Rodzaje słuchawek - jakie wybrać i do czego?

SłuchawkiNa rynku znajduje się tyle modeli słuchawek, że coś dla siebie bez trudu znajdzie zarówno miłośnik ekstremalnych sportów, jak i samotnik ceniący słuchanie muzyki w domowym zaciszu. Sprawdź, jakimi kryteriami się kierować, by wybrać słuchawki dopasowane do Twoich potrzeb!

Jakie są rodzaje słuchawek?

Słuchawki można podzielić z uwagi na różne aspekty. Pierwszym jest przeznaczenie. Inne słuchawki - z uwagi na przeważające cechy - powinna kupić osoba, która słucha muzyki z mp3, inne zaś taka, która chce oglądać filmy i seriale na komputerze, gdy reszta domowników śpi. Z tego względu wyróżnia się słuchawki do domu, telefonu, dla sportowców, graczy, do klasycznego biura czy call center.

Słuchawki

Drugie rozróżnienie można przeprowadzić podług - nazwijmy to - poręczności. Chodzi tu oczywiście o słuchawki przewodowe i bezprzewodowe, z których te drugie są wygodniejsze dla osób mobilnych, a także sportowców. Brak kabla sprawia, że nic nam się nie plącze i mam większą swobodę ruchów. Dodatkowo słuchawki bezprzewodowe wykorzystują różne technologie działania: radiową, Bluetooth. Przekonaj się, które warto wybrać: słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?.

Słuchawki - budowa

Trzecie, zdecydowanie najpopularniejsze rozróżnienie słuchawek bierze pod uwagę budowę. Ma ona wpływ na komfort docierania do ucha dźwięków, wygodę noszenia, wygląd, wielkość... Wymienić tu można dwa główne typy z wyraźnymi podtypami, co łącznie daje aż cztery grupy:

  • słuchawki douszne - są to słuchawki bardzo popularne z uwagi na uniwersalność oraz niską cenę. Spotkasz je nie tylko w sklepach ze sprzętem elektronicznym, ale również w wielu innych, w tym w kioskach i sklepach odzieżowych! Słuchawki wkłada się do ucha, lecz nie wchodzą głęboko, pozostawiając małe szpary. Brak szczelności sprawia, że nie tłumią dźwięków tak dobrze, jak nowocześniejsze modele. Są też mniej stabilne - łatwiej wypadają przy pociągnięciu kabla. Mogą być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe (te nadadzą się dla sportowców). Dostępne są w setkach kolorów i odcieni!
  • słuchawki dokanałowe - to nowsza generacja słuchawek dousznych. Końcówki mają silikonowe nakładki, które wchodzą głębiej (do kanału ucha, zgodnie z nazwą). Świetnie tłumią dźwięki, więc przydadzą się osobom słuchającym muzyki na telefonie, mp3 lub m4, za to mogą być niebezpieczne dla osób uprawiających niektóre dziedziny sportowe! Jeśli biegasz poboczem lub jeździsz rowerem po ulicach, nie powinieneś wytłumiać dźwięków. W takiej sytuacji możesz nie słyszeć nadjeżdżającego pojazdu i doznać kontuzji bądź narazić na nią inne osoby,
  • słuchawki nauszne - wbrew Twoim podejrzeniem, nie są to słuchawki biurowe. Prawdziwe modele nauszne wyszły z łask słuchaczy muzyki już dawno - nowoczesne warianty wybierają nieliczni. Wsadza się ja na głowę od góry lub tyłu. Przylegają do ucha, w związku z czym po jakimś czasie przestają być wygodne - ucho zaczyna boleć. Były standardem w czasach, gdy korzystało się z walkmanów i CD-playerów,
  • słuchawki wokółuszne - i to właśnie są słuchawki, które widzisz, gdy myślisz o nausznych. Są wygodne i dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz. Możesz je zakupić w wielu kolorach z różnymi udogodnieniami. Stanowią rewelacyjny wybór dla graczy i miłośników nocnego oglądania seriali oraz filmów. Dzięki temu, że nie przylegają bezpośrednio do ucha, są lepsze dla słuchu - odpowiednie dla młodych osób, np. uczniów i dzieci chcących skupić się na komputerowych grach edukacyjnych.
  • Słuchawki

Wybierz model słuchawek odpowiedni dla Ciebie i korzystaj z nich tak, jak lubisz!

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze

Monika
Ja wybrałam bezprzewodowe douszne. Najbardziej mi się sprawdzają, a do tego są najmniej widoczne. Na początku miałam problem z ich czyszczeniem, bo często mi się brudziły, ale odkąd zaczęłam lepiej dbać o moje uszy i stosować spray do uszu Fonix to moje uszy zaczęły być czystsze i tym samym słuchawki też :)