Profesjonalne rozdzielnice elektryczne - podstawa bezpieczeństwa instalacji

Rozdzielnice elektryczneO bezpieczeństwie instalacji elektrycznej decyduje nie tylko prawidłowość jej wykonania, czyli wiedza i doświadczenie elektryka, ale również zastosowane komponenty. Jednym z głównych elementów instalacji jest rozdzielnica, dlatego przy jej doborze warto postawić na sprawdzone marki i rozwiązania.

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Pod pojęciem jak rozdzielnica elektryczna znajduje się jeden z głównych elementów instalacji - sieci elektrycznej, który zawiera w sobie urządzenia i podzespoły przeznaczone do łączenia, rozłączania oraz przerywania obwodów elektrycznych oraz kombinacji tych obwodów.

Dodatkowo w ramach rozdzielnicy elektrycznej montuje się także inne elementy, do których zaliczają się urządzenia sterownicze, pomiarowe, w tym liczniki, ochronne jak bezpieczniki i wyłączniki, a także regulacyjne, na przykład sterowniki.

Główne rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice elektryczne można podzielić na różne rodzaje pod kątem ich konstrukcji. Zaliczają się do nich:

  • rozdzielnice tablicowe - przeznaczone do stosowania z mniejszym prądami, najczęściej używane w budynkach o charakterze nieprzemysłowym, na przykład w mieszkaniach, domach jednorodzinnych;
  • rozdzielnice skrzynkowe - stosowane przy większych prądach, spotykane między innymi w budynkach wielorodzinnych;
  • rozdzielnice szafowe - używane do najwyższych prądów, mogą mieć postać szafy jednoprzedziałowej albo wieloprzedziałowej.

Jak wybrać dobrą rozdzielnicę elektryczną?

Dobór komponentów jak rozdzielnice elektryczne - https://www.propoint.pl/rozdzielnice-elektryczne jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie one decydują o tym, czy cała instalacja będzie działała sprawnie. Stąd też obecnie najczęściej stosuje się rozdzielnice gotowe, które uzupełnia się o dodatkowe komponenty zgodnie z potrzebą. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie błędów instalacyjnych, chociaż, oczywiście, wszystkie prace muszą być wykonane w tym przypadku przez elektryka posiadającego właściwe uprawnienia.

W sprzedaży można znaleźć różne rozdzielnice elektryczne, dlatego też przy ich doborze należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, a także na ich jakość wykonania, co ma związek z marką. Stąd też najlepiej wybierać rozdzielnic od uznanych producentów, którzy rzeczywiście są w stanie zapewnić najwyższą jakość swoich wyrobów, aby mieć pewność, że będą działały skutecznie, niezawodnie i bezpiecznie.

Rozdzielnice elektryczne, które oferowane są przez rekomendowanych producentów, można zamawiać również przez internet. Są one dostępne w specjalistycznych sklepach dostarczających komponenty elektryczne.