Modne metale stosowane w produkcji biżuterii

BiżuteriaKtóra kobieta nie lubi nosić chociaż od czasu do czasu biżuterii? Lubimy ozdoby. Podkreślają nasz styl, osobowość. Ozdoby jubilerskie są też bardzo często określnikiem statusu społecznego. Jakiego rodzaju metale stosuje się w produkcji biżuterii?

Oczywiście na wstępie warto wspomnieć, że mówimy o prawdziwej biżuterii wykonanej z prawdziwego metalu przez fachowego jubilera, a nie hobbistę. Dlatego rozważania nie dotyczą tzw. taniej biżuterii oraz biżuterii wykonanej z metali nie stosowanych profesjonalnie w jubilerstwie. O jakich metalach zatem mowa? Powiemy oczywiście o złocie i srebrze, ale przybliżymy także temat platyny oraz tytanu.

Złoto

Metal wykorzystywany w jubilerstwie i złotnictwie praktycznie od pradziejów ludzkości. Ze względu na swoją plastyczność oraz niezwykły, nieblednący połysk złoto zawsze było obiektem pożądania. Niestety historia wydobywania złota jest mocno naznaczona krwią. Tak popularne sformułowanie "gorączka złota" nie wzięło się z niczego. Jeszcze w czasach hiszpańskich konkwiskadorów, gdy podbijano rdzenne narody Ameryki Południowej powstała legenda o Złotym Mieście, tzw "Eldorado". Na przestrzeni dziejów rozmaite grupy ludzi ulegały ogromnej żądzy łatwego zarobku na wydobyciu złota. Niestety na ogół ogromne wysiłki kończyły się ogromnym rozczarowaniem.

Pod względem doceniania złota jako jubilerskiego kruszcu niewiele się zmieniło. Obecnie złota biżuteria także jest bardzo ceniona i popularna. Kupując jednak złotą biżuterię warto pamiętać, że złoto złotu nierówne. Rzadko mamy do czynienia bowiem ze złotem w 100%. Jubilerzy, aby zmieniać parametry fizyczne, chemiczne temu metalowi stosują rozmaite domieszki. Informację na temat ilości "złota w złocie" uzyskamy pytając o próbę złota. Najlepszej jakości próba to 999, oznacza ona, że na 1000 gram stopu, tylko 1 gram stanowi domieszkę innego metalu. Próbę 999 złota określa się nazwą "24 karaty".

Srebro

Podobnie jak złoto, tak i srebro ma bardzo długą, sięgającą początków ludzkości historię. Podobnie jak złoto, ten połyskujący metal był po prostu środkiem płatniczym. Za odmierzone ilości srebrnych samorodków lub monet kupowano grunty, niewolników, domy... Srebro jest bardzo chętnie wykorzystywane do produkcji biżuterii ze względu między innymi na dużo niższy koszt jego zakupu niż to jest w przypadku złota. Analogicznie wyróżnia się srebro rozmaitych prób. Warto wiedzieć, że na ogół nierozsądne by było nosić biżuterii wykonanej tylko ze srebra, gdyż jest to metal bardzo miękki. Jubilerzy stosują domieszki innych, twardszych metali, nie po to by zaoszczędzić na materiale, ale, by wykonać stop, który zachowa właściwości wizualne srebra, ale będzie trwalszy i odporniejszy na zniekształcenia (rysy, zadrapania, zniekształcenia, itp.). Co ciekawe stopy srebra z domieszkami cynku, kadmu czy miedzi są stosowane przez jubilerów nadzwyczaj często jako luty.

Tytan

W ostatnich latach na rynku polskim pojawiła się także biżuteria tytanowa. Tytan odpowiednio wypolerowany podobnie jak srebro charakteryzuje się wysokim połyskiem. Biżuteria tytanowa jest lekka i wytrzymała. Sam tytan jest jednym z najtwardszym metalem na ziemi. Nie znaczy to jednak, że biżuteria z niego wykonana narażona na detergenty nie ulegnie zniszczeniu. Dlatego przed tego typu pracami, warto tego typu biżuterię zdjąć. Pewnym utrudnieniem dla jubilerów wykonujących biżuterię z tytanu jest bardzo wysoka temperatura topnienia - 1649 stopni Celsjusza. Tytan znakomicie nadaje się na biżuterię, ponieważ w przeciwieństwie np. do miedzi nie ma żadnego wpływu na organizm ludzki - nawet w bardzo dużych dawkach - jest zatem hipoalergiczna, czyli spokojnie może być stosowana nawet przez zaawansowanych alergików.

Platyna

Niezwykle popularny i bardzo ceniony w jubilerstwie metal. Co ciekawe w historii ludzkości platyna pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w XVIII wieku. Jak na ironię, początkowo metal ten uchodził po prostu za podróbkę srebra. Dopiero z czasem metal ten wraz ze wzrostem popularności nabrał na wartości. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę topnienia oraz obojętność chemiczną platyna jest obecnie bardzo chętnie stosowana do produkcji wyszukanej biżuterii.

Oczywiście wybierając biżuterię warto pamiętać, że nie tylko sam materiał decyduje o jej wartości. Ogromne znacznie ma unikalność zastosowanego wzornictwa, autorstwo oraz zastosowane kamienie ozdobne.

Autor: www.jubiler-zietek.pl.

Komentarze