Popularne usterki w zmywarkach

Usterki w zmywarkachO tym, jaką wygodę i oszczędność czasu zapewnia zmywarka, z pewnością nie trzeba przekonywać nikogo, kto sam jej używa. Zdarza się jednak, że sprzęt odmówi posłuszeństwa lub nie będzie działał tak, jak należy. Czy każda usterka w zmywarce wymaga wzywania fachowca?

Zmywarka nie działa? To nie musi być usterka

Tym, co wzbudza poważne obawy o stan urządzenia, jest sytuacja, w której przestaje ono działać. Okazuje się jednak, że nie zawsze oznacza to poważne uszkodzenie. Czasem za brak odpowiedzi sprzętu odpowiada błahostka, jak wyjęta z kontaktu wtyczka lub niedomknięte drzwiczki. Zmywarka nie będzie też pracować, jeśli zapomnimy odkręcić wodę. Zdarza się również, że urządzenie nie działa z powodu przepalonego bezpiecznika lub spięcia. W takim wypadku konieczne jest sprawdzenie instalacji elektrycznej oraz wymiana bezpiecznika na nowy.

Usterki w zmywarkach

Problem z wodą

W kontekście zmywarki istnieją dwie możliwości. Sprzęt może nie pobierać wody lub pobierać jej za mało, a także nie wylewać jej. W obu przypadkach warto najpierw sprawdzić stan wężyków odpowiedzialnych za jej doprowadzanie i odprowadzanie. Przyczyną może być np. ich poskręcanie. W przypadku, gdy zmywarka do naczyń nie pobiera prawidłowo wody, można też sprawdzić filtr od strony zaworu - jeśli jest zablokowany, trzeba go wyczyścić. Zapchany filtr bywa też przyczyną trudności w odprowadzaniu wody - podobnie jak zanieczyszczona pompa wyrzutowa czy zatkany odpływ w zlewie.

Piasek, granulki i piana na dnie zmywarki

Podobnie jak w przypadku problemów z doprowadzeniem i odprowadzaniem wody, także obecność piasku i granulek w urządzeniu może być związana ze stanem filtrów, a dokładniej z ich zanieczyszczeniem. Można tego uniknąć, regularnie je kontrolując. Warto także upewnić się, czy zostały dobrze zamontowane oraz dokręcone.

Jeśli natomiast na dnie zmywarki pojawia się piana, oznacza to, że naczynia nie zostały dobrze opłukane z płynu do naczyń podczas wstępnego mycia ręcznego. Efektem tego może być także silne pienienie w zmywarce. Dlaczego należy tego unikać? Ponieważ piana może negatywnie wpływać na pracę pompy, a ostatecznie ograniczać również skuteczność mycia mechanicznego.

Usterki w zmywarkach

Niedokładnie umyte naczynia

Widoczne resztki jedzenia na talerzach, pozostałości kawy czy herbaty w szklankach albo mokre naczynia wyciągane po zakończeniu pracy zmywarki, to znak, że coś poszło nie tak. W pierwszej kolejności warto zadbać o prawidłowe załadowanie urządzenia, tak by woda oraz środek nabłyszczający mogły łatwo dotrzeć do każdego elementu i powierzchni. Inną przyczyną podobnych sytuacji może być niedobór detergentu lub jego niepełne rozpuszczenie, do którego dochodzi np. wtedy, gdy komora dozowania zostanie zablokowana przez naczynia.

Co jeszcze może niepokoić, jeśli chodzi o zmywarkę do naczyń? Dziwne dźwięki wydawane przez urządzenie, osad pojawiający się w jego wnętrzu czy trudności w domknięciu dozownika to kolejne z często występujących problemów. W wielu wypadkach możemy rozwiązać je samodzielnie, korzystając ze wskazówek zamieszczonych w instrukcji obsługi sprzętu. Jeśli jednak nasze działania nie przyniosą efektu, zwróćmy się o pomoc do serwisu.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze