Router internetowy, o którym łatwo zapomnieć

Kobieta korzystająca z InternetuJeżeli nie wiesz, jak się nazywa Twój router internetowy, gdzie stoi i jak się go restartuje, to prawdopodobnie jesteś posiadaczem naprawdę dobrego sprzętu, który robi to, czego się od niego oczekuje i nie wymaga od użytkownika atencji. Możliwe, że jesteś użytkownikiem routera FRITZ!Box 4060, który należy do takich urządzeń i to klasy premium.

Router internetowy do domu i firmy dobiera się ze względu na typ łącza, jakim dysponujemy. Urządzenia z rodziny FRITZ!Box charakteryzują się pod tym względem dużą elastycznością. Opisywany model FRITZ!Box 4060 da się podłączyć w zasadzie do każdego rodzaju dostępu. Za pomocą dedykowanego portu WAN o przepustowości aż 2,5 Gbit/s można go podłączyć do zewnętrznego modemu DSL, światłowodowego, kablowego, lub wprost do biurowej, czy osiedlowej sieci ethernet. Na tym jednak nie koniec. Do wbudowanego portu USB możemy wpiać popularny modem LTE i w razie potrzeby połączyć się z siecią mobilną.

W dzisiejszych czasach sieć bezprzewodowa jest nieodzownym elementem sieci w domu i firmie. Z tego powodu FRITZ!Box 4060 posiada zintegrowany punkt dostępu w najnowszych standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax), który pozwala przesyłać dane z prędkością nawet do 2400 Mbit/s (zakres 5 GHz) i 1200 Mbit/s (2,4 GHz). Wi-Fi 6 góruje nad poprzednimi wersjami nie tylko wyższą przepustowością, ale także tym, że posiada mechanizmy zapobiegające spadkom transferu, spowodowanym przez zakłócenia ze strony innych sieci bezprzewodowych w pobliżu. Dla użytkowników, którzy wolą podłączać sprzęt sieciowy za pomocą kabli, router ma także zintegrowany, gigabitowy switch (3x 1 Gbit/s).

FRITZ!Box 4060 wyróżnia się na tle innych rozwiązań także niezwykle rozbudowanymi funkcjami dodatkowymi. Na przykład zintegrowana baza DECT pozwala zalogować do routera nawet 6 aparatów telefonicznych, a także sterować domową automatyką Smart Home.

W dobie multimediów cyfrowych niezwykle przydatną funkcją FRITZ!Box 4060 jest możliwość podpięcia do routera przenośnego dysku USB 3.0 i udostępnienia zapisanych tam filmów, fotografii i muzyki w całej sieci lokalnej. Wbudowany serwer NAS i UPnP AV pozwolą odtwarzać multimedia nie tylko na komputerach, ale także telewizorach i zestawach audio-video.