Panele fotowoltaiczne - cena, koszty

Panele fotowoltaiczneInstalacje fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na Polskich domach. Nie tylko stanowią one ekologiczne źródło energii, ale również przekładają się na realne oszczędności. Choć koszt instalacji paneli słonecznych nadal nie jest niski, to w wielu przypadkach jest to naprawdę opłacalna inwestycja. Ponadto możliwe jest dofinansowanie takiej inwestycji, które oferuje rządowy program "Mój prąd", o które możemy wnioskować jeszcze do 18 grudnia 2020.

Stopień opłacalności zakładania założenia paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu zależy od kilku różnych czynników. Najważniejsze z nich to aktualne ceny prądu oraz cena samej instalacji. Znaczenie ma również to, do ilu i jakich urządzeń chcemy dostarczyć prąd. Bardzo ważna jest tutaj również możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci, co przekłada się w znacznym stopniu na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Przyjrzymy się bliżej temu, jaka tak naprawdę jest opłacalność paneli słonecznych.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Koszty paneli fotowoltaicznych zależą od ich rodzaju, ilości, a także samego miejsca montażu. Aby przybliżyć średnie wydatki, jakie trzeba ponieść na ich zainstalowanie, posłużmy się przykładem instalacji o mocy szczytowej około 5 kWp, której przeznaczeniem będzie zasilanie przeciętnych domowych odbiorników energii, czy zwykłych sprzętów gospodarstwa domowego.

Na koszty takiej przykładowej instalacji fotowoltaicznej będą składać się:

  1. Popularne panele, czyli moduły fotowoltaiczne o mocy szczytowej 320 Wp, których do uzyskania zamierzonej mocy będziemy potrzebować około 16 sztuk. Koszt jednej sztuki to około 600 złotych, a więc całkowity wydatek na moduły to w przybliżeniu 9 600 złotych.
  2. Potrzebny będzie także tak zwany falownik, czyli po prostu inwerter zamieniający parametry prądu, który płynie z paneli, na taki, który jest nam potrzebny do zasilania domowych odbiorników, a więc przemienny, 50 Hz, 230 V. Koszt takiego inwertera to około 5 tysięcy złotych.
  3. Koszty dodatkowe, czyli konstrukcja mocująca, wszelkie potrzebne przewody - o przekroju 4 mm², a więc dużo grubsze aniżeli w instalacji 230 V, oraz drobne akcesoria, i wreszcie sam montaż. Razem wydamy na to kolejne kilka tysięcy złotych - w zależności od tego, jakie wybierzemy materiały i z usług, jakiej firmy montującej instalacje korzystamy.
  4. Koszty VAT. Musimy też doliczyć do kosztów 8% VAT od montażu instalacji fotowoltaicznej an prywatnym budynku mieszkalnym.

Jeżeli więc przyjmiemy, że panele będą montowane na klasycznym dachu krytym blacho dachówką o pochyleniu 30-40 stopni, wówczas całkowity koszt instalacji słonecznej zmieści się w granicach pomiędzy 24 a 26 tysięcy złotych, co w przeliczeniu na 1 kWp daje 4,7 do 5,1 tysiąca złotych.

Choć jest to spory wydatek, to pamiętajmy, że kalkulacja ta nie uwzględnia żadnych dotacji, dofinansowań, ani ulgi podatkowej. Jeśli skorzystamy z tych możliwości, zapłacimy o wiele mniej (około 5 tysięcy zł dofinansowania plus około 3, 5 tysiąca ulga podatkowa).

Ile można zaoszczędzić dzięki panelom fotowoltaicznym?

To, ile możemy zyskać na fotoogniwach, jest w praktyce uzależnione od wielu czynników. Należą do nich choćby:

  • warunki pogodowe,
  • wysokość strat energii - trzeba się liczyć ze stratami około 3% na przewodach i od 3 do nawet 15% na inwerterze,
  • efektywność samych paneli, na którą wpływ mają nachylenie, ustawienie względem stron świata, ich zacienienie, a nawet ewentualne zabrudzenia.

Informacje o efektywności działania instalacji fotowoltaicznej obliczane są na podstawie danych statystycznych o nasłonecznieniu i przedstawiają się następująco:

  • instalacja o mocy szczytowej 5 kWp jest w stanie rocznie dostarczyć około 4200 kWh energii elektrycznej,
  • wiele zależy od aktualnych cen energii elektrycznej, które w najbliższym czasie mają ulec drastycznej zmianie na wyższe. Jednak obecnie przyjmując szacunkową cenę za 1 kWh energii w granicach 0,6-0,8 złotych, montując wartą około 25 tysięcy złotych instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp, zaoszczędzimy ponad 2 500 złotych rocznie. Inwestycja w panele zwróci się na więc po 10 latach. Pamiętajmy jednak, że przy wyższych stawkach za prąd z sieci, byłby to termin odpowiednio krótszy.

Czas zwrotu inwestycji w panele słoneczne może również znacznie skrócić skorzystanie z dopłaty do jej przeprowadzenia z rządowego programu "Mój prąd". Sama dopłata oraz możliwość skorzystania z podatkowej ulgi na termomodernizację domu da nam kolejne kilka tysięcy złotych. Sprawi to, że całkowity koszt inwestycji znacznie spadnie i zwróci się nam ona w znacznie krótszym czasie.

Instalacja ogniw fotowoltaicznych jest dobrą inwestycją, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Decydując się na nią, bez wątpienia przyczyniamy się do długofalowej poprawy stanu środowiska naturalnego, produkując ekologiczną energię. Nie musimy się również obawiać o trwałość instalacji i jej wydajność na przestrzeni lat, bo choć z czasem jej moc nieco spada, to producenci podają, iż krzemowe ogniwa polikrystaliczne po 12 latach użytkowania nadal osiągają ponad 90% mocy znamionowej. Z kolei po 25 latach i moc będzie wynosić jeszcze ponad 80%.

Komentarze

Tami
Miesiąc temu uruchomiłem instalacje fotowoltaiczną, jak liczyłem, z dotacjami zwróci mi się za 3,5 lat, jak wzrosną ceny prądu, a to bardzo możliwe, to szybciej. Wybrałem panele monokrystaliczn e, z tego, co czytałem, to mają największą żywotność i z takiej samej powierzchni najwięcej mocy. Instalowałem sam, cena materiału za 1 kWp wyniosła mnie 3,5 tyś zł, wszystko ze średniej półki.
http://bialaenergia.pl