Telewizor OLED czy QLED - który z nich warto kupić?

TV relaksInteresują Cię tanie telewizory 4K? A może priorytetową kwestią jest dla Ciebie jak najlepsza jakość matrycy? Po tym, jak już przeanalizujesz cechy dostępnych na rynku technologii, prawdopodobnie staniesz przed dylematem: OLED czy QLED. Sprawdź, co zda egzamin w Twoim przypadku.

Telewizory 4K, 8K, HDR, UHD? Te skróty odnoszą się przede wszystkim do rozdzielczości. Rodzaj telewizora oraz matrycy to z kolei zupełnie inna kwestia. Walka o podium w kategorii popularności toczy się aktualnie przede wszystkim pomiędzy telewizorami z matrycą OLED oraz QLED. Która z nich zapewni Ci lepsze wrażenia z oglądanego obrazu? Które telewizory warto wybierać do salonu? Zanim odpowiemy na pytanie „OLED czy QLED?”, postaramy się wyjaśnić, czym się od siebie różnią.

Telewizory QLED - co to takiego?

QLED stanowi zaawansowane rozszerzenie systemu LCD. Jednak podczas gdy LCD jest oparty na układzie świetlówek i diod LED, QLED bazuje na wyświetlaczu LED wykorzystującym LED-owe podświetlenie i kwantowe kropki (jak wskazuje nazwa Quantum dot LED). Kropki kwantowe to z kolei nanocząsteczki (nanokryształy), które potrafią zmieniać padające na nie wiązki światła. Umieszcza się je pomiędzy diodami LED a filtrami kolorów. Pozwala to na uzyskanie niezwykłej intensywności barw podstawowych, z których powstają wszystkie inne wyświetlane kolory. W praktyce oznacza to perfekcyjne odwzorowanie rzeczywistości na ekranie. Telewizory QLED osiągają doskonałe parametry pracy przy rozdzielczości 4K. Nowinką na pewno są modele QLED 8K.

Warto wspomnieć, że QLED jest zastrzeżonym znakiem firmy Samsung Electronics. Samsung nieustannie rozwija swoją technologię, oferując coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, np. już nie tylko telewizory 4K QLED, ale także oferujące rozdzielczość na poziomie 8K. Co ciekawe, początkowo ta technologia była dostępna jedynie w przypadku urządzeń firmy Samsung, jednak po tym jak w 2017 roku powołano QLED Alliance, można wybierać także wśród sprzętu chińskich koncernów TCL oraz Hisense.

TV relaks

Telewizory OLED - czym się charakteryzują?

OLED oznacza z kolei Organic Light Emitting Diode, czyli organiczną diodę elektroluminescencyjną. Co istotne, diody w telewizorach OLED nie potrzebują dodatkowego źródła światła - same emitują światło. Wpływa to na głębię, nasycenie oraz jednocześnie naturalność barw. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów matryc OLED. Niektóre z nich zapewniają jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów, inne wyróżniają się dużym kontrastem i znakomitą głębią czerni. Uzyskanie głębokiej czerni wynika przede wszystkim z faktu, że w technologii OLED każdy piksel można całkowicie wyłączyć.

OLED czy LED?

W telewizorach LED diody, zamiast się wyłączać, używają ciemnych barw, np. bardzo ciemnej szarości, w związku z czym kontrast kolorów jest mniejszy. Wpływa to także na cenę tych modeli - technologia LED będzie tańsza niż OLED, jeżeli więc interesują Cię tanie telewizory, poszukiwania zacznij właśnie od tych modeli.

Odpowiedź na pytanie "LED czy OLED" jest tym samym stosunkowo prosta: jeżeli Twoim priorytetem jest jakość obrazy, wybieraj sprzęt z oznaczeniem OLED. Jeżeli jednak główny nacisk kładziesz na cenę, postaw na najtańsze telewizory LED.

QLED czy OLED - co jest lepsze?

Atutem telewizorów OLED jest doskonałe odwzorowanie czerni oraz dobra jakość obrazu nawet w sytuacji, gdy użytkownik siedzi kątem do ekranu. Z kolei QLED - wyższy stopień jasności, w związku z czym to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie da się uzyskać bardzo dużego zacienienia. Poza tym odbiorniki QLED są tańsze niż OLED. Bywają też bardziej energooszczędne, jednak to zależy od podświetlenia i jakości obrazu. To w zasadzie podstawowe różnice, które mają znaczenie, kiedy porównujemy obie technologie.

Szczerze mówiąc, nie da się jednoznacznie określić, która technologia, OLED czy QLED, będziesz lepsza. Co więcej, spore są także różnice pomiędzy poszczególnymi modelami! Dlatego należy indywidualnie porównywać dane rozwiązania i ich parametry, a jednocześnie wziąć pod uwagę swoje preferencje i potrzeby.