Sprawdź, ile zapłacisz za przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochoduPlanujesz zakup używanego samochodu? Jeśli poprzedni właściciel zarejestrował go w polskim urzędzie, nie będzie konieczne dokonywanie wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania. Zamiast tego szybko i wygodnie przerejestrujesz auto. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz na jakie wydatki powinieneś się przygotować.

Jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania auta?

Przerejestrowania samochodu dokonuje się w urzędzie miasta. Znajdź w internecie lub weź w formie fizycznej z urzędu wzór wniosku i wypełnij go na spokojnie w domu. Następnie przygotuj umowę kupna-sprzedaży albo inny dokument, z którego wynika, iż jesteś właścicielem samochodu i masz prawo do zarejestrowania go. Takim dokumentem może być również akt darowizny.

Podczas przerejestrowywania potrzebne Ci będą: dowód osobisty lub paszport, dowód rejestracyjny (koniecznie z ważnym badaniem technicznym), karta pojazdu, dokument zaświadczający o ważności polisy OC. Zabierz też stare tablice rejestracyjne.

Przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące przerejestrowywania samochodu: https://kioskpolis.pl/przerejestrowanie-auta-sprawdz-gdy-kupujesz-samochod.

Przerejestrowanie samochodu

Do kiedy trzeba przerejestrować samochód?

Przerejestrowania nie musisz dokonywać od razu po kupnie samochodu. Masz na to 30 dni – liczone od dnia zawarcia umowy. Tyle samo dni ma sprzedawca na zgłoszenie faktu zbycia pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Do urzędu możesz udać się sam, ale jeśli z jakiejś przyczyny nie jesteś w stanie, masz prawo udzielić upoważnienia osobie trzeciej. Uwaga: musi mieć formę pisemną. Jeżeli upoważniasz do przerejestrowania samochodu członka bliskiej rodziny, nie poniesiesz żadnych opłat. Jeśli jednak poprosisz o przysługę dalszą rodzinę lub przyjaciela, konieczne będzie zapłacenie 17 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Koszt przerejestrowania samochodu różni się w zależności od tego, czy auto zostało zarejestrowane wcześniej w Polsce, czy za granicą. Poznaj różnice w stawkach:

Przerejestrowanie samochodu

  • najmniej zapłacisz za przerejestrowanie samochodu z Polski, w którym zdecydujesz się zachować poprzednie tablice. Masz taką możliwość, jeśli sprzedawca pochodzi z tego samo powiatu co Ty. Wówczas koszt to jedynie 81 zł,
  • nieco więcej zapłacisz za przerejestrowanie auta z Polski, w którym chcesz wymienić tablice na nowe. Po uwzględnieniu kosztu tradycyjnych tablic to 180,50 zł. Jeżeli jednak będziesz chciał zamontować w pojeździe tablice indywidualne - z własnym napisem - wydasz znacznie więcej, bo aż 1100,50 zł,
  • przerejestrowanie samochodu z zagranicy będzie droższe, z racji iż dochodzą tu koszty m.in. dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepek: kontrolnej i legalizacyjnej, opłaty ewidencyjnej, karty pojazdu. W efekcie, jeśli zdecydujesz się na tradycyjne tablice, powinieneś przygotować budżet w wysokości 256 zł. Jeżeli chcesz indywidualne, np. imienne, koszt wzrośnie od 1176 zł.

By nie narażać się na kolejne duże wydatki, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i znajdź ofertę OC w najniższej cenie. Zwróć uwagę na wartościowe usługi dodatkowe: ochronę zniżek czy Bezpośrednią Likwidację Szkód. Pamiętaj, by zachować ciągłość ochrony OC, bo za zwłokę w opłatach grożą wysokie grzywny.

Komentarze

Bartek
Przerejestrowan ie samochodu to jest prosta sprawa, gorzej jeśli poprzedni właściciel nie wypowiedział umowy ubezpieczenia. Najlepiej o to zadbać podczas sprzedaży/kupna auta na umowie.
https://znaki-drogowe.pl
Konrad
Nasza firma skupuje samochody używane w Warszawie oraz województwie mazowieckim. Bardzo szybko załatwiamy formalności. Dajemy dobre ceny na rynku - Sprawdź - https://skupauta.warszawa.pl/