Rodzaje paneli fotowoltaicznych - wady i zalety

Panele fotowoltaiczneRynek fotowoltaiczny rozrasta się z dnia na dzień. Polacy coraz częściej decydują się na to ekologiczne źródło energii i nic zresztą dziwnego. Fotowoltaika to dbanie o środowisko, nowoczesność oraz przede wszystkim oszczędność. Jakie jednak są dostępne rodzaje panele fotowoltaicznych? Z czym wybór poszczególnych modeli się wiąże? Przedstawiamy wady i zalety rozwiązań fotowoltaicznych dostępnych w Polsce.

Panele monokrystaliczne

Pierwszym rodzajem paneli fotowoltaicznych są modele monokrystaliczne. Powstają one z ogniw pochodzących od monokryształu krzemu, który posiada charakterystyczny kształt oraz kolor, z łatwością pozwalający odróżnić go od innych. Ten rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się tym, że jest w stanie osiągnąć największą sprawność, czyli nawet do 20-kilku procent.

Niestety panele te mają również swoje wady. Ich temperaturowy współczynnik mocy jest również największy. Dla użytkownika oznacza to tyle, że zainstalowanie instalacji monokrystalicznej może okazać się najdroższym rozwiązaniem fotowoltaicznym.

Ogniwa fotowoltaiczne

Panele polikrystaliczne

Kolejnym rodzajem paneli fotowoltaicznych są modele oparte na modułach wielokryształowych. Do stworzenia tych paneli korzysta się z innego rodzaju krzemu, co przekłada się na niższą sprawność, która oscyluje w okolicach 15-17 %. Panele polikrystaliczne są obecnie najpopularniejsze, ponieważ - choć ich sprawność nie jest tak wysoka jak w przypadku monokryształów - to oferują niższy spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury.

Decydując się więc na panele polikrystaliczne musimy być świadomi tego, że mniejsza część energii słonecznej zostanie przekonwertowana na energię elektryczną. Z drugiej strony natomiast, to rozwiązanie może okazać się o wiele tańsze.

Kolektory fotowoltaiczne

Panele nie-krzemowe

Przedstawione powyżej rodzaje paneli fotowoltaicznych oparte są na krystalicznej strukturze krzemowej, jednak dziś znaleźć możemy również modele skonstruowane z innych ogniw. Panele z krzemu amorficznego na przykład to takie, które są zbudowane z tego samego pierwiastka, lecz niewykrystalizowanego. Posiadają one najniższą sprawność, bo w okolicach 8-10%, lecz są przy tym najtańsze.

Mówi się również o panelach II typu, czyli z zupełnie innych pierwiastków. Takim rodzajem paneli fotowoltaicznych są np. te oparte o tellurek kadmu. Ten charakterystyczny półprzewodnik zapewnia modułowi sprawność w okolicach 10% a jego wartości napięć różnią się od tych w modelach krzemowych. Panele cienkowarstwowe, bo tak się również je nazywa, cechują się generalnie niską ceną i niską sprawnością.

Baterie słoneczne

Panele z materiałów organicznych

Ostatnim rodzajem paneli fotowoltaicznych są te stworzone z materiałów organicznych. Są one lekkie, elastyczne, tanie w produkcji. Nie są one jeszcze tak spopularyzowane, jednak dzięki niskim kosztom ich zbudowania przewiduje się, że wkrótce mogą zastąpić rozwiązania klasyczne.

Chociaż ich produkcja jest wyjątkowo tania, to nie kompensują tego całkowicie na swojej sprawności, która sięgać może nawet do kilkunastu procent.

Jak widać, rynek fotowoltaiki rozrasta się i poszukuje coraz to nowszych, korzystniejszych rozwiązań. Konwersja energii słonecznej na elektryczną jest bardzo opłacalna, stąd wciąż trwają poszukiwania najlepszej metody i najbardziej efektywnego rodzaju konstrukcji paneli fotowoltaicznych.

Autor: www.sunergo.pl.

Komentarze

Teo
Mamy polikrystaliczn e i jesteśmy bardzo zadowoleni, duża wydajność i długa żywotność, służą nam już od kilku lat jak na razie bez żadnych awarii. Ważne, żeby wybrać panele dobrej jakości i zadbać o dobrą instalację, u nas instalacją zajęli się SPR Polska, nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń.
http://www.domynowoczesne.info.pl
Solary widzimy na coraz większej ilości dachów i czasami też jak w takich miejscach, których byśmy się ich wcale nie spodziewali, czyli na przykład w ogrodach. Część osób twierdzi, że to niepotrzebny wydatek pieniędzy, natomiast inni wiedzą, że warto je zastosować, bo panele fotowoltaiczne w dłuższej perspektywie czasu pozwolą nam sporo zaoszczędzić. Nie bez znaczenia są opinie osób, które takich paneli używają. One najlepiej oddają sens zastosowania takiego rozwiązania. Widać bowiem dokładne konkretne kalkulacje.