Podnośnik warsztatowy - jaki wybrać?

Podnośnik warsztatowyPodstawowym urządzeniem każdego profesjonalnego warsztatu jest podnośnik samochodowy. Jest znacznie praktyczniejszy i wygodniejszy niż kanał i ułatwia dostęp nawet do trudno dostępnych części podwozia. Jego wybór nie powinien być więc przypadkowy, gdyż od rodzaju podnośnika będzie zależał Twój komfort pracy i jakość świadczonych usług. Zastanawiasz się, jaki typ konstrukcji sprawdzi się w Twoim warsztacie? Podpowiadamy!

Czynniki wpływające na wybór podnośników warsztatowych

Przy wyborze podnośnika powinieneś wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń oraz rodzaj serwisowanych pojazdów. Jeżeli obsługujesz zarówno auta osobowe, jak i ciężarowe, warto rozważyć zakup wielofunkcyjnego urządzenia o dużej odporności na obciążenia. Powinieneś też sprecyzować, czy w Twoim warsztacie lepiej sprawdzi się podnośnik manualny, automatyczny czy hydrauliczny. Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję, należy wymienić także:

  • maksymalny udźwig,
  • szybkość podnoszenia i sposób sterowania,
  • rodzaj napędu,
  • maksymalną wysokość oraz stopnie położenia platformy,
  • cenę oraz koszty eksploatacji.

Podnośnik to nie tylko inwestycja, która będzie miała wpływ na Twój komfort pracy i bezpieczeństwo. Powinieneś więc zrezygnować z zakupu tanich i niesprawdzonych urządzeń, które nie spełniają określonych norm i standardów. Złej jakości urządzenie nie spełni należycie swojej funkcji, a ponadto może być awaryjne i stwarzać zagrożenie dla pracowników.

Rodzaje podnośników warsztatowych

Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które różnią się wielkością, sposobem obsługi i przeznaczeniem. Producenci wyposażenia warsztatowego ciągle udoskonalają swoje produkty, dlatego w sprzedaży są dostępne nawet wielofunkcyjne sprzęty, które można precyzyjnie kontrolować. Do najpopularniejszych podnośników warsztatowych zaliczają się modele:

  • punktowe,
  • jednokolumnowe,
  • dwukolumnowe,
  • czterokolumnowe,
  • nożycowe.

Najbardziej kompaktowy wariant stanowią podnośniki punktowe, które sprawdzą się w warsztatach świadczących podstawowy zakres usług. Modele czterokolumnowe są natomiast najbardziej rozbudowane i funkcjonalne, dlatego będą odpowiednim wyborem do profesjonalnych serwisów obsługujących różne typy pojazdów. Jeżeli zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu, powinieneś rozważyć zakup podnośnika nożycowego lub jedno- czy dwukolumnowego.

Napęd podnośnika warsztatowego

Najważniejszym elementem każdego podnośnika jest mechanizm podnoszący. Powinieneś zwrócić na to uwagę podczas zakupu, gdyż rodzaj napędu odpowiada za niezawodność i wygodę obsługi urządzenia. Godnym polecenia jest system SERAPID, wykorzystywany w podnośnikach oferowanych przez BSC Solutions. Technologia sztywnego łańcucha to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety napędów hydraulicznych i łańcuchowych. Jest przystosowany do obsługi ładunków o dużej masie, przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędności. SERAPID umożliwia precyzyjne kontrolowanie położenia podnośnika z dokładnością do milimetra, nawet podczas szybkiego przemieszczania platformy. Firma zajmuje się ponadto projektowaniem i produkcją maszyn od podstaw, dlatego to doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na zakupie podnośnika o niestandardowych parametrach.