Piła tarczowa - jaka dla profesjonalisty, a jaka dla majsterkowicza?

Piła tarczowaPiła tarczowa to narzędzie, które znajdzie zastosowanie zarówno w amatorskich warsztatach, jak i w pracy zawodowej. Można wykorzystać je do cięcia materiałów różnego rodzaju, co stanowi o jego uniwersalnym charakterze. Zależnie od tego, jakie zastosowanie przewidujesz dla swojej pilarki, musisz zwrócić uwagę na różne jej parametry. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą piłę tarczową.

Rodzaje pił tarczowych

Na samym początku należy rozróżnić zwykłą piłę tarczową oraz piłę ukosową. Ta pierwsza sprawdzi się w podstawowych pracach, które wymagają cięcia prostopadle do podłoża. Ta druga z kolei pozwoli na obróbkę materiału pod precyzyjnie określonymi kątami.

Same piły tarczowe można podzielić na ręczne i stołowe. Te pierwsze mają mniejsze rozmiary, dzięki czemu są mobilne i łatwe w przechowywaniu. Te drugie z kolei gwarantują większą stabilność i przydają się podczas obróbki dużej ilości materiału. Znajdziemy wśród nich takie urządzenia jak:

  • pilarka uniwersalna - doskonała do użytku domowego; dzięki niewielkiej masie jest względnie mobilna i w zupełności wystarcza do prac amatorskich,
  • pilarka precyzyjna - dokładniejsza niż uniwersalna; odznacza się wysoką prędkością obrotową i ostrzami o licznych, lecz niewielkich zębach,
  • piła z heblarką - czyli rozwiązanie dwa w jednym, umożliwiające nie tylko cięcie, ale i heblowanie - w efekcie zajmujące mniej miejsca niż dwa różne sprzęty,
  • piła na siłę - urządzenie przeznaczone do warsztatów produkcyjnych, zasilane prądem trójfazowym, a więc wydajniejsze, ale i droższe w eksploatacji.

Jaką piłę tarczową wybrać?

Wybór rodzaju pilarki będzie zależał od tego, jak dużo zamierzasz z niej korzystać. Do okazjonalnych prac amatorskich wystarczy stołowa piła uniwersalna bądź model ręczny, a do bardziej wymagającej obróbki przyda się pilarka precyzyjna, a może nawet ukośnica. Każdy z wyżej wymienionych typów pilarek charakteryzuje się innymi właściwościami. Na co przede wszystkim zwracać uwagę?

Tarcza

Producenci pił tarczowych oferują różne rodzaje ostrzy do tych narzędzi. Spotkamy się więc zarówno z większymi, jak i mniejszymi ząbkami - gęściej lub rzadziej rozmieszczonymi. Ostrza będą się również różniły samym rozmiarem, który zdecyduje choćby o głębokości cięcia.

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa silnika, a więc wydajność piły tarczowej zależy od mocy urządzenia. Im ta jest większa, tym ostrze lepiej radzi sobie z cięciem materiału. Do obróbki twardego drewna na przykład potrzebny będzie model osiągający nawet 5000 obrotów na minutę.

Dodatkowe funkcje

Warto wybrać taką pilarkę, w której znajdziemy laser wskazujący linię cięcia oraz latarkę, która doświetli nam obszar pracy. Nie bez znaczenia okażą się również takie udogodnienia jak pojemnik na wióry powstające podczas obróbki czy prowadnica ułatwiająca cięcie równoległe.

Piła tarczowa

Autor: www.wasserman.eu.

Komentarze