Na co zwrócić uwagę wybierając kolumny podstawkowe

Kolumny podstawkoweKolumny podstawkowe najczęściej stosowane są w małych pomieszczeniach jako zestawy stereo lub w zestawie z kolumnami podłogowymi lub centralnymi. Są to kompaktowe głośniki świetnie sprawdzające się w wielu miejscach. Kolumny zawsze należy wybierać pod indywidualne potrzeby i gusta, aby produkt w pełni spełniał oczekiwania użytkownika.

W jakich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się kolumny podstawkowe?

Te kompaktowe głośniki mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie domowego zestawu stereo lub jako elementy zestawu kina domowego. Ich zaletą, oprócz brzmienia, jest możliwość kolorystycznego dopasowania. Na rynku dostępne są modele w standardowych dla sprzętów audio barwach. Dzięki temu produkty dobrze dopasowują się do danego wnętrza. Oprócz kolorystyki, do wyboru jest także wielkość kolumn, dzięki czemu można je dopasować do nawet niedużych przestrzeni. Czym się kierować przy wyborze dobrych kolumn podstawkowych?

Rozmiar kolumny podstawkowej

Wybierając głośniki należy zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia, w jakim będą się one docelowo znajdować. Największą popularnością cieszą się średnio-niskotonowe kolumny o średnicy między 15-18 cm. Wybór ten jest doskonałym kompromisem między szerokością przenoszenia pasma, wymiarem kolumn oraz skutecznością. Urządzenia te sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 12 metrów kwadratowych. W mniejszych wnętrzach dobrym wyborem będą głośniki o średnicy 13 cm. Na rynku dostępne są także głośniki miniaturowe, posiadające 10 cm przetwornik średnio-niskotonowy. Można je wykorzystywać na blatach biurka.

Impedancja i skuteczność

Impedancja to w uproszczeniu wartość, do jakiej rezystor jest widoczny przez wzmacniacz. Im ta wartość jest mniejsza, tym większą ilość prądu będzie potrzebować kolumna. Problem ten dotyczy głównie wzmacniaczy lampowych. W ich przypadku kolumny należy podpinać pod zaciski, oznaczone odpowiednią impedancją, właściwą dla danej kolumny. Inne rodzaje wzmacniaczy, jak. np. tranzystorowe lub krzemowe są obojętne na ten parametr. Skuteczność kolumny oznacza miarę natężenia dźwięku, mierzonego jeden metr po podaniu na zaciski w kolumnie napięcia 2,83V. Oznacza to, czy kolumna jest prosta do wysterowania. Kolumny podstawkowe to urządzenia o skuteczności na poziomie 80-88 dB. Istotną kwestią jest wielkość pomieszczenia w jakiej mają pracować oraz odległość od słuchaczy. Kolumny podstawkowe są zalecane do stosowania w małych pomieszczeniach, dlatego nie potrzebują wzmacniacza o dużej mocy.

Rodzaj obudowy kolumny

Kolumny podstawkowe mogą mieć różne typy obudowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bass-rekleks, który jest bardzo ważny, aby uzyskać odpowiednie odtwarzanie niższych częstotliwości w małych kolumnach. To rozwiązanie ma niestety wady, a mianowicie podbicie pasma dolnego oraz umieszczenie portu od bass-refleks. Niekiedy potrafi on wyeliminować możliwość przystawienia kolumny do ściany. Nie powinno się tego robić, ale gdy nie ma innej możliwości, port można zasłonić. Jest to ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolumny. Alternatywą dla bass-refleks jest obudowa z bierną membraną. Rozwiązanie to działa bardzo podobnie do poprzedniego, ale bez zjawiska turbulencji towarzyszącemu wydmuchiwaniu powietrza poza obudowę. Jest to rozwiązanie trudniejsze do zainstalowania oraz droższe.

Wybierając kolumny podstawkowe warto zwrócić uwagę na produkty Acoustic Energy.