Otoskop - co to jest?

OtoskopOtoskopy umożliwiają wziernikowanie ucha. Tego typu narzędzia medyczne spotkamy nie tylko w gabinetach laryngologicznych, ale również u lekarzy pierwszego kontaktu czy pediatrów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat otoskopów? Zachęcamy do lektury!

Otoskop - co to?

Jak już wspomnieliśmy, otoskopy to narzędzia umożliwiające wziernikowanie przewodu słuchowego. W konstrukcji otoskopu wyróżnić możemy głowicę, rękojeść oraz wzierniki, o czym jeszcze należy wspomnieć w przypadku omawiania otoskopów?

Otoskopy umożliwiają diagnozę źródła bólu, a co za tym idzie, stwierdzenie, czy problem związany jest ze zmianami w przewodzie słuchowym czy też jest skutkiem innego schorzenia, na przykład problemów z gardłem bądź zatokami.

Dzięki otoskopom możliwe są:

  • diagnoza zmian patologicznych ucha środkowego
  • diagnoza stanów patologicznych ucha zewnętrznego
  • wykrywanie ciał obcych w przewodzie słuchowym
  • wykrywanie pasożytów
  • ocena struktury kanału słuchowego

Dobrze postawiona diagnoza umożliwi przeprowadzenie optymalnego w danym przypadku leczenia.

Otoskopy - budowa

Oświetlenie

W przypadku otoskopów bardzo ważne jest źródło światła, które zapewnia specjaliście dobrą widoczność przewodu słuchowego. W otoskopach zazwyczaj stosowane jest oświetlenie XHL, czyli żarówka ksenonowo-halogenowa lub oświetlenie LED. Oświetlenie LED ma jaśniejszą barwę i większe natężenie, emituje równomierną wiązkę światła i co istotne, zapewnia najwyższy stopień odwzorowania rzeczywistych barw.

Odpowiednie i intensywne oświetlenie ułatwia kontrolę stanu błony bębenkowej oraz zewnętrznego przewodu słuchowego. Istotne więc jest, aby światło wydobywające się z otoskopu nie przekłamywało obrazów - zapewnia to poprawności diagnozy. Warto też wspomnieć o tym, że często otoskopy wyposażone są w opcję regulacji natężenia, dzięki czemu specjalista może dostosować intensywność światła do swoich potrzeb.

Szkło powiększające

Ważnym elementem w budowie otoskopu jest szkło powiększające, które znajduje się w głowicy otoskopu. Szkło powiększające sprawia, że specjalista obserwuje 2-3 razy powiększony obraz, a to znacznie ułatwia postawienie diagnozy.

Otoskopy - rodzaj zasilania

W uchwycie otoskopu znajdują się baterie lub akumulator. Zasilanie za pomocą baterii sprawia, że urządzenie jest bardziej mobilne, a w razie potrzeby specjalista może szybko zmienić zużyte baterie na nowe. Jeśli chodzi o akumulatory to mogą być one ładowane za pomocą specjalnej ładowarki lub przez podłączenie rękojeści do gniazdka elektrycznego.

Podpowiemy również, że warto zdecydować się na otoskop z rękojeścią wykonaną z porządnych materiałów. Dzięki temu urządzenie będzie odporne na wstrząsy i różnego typu uszkodzenia.

Wzierniki

Do otoskopów dołączane są wzierniki o różnych rozmiarach. Wziernik określić możemy jako cylindrycznie zwiniętą metalową trąbkę w kształcie stożka. Wzierniki najczęściej występują w rozmiarach od 2,2 mm do 10mm, ich rozmiar jest dobierany do potrzeb pacjenta.

Specjalista może wybierać między wziernikami jednorazowego i wielokrotnego użytku. Wzierniki wielokrotnego użytku oczywiście po każdym zabiegu muszą być poddane sterylizacji.

Na koniec

Otoskopy to ważne narzędzia pracy wielu lekarzy. Umożliwiają one kontrolę stanu przewodu słuchowego oraz wykrycie zmian patologicznych. Otoskop można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Źródło: www.oromed.pl.

Komentarze