Software house - oprogramowanie dla Twojej firmy

OprogramowanieNadszedł ten moment w rozwoju Twojej firmy - zdecydowałeś, że potrzebne będzie dedykowane oprogramowanie, które pozwoli Ci dalej się rozwijać. W tym momencie masz dwie możliwości. Możesz albo zbudować taką aplikację własnymi siłami, albo nawiązać współpracę z software house. Która opcja jest lepsza?

Zacznijmy od pierwszego scenariusza. Niezależnie od tego, czy w Twojej firmie potrzebne są aplikacje webowe czy aplikacje mobilne - potrzebny jest zespół programistów i odpowiedni sprzęt IT. Dobry programista, który rozumie specyfikę software development jest dzisiaj na wagę złota. Jednak nie zawsze jedna osoba wystarczy. Pamiętaj, że każda aplikacja wykorzystuje różne technologie i języki programowania - mamy przecież back end i front end. Zatem konieczny będzie przynajmniej dwuosobowy zespół. A to już oznacza poważne koszy.

Z drugiej strony dedykowane, szyte na miarę produkty cyfrowe są czasochłonne i skomplikowane w budowie. Po drodze trzeba uwzględnić wiele elementów i potencjalnych problemów. Osoby, które nie zajmują się tym na co dzień, nawet mając wystarczającą wiedzę, mogą po prostu nie podołać.

Może zatem lepsze będzie drugie rozwiązanie, czyli stworzenie rozwiązania IT z pomocą software house?

Czym jest i czym zajmuje się software house?

Krótko mówiąc, software house to firma, która zajmuje się outsourcingiem usług IT, przede wszystkim w zakresie tworzenia nowego oprogramowania. W branży IT takie przedsiębiorstwa określane są też jako firmy web lub mobile development (gdy taka firma tworzy produkty na Android i iOS). Czasami software house robią też strony internetowe, ale to nigdy nie jest główna usługa w ich portfolio.

Software house składa się z przynajmniej kilkuosobowego zespołu, w którym znajdziesz:

  • programistów (o różnych specjalizacjach i „obsługiwanych” językach programowania),
  • osoby nadzorujące realizację projektu (na ogół to po prostu project managerzy),
  • osoby zajmujące się testowaniem aplikacji (testerzy sprawdzają też pełną funkcjonalność aplikacji),
  • czasami również software house zatrudnia osoby (lub współpracuje z freelancerami), które zajmują się działaniami z obszaru digital marketing.

Dlaczego warto postawić na współpracę z software house, tworząc aplikacje internetowe?

Tutaj powodów jest kilka. Po pierwsze, software house specjalizuje się w tworzeniu aplikacji (webowych lub mobilnych). To nie jest kolejna przypadkowa firma IT, która jednego dnia naprawia laptopa, drugiego instaluje Windowsa na 300 komputerach dla nowej firmy, a trzeciego pisze kod do nowej aplikacji. Nie, software house zajmuje się praktycznie wyłącznie pracą z nowymi produktami cyfrowymi. Oddajesz zatem zlecenie w ręce profesjonalistów.

Po drugie, dzięki wypracowanemu doświadczeniu, taka firma wie, jakich problemów można uniknąć i o jakie kwestie zadbać jeszcze przed publikacją Twojego oprogramowania. Proces realizacji zlecenia będzie zatem uporządkowany i przejrzysty.

Trzecia sprawa, o której warto wspomnieć to kompetencje. Nie ma jednej uniwersalnej technologii, która sprawdzi się w każdym przypadku. Często aplikacja wymaga zaangażowania wielu osób o różnej wiedzy i doświadczeniu. W software house wszystkie te osoby już są na miejscu - nie musisz się martwić, że zatrudniony przez Ciebie programista powie Ci, że danej części pracy nie jest w stanie wykonać.

I na koniec warto dodać, że znalezienie programistów o wszystkich potrzebnych umiejętnościach może zająć wiele miesięcy. Nawiązanie współpracy z software house jest znacznie prostsze i szybsze.

Czym się kierować, wybierając software house?

Przede wszystkim opiniami. W świecie IT takim ważnym źródłem opinii jest serwis Clutch.co, ale oczywiście opinie w innych miejscach (w Google lub na LinkedIn) również są cenne. Szukaj firmy, która będzie prawdziwym partnerem w realizacji Twojego projektu. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej o potencjalnym współpracowniku - poczytaj ich case study, zobacz, czy prowadzą bloga (i o czym na nim piszą), spróbuj porozmawiać z innymi klientami. Być może też ktoś z Twoich znajomych lub współpracowników już realizował podobne zlecenie i będzie w stanie polecić Ci sprawdzonego wykonawcę?

Po drugie, upewnij się, czy dana firma jest w stanie pomóc Ci z realizacją całego projektu i jakie ramy czasowe przewidują. Oczywiście to SH powinien się martwić o te kwestie, ale w razie czego to Ty stracisz czas i pieniądze. Lepiej od początku szukać firmy, która już posiada wszystkie niezbędne kompetencje i będzie mogła w stosunkowo krótkim czasie przystąpić do pracy. Aczkolwiek musisz liczyć się z tym, że stworzenie nawet stosunkowo prostej aplikacji to praca zaplanowana na kilka miesięcy.

Stwórz swoją aplikację z Da Vinci Studio!

Jeśli szukasz sprawdzonego software house dla swojego projektu - zapraszamy do kontaktu z zespołem Da Vinci Studio. Firma ta posiada kompetencje zarówno web, jak i mobile. Zgrany i doświadczony zespół gwarantuje powodzenie Twojego projektu. Na stronie znajdziesz liczne case study (firma specjalizuje się m.in. w obsłudze sektora e-commerce, realizuje też projekty z wykorzystaniem machine learningu) i bloga. A jeśli jesteś start-upem, czeka na Ciebie ebook, w którym na kilkudziesięciu stronach znajdziesz dużo wartościowej wiedzy dotyczącej pracy i realizacji projektów IT.

Komentarze