Sieć 5G - technologia na miarę XXI wieku

Technologia 5GDzisiaj technologia 4G króluje na całym świecie. Jednak jej ograniczenia - np. niewielka szybkość transmisji danych czy niezawodność sprawiają, że już w 2020 roku, ustąpi technologii 5G. I rozpocznie się nowa era - era technologii 5G. Czym ona jest? I najważniejsze, - co oznacza dla przeciętnego użytkownika smartfona czy komputera?

Mało kto wie o tym, że liczba urządzeń podłączonych do sieci 4G, za chwilę przekroczy 20 miliardów… Tak, tak - komputerów, smartfonów, tabletów czy urządzeń domowych typu "smart" (np. gadających lodówek) podłącza się do sieci 4G coraz więcej. A to oznacza jedno. Sieć powoli staje się zapchana i niewydolna. Dlatego na jej miejsce zostanie wprowadzona technologia 5G. I ta nowa technologia - całkowicie zrewolucjonizuje nasze życie...

Najważniejsze różnice pomiędzy technologią 4G a 5G

Prędkość transmisji danych
Jest ona pierwszą i najważniejszą różnicą między technologią 4G a 5G. Na przykład, popularny router Huawei E5573C 4G LTE rozsyłający bezprzewodowo sygnał Internetu do 16 urządzeń - jest w stanie pobierać dane z prędkością do 150 Mb/s. Natomiast technologia 5G, działa w chmurze i oferuje prędkość przesyłania danych do 100 Gb/s. To tak, jakby porównać mały górski strumyk z ogromną, szeroką rzeką Dunaj.

Wydajność
Technologia 5G jest odporna na spadki wydajności w przesyłaniu danych - nawet wówczas, gdy z sieci w tym samym czasie korzysta bardzo duża liczba użytkowników. Innymi słowy, przepustowość sieci opartej na technologii 5G jest 100 razy większa niż sieci opartej na technologii 4G. A to oznacza koniec problemów z transmisją danych. I tak, np. miłośnicy gier komputerowych grający na konsoli czy entuzjaści oglądania telewizji na smartfonie czy tablecie, nie będą już oglądali nieruchomych obrazków czy zacinania się streamingu video. Także miłośnicy filmów będą usatysfakcjonowani. A to dlatego, że pobranie filmu w technologii 4G trwa około 6 minut. Natomiast w technologii 5G, film pobierzemy w czasie… 4 sekund! A zatem, w latach 20. XXI wieku czeka nas rozkwit oglądalności telewizji na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych.

Czas odpowiedzi na zapytania
Wszyscy wiemy, że często trzeba poczekać kilka czy kilkanaście sekund - aż połączymy się z daną stroną internetową. Dzieje się tak, ponieważ technologia 4G, choć dosyć szybka - w rzeczywistości jest powolna. Natomiast technologia 5G, oferuje czas odpowiedzi z sieci do danego urządzenia rzędu 1 milisekundy. Czyli mniej, niż mrugniecie oka. Ale tak krótki czas odpowiedzi na zapytania - przyda się nie tylko zwykłym internautom. Ta cecha technologii 5G sprawi choćby to, że konstruktorzy i inżynierowie zajmujący się autonomicznymi samochodami czy autobusami będą mogli rozwinąć skrzydła. Dzisiaj, produkcja autonomicznych samochodów (np. przez firmę Tesla) nie może wyjść z fazy eksperymentów. Dlaczego? Ponieważ autonomiczne samochody czy autobusy - potrzebują dużej przepustowości łącza oraz ciągłej wymiany danych. I musi się to odbywać w ułamku sekundy. A wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym nimi ludziom.

Wykorzystanie technologii 5G

Bardzo szybkiej wymiany danych potrzebuje również medycyna na odległość. To dzięki technologii 5G, stanie się możliwa diagnostyka stanu zdrowia pacjentów przez 24 godziny na dobę. Dawkowanie leków, wykonywanie badań czy monitoring pracy serca dzięki urządzeniom podłączonym do sieci 5G sprawi, że szybko rozwijać się będzie branża e-zdrowia. Mało tego. Dzięki robotom medycznym, lekarze chirurdzy - będą w stanie wykonywać operacje na odległość. (Np. chirurg z Atlanty w USA, zobaczy pole operacyjne pacjenta, który leży w szpitalu w Poznaniu w czasie rzeczywistym. I sterując robotem medycznym wykona operację.).

Technologia 5G w połączeniu z urządzeniami określanymi, jako Internet rzeczy, spowoduje dużą przemianę w rolnictwie. Urządzenia Internetu rzeczy, będą optymalizować produkcję żywności. Czyli monitorować proces uprawy, zbioru, przechowywania i transportu płodów rolnych. To komputery i inne urządzenia monitorujące, będą śledzić cały proces produkcji roślinnej. A to z kolei znacznie zwiększy efektywność produkcji z 1 ha. Natomiast w etapie późniejszym, urządzenia monitorujące pozwolą na skokowe zminimalizowanie strat, które wynikały często z braku należytej staranności w transporcie i przechowalnictwie produktów rolnych. Już dziś, prognozy specjalistów ds. rolnictwa mówią, że wprowadzenie technologii 5G pozwoli rolnikom na 25%-30% wzrost produkcji rolnej w najbliższych 10 latach.

Wdrożenie technologii 5G sprawi, że duże zmiany nastąpią także w gospodarce. Linie produkcyjne dzięki nowym robotom i automatom, staną się o wiele szybsze i precyzyjniejsze. A ludzie zostaną odsunięci od najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia procesów produkcyjnych. Sieć 5G pozwoli także, na zminimalizowanie czasu poświęcanego na pracę wykonywaną w danym zakładzie pracy. Innymi słowy, pracownicy będą mogli wykonywać część pracy z domu lub zdalnie.

Wszystko wskazuje na to, że przeobrażeniu ulegną całe gałęzie gospodarki. Pojawią się nowe zawody i miejsca pracy. A jednym z popularniejszych, nowych zawodów stanie się np. operator drona. Bo to drony, będą nam coraz częściej dostarczać mniejsze i większe paczki oraz różnego rodzaju przesyłki. Dzięki technologii 5G, nastąpi szybki rozwój transportu kolejowego i lotniczego.

A w telekomunikacji, na niespotykaną dotychczas skalę rozwinie się rzeczywistość wirtualna. I to dzięki niej, stanie się np. możliwe przesyłanie hologramów. A to oznacza, że wykonując połączenie telefoniczne - nie tylko usłyszymy naszego rozmówcę. Ale także, zobaczymy jego obraz holograficzny. Tak, jakby nasz rozmówca stał obok nas - a nie był 300 czy 400 kilometrów od nas - technologia holograficzna w zasadzie jest już opracowana. Jednak nie może być wdrożona na masową, światową skalę z powodu ograniczeń technologii 4G.