Skuteczne ładowanie telefonu lub laptopa - o czym pamiętać, gdy kupujemy ładowarkę?

ŁadowarkaNie da się już obecnie funkcjonować na co dzień bez telefonu lub tabletu. Elektronika stała się istotnym elementem życia każdego z nas, będąc narzędziem do pracy i dostarczając rozrywki dla małych i dużych użytkowników. Nie moglibyśmy stosować jednak żadnego z urządzeń bez ładowarki. Dzisiejszy tekst chcemy zatem poświęcić właśnie temu typowi akcesoriów, pokazując różne rodzaje ładowarek oraz najważniejsze parametry, o których trzeba pamiętać, gdy stajemy przed koniecznością zakupu nowego urządzenia ładującego do telefonów lub laptopów.

Rodzaje ładowarek dostępnych na rynku

Urządzenia takie, jak smartfon lub tablet można ładować na trzy różne sposoby. Należą do nich ładowarki:

  • sieciowe,
  • indykcyjne,
  • samochodowe.

Najpopularniejsze ze wszystkich trzech typów są oczywiście urządzenia sieciowe, czyli takie, dzięki którym ładujemy telefon, podłączając go za pomocą ładowarki wprost do gniazda elektrycznego. W praktyce, oznacza to, że ładowanie możemy przeprowadzić tylko w miejscu, w którym mamy dostęp do gniazdek elektrycznych.

Warto zwrócić uwagę, czy zasilacz ma odłączany kabel USB. Jeśli tak, naładujemy także telefon, podpinając go z pomocą kabla bezpośrednio do laptopa lub komputera stacjonarnego.

Ładowanie indukcyjne staje się ostatnio coraz popularniejsze nie tylko wśród miłośników nowoczesnych gadżetów. To prosta i skuteczne metoda ładowania telefonu. Urządzenie składa się z kabla i podkładki, na której kładziemy urządzenie.

Pamiętajmy, że nie każdy telefon zadziała z ładowarką indukcyjną. Przed podjęciem decyzji zakupowej, trzeba zatem dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu. Do tego typu ładowania nadają się bowiem wyłącznie telefony, mające szklaną obudowę.

Ładowanie telefonu jest również możliwe podczas podróży. Potrzebujemy do tego tylko ładowarki samochodowej, którą podpinamy do zapalniczki. W skład urządzenia wchodzi zasilacz, wpinany bezpośrednio do gniazda, który ma wejście USB na kabel, zakończony z drugiej strony złączem micro USB albo USB C.

Parametry techniczne - wiedza przydatna podczas zakupów

Podobnie, jak w przypadku każdego sprzętu elektronicznego, również przy zakupie ładowarki należy dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi i sprawdzić, czy nadaje się ona do pracy z naszym telefonem.

Do najważniejszych parametrów zasilaczy zalicza się:

  • napięcie (V),
  • natężenie (A).

Zasilacz, który dostajemy w zestawie z telefonem w pełni odpowiada potrzebom naszego urządzenia. Jeśli planujemy zakup zamiennika, wówczas trzeba dokładnie sprawdzić możliwości ładowarki, gdyż może ona nie działać prawidłowo, a w najgorszym przypadku uszkodzić sprzęt.

Kilka lat temu, aby zmniejszyć ilość śmieci elektronicznych, odgórnie wprowadzono dyrektywę o ujednoliceniu ładowarek do różnych telefonów. Teoretycznie oznacza to, że każdym zasilaczem jesteśmy w stanie równie skutecznie naładować każde urządzenie.

Nie jest to jednak do końca prawda. Ładowarki mogą mieć bowiem różne natężenie prądu, co wpływa na czas ładowania. Im więcej amperów mamy, tym proces zapełniania baterii jest krótszy. Nie zapominajmy jednak, że ekspresowe ładowanie znacząco skraca żywotność baterii. Warto zatem, przynajmniej raz na jakiś czas, podłączyć ją na czas dłuższy i naładować do pełna, przez dwie-trzy godziny.

Ładowanie sprzętu elektronicznego - jak parametry wpływają na szybkie naładowanie?

Każda z omówionych powyżej ładowarek potrzebuje nieco inną ilość czasu do pełnego naładowania sprzętów. Wynika to z różnego natężenia i napięcia.

Ładowarki sieciowe mają zazwyczaj napięcie 5 V, różnią się jednak między sobą natężeniem, które potrafi się wahać od 1 do 2 A. Im wyższe natężenie, jak już wspomnieliśmy, tym szybciej naładujemy sprzęt.

Urządzenia indukcyjne występują z napięciem 5-9 V i natężeniem na poziomie 1-2 A, co pozwala na sprawne uzupełnienie energii w telefonie.

Parametry ładowarek samochodowych są zdecydowanie bardziej zróżnicowane, gdyż mogą występować z natężeniem od 0,7 A aż do 4,8 A. Z kolei napięcie potrafi wynosić od 3,6 do 20 V. Oznacza to, że bez trudu podczas nawet niezbyt długiej jazdy, sprawnie doładujemy telefon.

Szybkie, sprawne i wygodne ładowanie

Szeroki wybór produktów, dostępnych na rynku, sprawia, że możemy łatwo znaleźć idealny sprzęt dopasowany do naszych potrzeb i budżetu. Dzięki dobrze dobranym zasilaczom, nie grozi nam już ryzyko, że zostaniemy bez telefonu, z powodu rozładowanej do zera baterii.

Chcesz sprawnie naładować telefonu, ale nie wiesz, jaką ładowarkę wybrać? Odwiedź stronę AkcesoriaMarket.pl, pełną sprawdzonych porad i wskazówek od specjalistów.