Lodówki turystyczne - Jaką lodówkę do samochodu wybrać?

Lodówka turystycznaW okresie wakacyjnych wyjazdów jedną z niezbędnych rzeczy na wyposażeniu naszego samochodu powinna być lodówka turystyczna. Zdecydowanie poprawia ona wygodę podróżowania. Dzięki niej mamy możliwość schłodzenia się zimnym napojem a nasze kanapki i inne przekąski dłużej zachowają świeżość. Na rynku istnieje wiele rodzajów i modeli tych urządzeń. Czym się kierować przy zakupie lodówki samochodowej?

Rodzaje lodówek

Ze względu na sposób działania lodówki turystyczne dzielą się na:

  • lodówki na wkłady chłodzące - inaczej zwane lodówkami pasywnymi. Urządzenia te nie posiadają zasilania, a do chłodzenia służą w nich specjalne żelowe wkłady, które wcześniej należy odpowiednio schłodzić. Dzięki termoizolacyjnej konstrukcji lodówki te mogą utrzymywać niską temperaturę nawet do 12 godzin. Najczęściej są wykonane z plastiku, ich atutem jest duża mobilność oraz niska waga. Wkłady chłodzące są wykonane z tworzywa przystosowanego do kontaktu z żywnością i dla skuteczniejszego działania powinno się je układać nie na spodzie lodówki, lecz na żywności, którą chłodzimy.
  • lodówki elektryczne - są zasilane prądem elektrycznym i najczęściej mogą być podpinane do gniazda zapalniczki samochodowej oraz do domowej sieci 230V. Działają dzięki technologi Peltiera, która oprócz chłodzenia posiada również funkcję grzania. Lodówki termoelektryczne nie zawierają żadnych szkodliwych dla środowiska chemikaliów, są stosunkowo tanie oraz bezawaryjne. Gdy nie mamy dostępu do prądu, możemy użyć w nich wkładów chłodzących.
  • lodówki sprężarkowe - ich zasada działania jest taka sama jak domowych czy przemysłowych urządzeń chłodniczych. Wykorzystują one jako czynnik chłodniczy specjalny sprężony gaz, który dzięki ciągłym zmianom stanu skupienia z gazowego na ciekły, obniża temperaturę wewnątrz lodówki. Są one zasilane prądem, ale zużywają stosunkowo niewiele energii, a ich efektywność jest wysoka. Istnieją też modele z wbudowanym akumulatorem.
  • lodówki gazowe - czynnikiem chłodzącym jest w nich amoniak, a zasilanie z butli gazowej pozwala używać ich w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Mają doskonałe właściwości chłodzące, a ich praca jest bardzo cicha, gdyż nie posiadają sprężarki. Jest to najdroższy typ lodówek samochodowych.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Podstawową rzeczą, którą musimy określić jest pojemność lodówki. Warto przed zakupem oszacować ile żywności będziemy przewozić. Zakres pojemności jest olbrzymi, najmniejsze lodówki mają kilka litrów, a największe nawet ponad sto.

Kolejnym istotnym parametrem jest zużycie energii. Wyraża się ono w watach bądź amperach na godzinę i pozwala oszacować ile czasu lodówka może być podłączona do naszego akumulatora bez obawy rozładowania go.

Temperatura chłodzenia - to zdecydowanie najważniejsza cecha lodówki turystycznej. Im mocniej potrafi ona schłodzić znajdujące się wewnątrz produkty, tym lepiej. Podstawowe modele potrafią osiągać temperaturę 8 stopni Celsjusza, najdroższe schodzą do minus 20 stopni.

Materiał wykonania - najczęściej spotykane są na rynku plastikowe lodówki samochodowe, lecz jeśli bardziej zależy nam na wytrzymałości niż niskiej wadze, powinniśmy kupić lodówkę z metalową obudową.

Możemy jeszcze zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie uchwytów do transportu, obecność termostatu, czy wyświetlacza LCD, ale są to już mniej istotne detale.

Wybór odpowiedniej lodówki samochodowej sprawi, że nasze podróże będą bardziej komfortowe, a nasze napoje i posiłki przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Niezależnie od tego czy podróżujemy samochodem osobowym, czy kamperem, czy jest to weekendowy wypad, czy dwutygodniowa podróż, zakup turystycznej lodówki to decyzja, która uprzyjemni i ułatwi nam wakacyjne wyjazdy.

Poradę o lodówkach samochodowych dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi akcesoriami dla samochodu.