Podział wózków widłowych

Podział wózków widłowychWózki widłowe, czyli maszyny i pojazdy przydatne w pracy magazynowej, można podzielić ze względu na trzy kryteria, a mianowicie: ze względu na typ wózka, sposób kierowania oraz posiadany napęd.

Jeśli chodzi o typ wózka to wyróżniamy pojazdy do ładowania towarów i produktów, wózki unoszące, podnośnikowe, ciągnikowe i specjalne wózki widłowe. Używa się ich w magazynach, portach, hurtowniach, na halach fabrycznych i targowych. Ze względu na sposób kierowania wózkiem, możemy wyróżnić maszyny zdalnie sterowane, wyposażone w podest, fotel czy całą kabinę dla operatora wózka widłowego.

Są również proste wózki do prowadzenia, spotykane między innymi w marketach i mniejszych magazynach. Wózki widłowe możemy również podzielić ze względu na napęd. Są oczywiście pojazdy, które go nie posiadają, na przykład wózki podnośnikowe, sterowane ręcznie. Inne wózki widłowe są sterowane za pomocą paliwa, takie są wózki benzynowe czy pojazdy typu diesel. Wyróżnia się również wózki sieciowe, czyli elektryczne i akumulatorowe.

Bardzo często używane są proste wózki ręczne. Takie typowe podnośniki przydają się w przypadku niewielkich ładunków i krótkich odległości. Wózki ręczne paletowe wykorzystuje się między innymi w sklepach i marketach. Wózki unoszące z napędem na akumulator są nieocenionym pomocnikiem w większych marketach i hurtowniach, gdzie towaru jest znacznie więcej i trzeba go rozmieścić na wysokich regałach, zarówno na hali jak i w magazynie. Podobne zastosowanie znajdują wózki podnośnikowe. Są również przydatne w salonach samochodowych, zakładach produkcyjnych, w transporcie, logistyce, spedycji oraz w magazynach.

Do pracy z materiałem na wysokości przydają się solidne wózki widłowe z kabiną dla operatora.Są to zarówno wózki spalinowe, jak i akumulatorowe, gazowe. Kierowcy żartują, że praca z takim wózkiem przypomina grę wideo. Rzeczywiście, coś w tym jest, ale żeby operować takim pojazdem przydaje się wiedza i umiejętności zdobyte na specjalnym kursie, który uprawnia do pracy na wózku widłowym.

Komentarze