Skup aut - czy warto z niego korzystać?

Skup autDzisiaj coraz większe zainteresowanie wśród posiadaczy samochodów budzi skup aut używanych. Jak się okazuje zapewnia on szybką sprzedaż, jak i szybki zakup samochodu. Warto więc nieco więcej dowiedzieć się o sposobie działania skupu aut.

Rozpoczęcie sprzedaży

Jest to znamienne dla dzisiejszych czasów, że wiele czynności można wykonać przez Internet. Również sprzedaż samochodu do skupu często rozpoczyna się w Internecie. To właśnie na stronie internetowej interesującego nas skupu zgłaszamy chęć sprzedaży samochodu. Zwykle podczas zgłoszenia musimy odpowiedzieć na kilka pytań, które dotyczą przede wszystkim stanu technicznego naszego pojazdu. Tym nie mniej, zwykle skup aut za gotówkę będzie chciał również, abyśmy podali nasze podstawowe dane.

Dla osób, które cenią sobie bardziej tradycyjne formy kontaktu również istnieje możliwość nawiązania kontaktu ze skupem. Zamiast wypełniana formularza i odpowiadania na pytania w internecie, można udzielić na nie odpowiedzi telefonicznie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wypełnienie formularza czy na wykonanie telefonu, nie zabierze nam to zbyt wiele czasu.

Oczekiwanie na odpowiedź i spotkanie

Zwykle nie od razu otrzymamy odpowiedź od skupu, czy jest zainteresowany naszym samochodem. Trzeba poczekać nieco na odpowiedź, nieraz do 1..2 dni, najczęściej jednak do kilku godzin.

Jeśli odpowiedź będzie odmowna, nie pozostaje nic innego jak poszukanie innego skupu. Jednakże, odpowiedzi odmowne zdarzają się dość rzadko. Przeważnie otrzymujemy pozytywną odpowiedź wraz z zaproszeniem na spotkanie. Obowiązkowo na to spotkanie musimy udać się ze swoim samochodem, aby skup aut mógł poddać go ocenie.

Na spotkaniu rzeczoznawca, który jest pracownikiem skupu bądź też wykonuje dla niego zlecenia, ocenia przede wszystkim stan techniczny samochodu. Na podstawie tej oceny dokonywana jest wycena samochodu. W tym momencie trzeba być przygotowanym na to, że prawdopodobnie nie będzie to zbyt wygórowana cena. Każdy zawsze chce kupić jak najtaniej, ponieważ im taniej je kupi, tym więcej będzie mógł na nim zarobić. Trzeba więc być przygotowanym na negocjacje, które w skupach aut są jak najbardziej dopuszczalne. Warto ustalić jakąś kwotę, poniżej której nie zejdziemy w negocjacjach. Jeśli firma skupująca samochody nie zgodzi się na tę kwotę, po prostu zrezygnujemy u nich ze sprzedaży.

Dokonanie własnej wyceny

Ażeby nie dać się oszukać na wycenie samochodu trzeba wiedzieć ile nasz samochód rzeczywiście jest warty. Jednakże samemu trudno to określić. Warto pamiętać o tym, że właściciele samochodów przeważnie znacząco zawyżają wartość swojego samochodu. Nie chodzi nawet o to, że chcą na nim jak najwięcej zarobić, lecz rzeczywiście wydaje im się, że ich auto jest warte więcej niż jest warte w rzeczywistości.

Dlatego też, przed wizytą w skupie można udać się do niezależnego rzeczoznawcy. Oczywiście, wycena samochodu nie jest darmowa, jednak wydaje się, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Po takiej wycenie będziemy wiedzieli, ile faktycznie wart jest nasz samochód. Oczywiście, auto skup nigdy nie zaoferuje nam tyle, ile auto jest faktycznie warte. Jeśliby to zrobił, nie byłby w stanie zarobić na naszym samochodzie, a przecież to jest celem każdej firmy. Dlatego też, musimy spodziewać się tego, że cena płacona gotówką będzie nieco niższa od realnej wartości rynkowej auta. Ważne jednak, żeby nie była o wiele niższa. Musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile wyceniamy czas który zaoszczędzimy na sprzedaży samochodu i odjąć tę kwotę od realnej wartości samochodu. Wynikiem tego równania będzie cena jaką powinniśmy próbować wynegocjować.

Alternatywy dla skupu aut

Oczywiście, z różnych przyczyn nie każdy chce sprzedawać samochód w skupie. Są alternatywne sposoby na sprzedaż samochodu. Jednym z nich jest skorzystanie z pośrednictwa komisu.

Warto w tym miejscu zauważyć, że dla wielu osób, które nie mają doświadczenia ze sprzedażą pojazdów, komis wydaje się być łudząco podobny do skupu. Rzeczywiście, nie sposób nie zauważyć pewnych podobieństw. Jednakże generalnie, skup aut działa w sposób zupełnie inny od komisu.

W komisie zostawiamy auto po to, aby potencjalni klienci mogli je oglądać. Promocją naszego samochodu w tym wypadku zajmują się pracownicy komisu. Zwykle w komisie udaje się sprzedać auto nieco szybciej niż w sprzedaży bezpośredniej.

Jednakże, w sprzedaży bezpośredniej nikomu nie musimy płacić żadnej prowizji, w komisie natomiast jest to konieczne.

Wydaje się, że niektóre komisy mogą być faktycznie pomocne, jednak w niektórych po prostu nie opłaca się zostawiać samochodu. Niektóre komisy bowiem żądają tak wysokich prowizji, że sprzedawanie samochodów za ich pośrednictwem staje się całkowicie nieopłacalne. Jeśli więc chcemy koniecznie skorzystać z pomocy pośrednika, poszukajmy komisu który pobiera za pośrednictwo rozsądną prowizję.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedz na pytanie w jaki sposób najlepiej jest sprzedać auto. Dla każdego bowiem inne rozwiązanie może być tym najlepszym.

Źródła:

Komentarze