Mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne - przyszłość medycyny

Zabieg chirurgicznyOd kilkunastu lat w medycynie obserwuje się trend do wykonywania jak najmniej inwazyjnych operacji chirurgicznych. Wykorzystaniem technik laparoskopowych jest już bardzo rozpowszechnione, nawet w najmniejszych szpitalach świadczących zabiegi. Mało inwazyjne procedury są równie skuteczne, co te klasyczne, a powikłania znacznie rzadsze i łagodniejsze. Nieduże pole operacyjne wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia zakażeń.

Niewielkie przyrządy wprowadzane do organizmu wykonują znacznie mniejsze uszkodzenia. To przekłada się na szybszą rehabilitację i powrót do formy. Blizny po procedurach laparoskopowych są nieporównywalnie krótsze, a co za tym idzie mniej widoczne. Korzyści ze stosowanie zabiegów mało inwazyjnych jest bardzo dużo. Usuwanie pęcherzyka żółciowego albo wyrostka robaczkowego sposobem laparoskopowym to już codzienność. Jak wygląda stosowanie nisko inwazyjnych procedur w innych dziedzinach medycznych?

Czy zaawansowane zabiegi kardiochirurgiczne mogą być mało inwazyjne?

Kilka lat temu, pacjenci ciepiący na wady zastawkowe musieli przygotowywać się do bardzo poważnego zabiegu kardiochirurgicznego. W dzisiejszych czasach już kilkanaście szpitali w Polsce oferuje przezskórne wszczepianie zastawki aortalnej. Zabieg bardzo ograniczył inwazyjność procedury, nie ma konieczności przecinania mostka i otwierania klatki piersiowej. Wady zastawki aortalnej często dotyczą ludzi starszych. Duże patologiczne zwężenia lub niedomykalności wymagają zabiegu. Starsi pacjenci będący w gorszym stanie ogólnym często nie kwalifikowali się do inwazyjnej operacji kardiochirurgicznej. Ryzyko wystąpienia powikłań po i w trakcie trwania zabiegu było zbyt duże. Bardzo dużą szansą dla tych osób jest zastosowanie metody TIVA. Dzięki niej bezpieczniej można przeprowadzić wymianę zwężonej i zwapniałej zastawki. Warto dodać, że zabiegi te są nierzadko wymagane. Wady zastawkowe to druga najczęstsza grupa schorzeń kardiologicznych. Pierwszą pozycją na liście jest choroba niedokrwienna serca.

Jak zoperować serce nie otwierając klatki piersiowej?

Operacja wymiany zastawki aortalnej może być wykonywany w kilku wariantach. Dojście do miejsca w naczyniu głównym, w którym wszczepia się protezę, jest dokonywany przez tętnice. Kardiolodzy inwazyjni posługują się długimi cewnikami. Najczęściej tętnica udowa jest wykorzystywana w zabiegu. W przypadku kiedy naczynie nie spełnia kryteriów wielkości lub kształtu zapada decyzja o wykorzystaniu innej drogi dostępu. Alternatywę stanowi tętnica podobojczykowa lub koniuszek serca. Giętkie prowadnice i cewniki trafiają w miejsce operowanej zastawki. Kardiolodzy obserwują położenie narzędzi dzięki wykorzystaniu metod obrazowania radiologicznego oraz ultrasonograficznego. Stara zastawka jest rozpychana i zgniatana rozprężającym się balonem. W jej miejsce implantowana jest nowa, biologiczna proteza.

Perspektywy rozwoju technik minimalnie inwazyjnych

Zabiegi minimalnie inwazyjne stanowią przyszłość w leczeniu. Jest wiele opracowywanych metod, również w innych dziedzinach medycznych. Neurochirurgia, chirurgia ogólna, czy nawet medycyna plastyczna coraz chętniej sięgają po mało inwazyjne sposoby. Opracowanie nowych metod jest możliwe dzięki rozwojowi wielu dyscyplin, między innymi radiologii i fizjologii. Z ciekawością należy obserwować kolejne postępy w medycynie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Centrum Szkoleń poznanlab.pl dla lekarzy.

Komentarze