Nowe technologie i odkrycia w medycynie

Nowe technologie w medycynieMedycyna jest jedną z najszybciej i najprężniej rozwijających się nauk. Stale odkrywane są nowe leki czy sposoby diagnozowania i leczenia chorób.

Jednym z najciekawszych odkryć, jakich dokonano w ostatnim czasie są badania naukowców z Swinburne University of Technology w Australii. Udowodnili oni, że czarny krzem jest materiałem bakteriobójczym, mogącym zabić nawet 450 tysięcy bakterii na jednym centymetrze powierzchni w czasie jednej minuty. Stwierdzono również, że czarny krzem doskonale wiąże się z nanocząsteczkami, dodającymi mu cennych właściwości.

Pokrycie nim sprzętów medycznych pozwoli na zwiększenie ich odporności na działanie mikrobów. Niestety, ograniczeniem może być fakt wysokich kosztów produkcji czarnego krzemu. Obecnie wytwarzany jest on metodą laserową, za pomocą specjalnego lasera femtosekundowego, którego użytkowanie jest bardzo kosztowne. Kolejne, interesujące odkrycie dotyczy prostego i taniego sposobu na wykonywanie wysokiej jakości protez oka przy pomocy drukarki 3D. Obecnie protezy oka wytwarzane są z żywicy, a następnie malowane ręcznie. Proces jest długotrwały, trwa prawie 8 godzin i niestety jest bardzo kosztowny. Jedna proteza oka kosztuje około 3000 funtów. Dla porównania wytworzenie 150 gałek ocznych przy pomocy drukarki zajęło godzinę, a koszt jednej oszacowano na 100 funtów. Drukowane gałki oczne są dostępne w wielu rozmiarach, w zależności od potrzeb. To wspaniałe odkrycie, pozwalające wielu osobom na normalne funkcjonowanie, bez obawy o to, że ktoś zauważy ich defekt w postaci braku oka.

Drukowane protezy są łatwiej dostępne, dzięki swojej atrakcyjnej cenie, więc przeciętny pacjent będzie mógł sobie pozwolić na ich zakupienie. Dzięki zastosowaniu druku 3D stworzono już także działające ucho oraz wątrobę. Następną, nową technologią w medycynie jest serce z drukarki. Po oku, wątrobie oraz uchu przychodzi czas na ten najważniejszy, ale również najbardziej skomplikowany organ naszego ciała. Pierwsze drukowane serce prawdopodobnie zobaczymy już za 10 lat. Nowe technologie, w tym druk 3D staje się innowacją również w medycynie. Kolejne odkrycie niestety nie jest już tak optymistyczne, dotyczy bowiem musujących tabletek przeciwbólowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee stwierdzili, że ich stosowanie może być związane z przedawkowaniem sodu, który jest składnikiem tych tabletek. Gdy dodamy jeszcze sód spożywany w codziennej diecie, występuje zagrożenie zachorowaniem na choroby układu sercowego i naczyniowego.

Wielbicieli nowinek medycznych z pewnością zainteresują dwa kolejne okrycia, tym razem związane z depresją. Pierwsze z nich dotyczy powiązania pomiędzy depresją a procesami starzenia się. Naukowcy odkryli, że komórki osób z zaburzeniami nastroju w kierunku depresji są biologicznie starsze od osób zdrowych psychicznie. W badaniu brały udział trzy grupy respondentów. Pierwsza z nich miała stwierdzoną depresję w fazie diagnozowania, druga miała za sobą epizod depresyjny, a u trzeciej nigdy nie stwierdzono żadnych zaburzeń nastroju. Kolejne odkrycie dotyczy depresji u kobiet w ciąży. Naukowcy stwierdzili, że takie stany u przyszłych matek mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji u dziecka. Przyczyną jest przekazywanie nieprawidłowego działania ciała migdałowatego z matki na dziecko już w okresie płodowym.

Komentarze