszechnie wiadomo, branża produkcyjna nie doszłaby do obecnego, imponującego poziomu rozwoju, gdyby nie zaawansowane systemy informatyczne, które bezpośrednio służą wspieraniu procesu poprzez łatwe i relatywnie proste dla maszyny przekonwertowanie myśli projektowej na model, który może zostać przetworzony w produkt finalny, spełniający potrzeby klienta.

Każda występująca w branży maszyna wymaga nieco innego podejścia do interpretacji projektów i choć już teraz możliwości nowoczesnych systemów są zadziwiające, to jednak każdorazowo należy przeanalizować zasadność wykorzystania konkretnego wariantu oprogramowania do naszych potrzeb. Doskonałym przykładem są tokarki CNC, dla których również nie istnieje jedno, kompletne rozwiązanie. Z powodzeniem możemy wyodrębnić warianty oprogramowania CAM, które obsługuje proces toczenia podstawowego, jak również systemów dedykowanych nieco bardziej skomplikowanym maszynom, które cechują się wielozadaniowością. Dlatego też najistotniejszym czynnikiem wyboru optymalnego oprogramowania CAM jest przeanalizowanie potrzeb i połączenie ich z zasobami oraz specyfiką wykorzystywanego urządzenia - w naszym wypadku specyfiką tokarki CNC.

Tokarki 2D - jaki program CAM?

Toczenie w dwóch osiach, czyli podstawowy wariant procesu zapewnia niezwykle szeroki wachlarz możliwości. I choć urządzenia projektowane obecnie cechują się ogromnym potencjałem, to dopiero wykorzystanie systemu CAM zapewnia optymalne połączenie pomiędzy jakością oraz efektywnością działania.

W przypadku tokarek 2D niezwykle istotna jest szybkość pracy, możliwość dowolnej modyfikacji projektu, a także komfort, który daje możliwość alokowania pracy jednej osobie. Jak dobrze wiemy, programowanie maszyn cnc wymaga zaprojektowania stosownego rysunku 2D. W przypadku programowania tokarek 2-osiowych system hyperMILL gwarantuje nam możliwość wytworzenia poprawnego modelu  oraz zaprogramowania tokarki dwuosiowej z poziomu jednej stacji roboczej. To niezwykle istotna cecha, która w dużej mierze stanowi o efektywności realizacji procesu biznesowego. Oprogramowanie umożliwia nie tylko projektowanie na krzywych, ale też tworzenie prostych i intuicyjnych cykli maszynowych.

Tokarki z napędzanymi oprawkami - jakie oprogramowanie warto dobrać?

Co w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak tokarki z napędzanymi oprawkami? Dla tego typu technologii systemy CAM muszą być wyposażone w specyficzne funkcje programowania maszyny w dodatkowych osiach. Sama idea toczenia wraz z frezowaniem stanowi niejednokrotnie duże wyzwanie dla inżynierów przy bardziej skomplikowanych kształtach, jednak wsparcie zaawansowanego narzędzia CAM będzie również i w tym przypadku nieocenione.

Wysokiej klasy oprogramowanie CAM wyposażone są w dedykowane moduły programowania nawet najbardziej zaawansowanych maszyn CNC, a dodatkowe pomoce w postaci kompletnej instrukcji obsługi zapewnią nam komfort wykorzystania pełni potencjału oprogramowania.

Czy systemy klasy CAM dla tokarek CNC to droga inwestycja?

Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania CAM musimy zadać sobie pytanie o rentowność takiej inwestycji. Ostateczna cena systemu CAM różni się diametralnie od zakresu funkcjonalności oraz innych czynników bezpośrednio związanych z tokarką. Jak wiele urządzeń obsługujemy? Jak wygląda ich stopień skomplikowania? Czy jesteśmy zainteresowani ograniczoną czasowo subskrypcją, czy od samego początku chcemy zainwestować w nieograniczony dostęp? Na szczęście odpowiednio zrealizowana inwestycja w programowanie CAM/CAD zaczyna spłacać się już od pierwszych wykonanych projektów. Podczas wyboru najlepiej skontaktować się bezpośrednio z autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania w celu ustalenia warunków oferty.

To znaczny krok naprzód w procesie wdrażania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które teraz są dla nas jeszcze bardziej dostępne i jeszcze łatwiejsze do zaaranżowania w każdym przedsiębiorstwie wykorzystującym na co dzień tokarki CNC. Rozwój naszego biznesu na każdym etapie może być wspierany przez nowoczesne systemy - wystarczy tylko dokładnie zbadać rynek i skonfrontować go z naszymi potrzebami.

Komentarze