Nanotechnologie w przemyśle

Nanotechnologie w przemyśleNowoczesne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Nanotechnologia jest coraz chętniej wykorzystywana w przemyśle spożywczym, gdzie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa produktów. Cząsteczki nanosrebra oraz nanomiedzi stosowane są do produkcji opakowań bezpiecznych, sterylnych oraz zwiększających bezpieczeństwo przechowywanych w nich produktów.

Dzięki nowoczesnej nanotechnologii eliminujemy ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów oraz bakterii. W ten sam sposób zabezpiecza się opakowania i produkty jednorazowego użytku, na przykład papierowe i plastikowe tacki, talerzyki, sztućce czy kubki. Nanomateriałami pokrywa się również powierzchnie robocze: blaty, stoły, deski do krojenia i inne powierzchnie do obróbki produktów spożywczych. tyczy się to zarówno obiektów gastronomicznych, takich jak restauracje, bary czy kawiarnie, ale i stołówek szkolnych czy gospodarstw domowych. Nowoczesne technologie wykorzystywane są również w przemyśle meblarskim oraz drzewnym.

Nanomateriałami pokrywa się elementy skórzane, tkaniny oraz wszelkiego typu podłogi, dywany, elementy stolarki drzwiowej czy okiennej. Tak samo jest w przypadku przemysłu odzieżowego i obuwniczego. Tutaj nanomateriały są nieocenione podczas zabezpieczania wszystkich elementów: od podeszwy do cholewki buta. Tak przygotowane produkty są nie tylko estetyczne, ale również odporne na działanie bakterii. W przemyśle włókienniczym nanotmateriałami pokrywa się tkaniny, co sprawia, że są nie tylko mocniejsze, ale też nie przyjmują nieprzyjemnych zapachów. Są odporne na działanie alergenów, w tym kurzu i roztoczy. To znakomita wiadomość dla alergików. Nanotechnologia jest coraz bardziej popularna w przemyśle elektronicznym. Nanocząsteczkami pokrywa się elementy elektronicznych gadżetów, sprzętu RTV oraz AGD.

Nowoczesne technologie znajdują zastosowanie również w transporcie. Tam przydają się do zabezpieczania elementów pojazdów, zwiększając tym samym ich wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. Nanocząsteczkami miedzi i srebra pokrywa się kokpity samochodowe, siedzenia, elementy układu klimatyzacji i wentylacji oraz wszelkie elementy, wykonane z plastiku. Opisana powyżej wszechstronność powoduje, że nanotechnologia jest jednym z najciekawszych i najmodniejszych tematów ostatnich lat. Wciąż prowadzone są nowe badania na temat nanocząsteczek i rozszerzenia ich zastosowania na jeszcze inne dziedziny życia.

Komentarze