Produkcja procesowa a nowoczesne systemy ERP

Produkcja procesowaProdukcja to mniej lub bardziej skomplikowany proces, który polega na przekształcaniu surowców/komponentów bezpośrednio w gotowe produkty. W dzisiejszych czasach można wyróżnić bardzo wiele rodzajów technik produkcyjnych. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku wyróżnienia poszczególnych rodzajów procesów produkcyjnych.

Czym wyróżnia się produkcja procesowa?

W większości przypadków produkcja realizowana jest na podstawie dwóch głównych metod wytwarzania (produkcja procesowa lub dyskretna). Przy produkcji procesowej wykorzystywane są wyłącznie technologie procesów ciągłych. Warto wspomnieć także o tym, że w wielu branżach produkcja procesowa zwana jest potocznie produkcją ciągłą.

Przy tym konkretnym modelu wytwarzania poszczególne produkty mogą być oczywiście wyrobem końcowym. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że wytwarzane produkty mogą także stanowić wsad do całkowicie innego procesu. Znakiem charakterystycznym produkcji procesowej jest nieodwracalność, która nie występuje z kolei w modelu dyskretnym.

Wsparcie nowoczesnych systemów ERP

Aby usprawnić produkcję procesową, firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie zaawansowanych systemów ERP. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można znacząco skrócić czas produkcji i poprawić wydajność pracowników. Systemy ERP zaprojektowane są w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się błędów, które powodują przestoje i straty finansowe. Zautomatyzowane i ustalone protokoły pozwalają uniknąć błędów ludzkich.

Warto wspomnieć także o tym, że nowoczesne systemy ERP usprawniają wszelkie procesy decyzyjne. W wielu branżach jest bardzo duża konkurencja, dlatego też każda firma zmuszona jest do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Innowacje procesowe są doskonałym narzędziem dla tych osób, które chcą podejmować efektywne decyzje. Nowoczesne systemy zbierają i analizują informacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu znacznie łatwiej jest wykorzystać kluczowe dane w podejmowaniu trudnych decyzji.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że dzięki systemom ERP, można zwiększyć satysfakcję klientów. Wynika to oczywiście z tego, że cała produkcja procesowa jest zoptymalizowana pod rzeczywiste potrzeby potencjalnych klientów. Systemy ERP na bieżąco śledzą wahania podaży i popytu na rynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC.

Komentarze