Kubki termiczne - jak wybrać ten idealny?

Kubki termiczneKubek termiczny to obowiązkowy element codziennego wyposażenia każdej osoby, która chce dbać o nawodnienie, będąc poza domem. Sprawdzi się on w szkole, podczas długich podróży samochodem i na biwaku. Jak wybrać kubek termiczny na kawę lub inny napój?

Do czego służą kubki termiczne?

Kubek termiczny pozwala zachować określoną temperaturę napoju przez długi czas. Dzięki niemu można utrzymać zarówno ciepło, jak i zimno naparu.

Zimą kubki termiczne świetnie sprawdzają się do przechowywania kawy lub herbaty. Z kolei latem - do chłodnej wody lub soku.

Termoizolacja jest możliwa dzięki zastosowaniu podwójnych ścianek, a niekiedy również zewnętrznej izolacji wykonanej z tworzywa sztucznego (np. silikonowe paski). Ten drugi element dodatkowo chroni dłonie i poprawia stabilność chwytu. Jest to szczególnie ważne, gdy kubek termiczny do kawy trzyma się dłońmi w rękawiczkach.

Przestrzeń między ściankami najczęściej wypełniona jest próżnią, dlatego nawet mały kubek termiczny na herbatę utrzymuje ciepło lub chłód napoju przez wiele godzin.

Czym powinny wyróżniać się dobre kubki termiczne?

Na rynku można znaleźć wiele modeli kubków termicznych. Wybranie tego odpowiedniego często odbywa się metodą prób i błędów. Aby uniknąć nietrafionych zakupów, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, do czego ma służyć kubek termiczny do kawy.

Jeśli naczynie ma trafić do plecaka szkolnego lub turystycznego, z pewnością ważny będzie niewielki rozmiar.

Kubki termiczne

Z kolei kubek termiczny dla kierowców powinien być dopasowany do wymiarów otworów w kokpicie. Naczynia mogą różnić się między sobą nieznacznie, w zależności od marki i modelu, dlatego warto dokładnie zmierzyć średnicę ich podstawy.

Najlepiej, gdyby kubek idealnie pasował do otworu. Zbyt małe naczynie może wywrócić się podczas jazdy, rozlewając zawartość dookoła.

Z kolei wpychając na siłę kubek o zbyt dużej średnicy, można go uszkodzić i rozszczelnić albo spowodować pęknięcie plastikowego elementu w samochodzie.

W nowoczesnych modelach stosuje się specjalne systemy, które pozwalają na otwieranie kubków jedną ręką. Dzięki temu kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości kubków termicznych, sprawdź koniecznie ofertę sklepu Filtrosfera: https://filtrosfera.pl/termosy/kubki-termiczne.

Jakie cechy powinien posiadać dobry kubek termiczny?

Decydujące znaczenie przy zakupie ma oczywiście czas, przez jaki kubek utrzymuje pożądaną temperaturę zawartości. Może on wahać się od kilku do nawet kilkunastu godzin w zależności od modelu.

Kubek termiczny z dzióbkiem sprawdzi się lepiej niż odkręcany, ponieważ napój będzie wolniej tracić temperaturę.

Można też zdecydować się na kubek termiczny z wkładem ceramicznym, który izoluje lepiej niż metal.

Naczynie bezwzględnie musi utrzymywać szczelność. Wszystkie jego elementy powinny do siebie pasować tak, aby zminimalizować ryzyko wylania zawartości. Najlepsze kubki termiczne mogą być wkładane do torby lub plecaka bez obaw o przypadkowe otwarcie.

Kubki termiczne

Warto również zwrócić uwagę, czy naczynie jest wolne od szkodliwych związków, jak BPA. Regularny kontakt z tymi substancjami może działać szkodliwie dla zdrowia. Bezpieczeństwo jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, których organizm nie jest jeszcze na tyle silny, aby radzić sobie z różnego rodzaju zagrożeniami.

Naczynia termiczne dzielą się na te, które mają uchwyt, oraz te, które zostały wyposażone w antypoślizgowe paski.

Kubek termiczny z uchem dobrze sprawdzi się np. podczas biwaku lub w pracy, kiedy kluczowe znaczenie ma wygoda. Jeśli priorytetem są niewielkie rozmiary, naczynie z antypoślizgowym paskiem będzie lepszym wyborem. Z bryły kubka nie odstaje wtedy żaden element i łatwo wsunąć go np. do pełnego po brzegi plecaka turystycznego.

Bez względu na rodzaj wybranego naczynia należy pamiętać, aby dokładnie płukać je po każdym użyciu wodą z dodatkiem delikatnych detergentów. Dotyczy to nie tylko wnętrza samego kubka, ale także ustnika, gwintu nakrętki i innych elementów. W ten sposób usuwa się zalegający osad i kamień, które mogą powodować utratę szczelności.

Co ważne, niektóre modele można w całości lub częściowo (ich wybrane elementy, np. pokrywkę) myć w zmywarce.

Dobry kubek termiczny pozwala cieszyć się ulubionym napojem wszędzie i o każdej porze. To gadżet, który zawsze warto mieć pod ręką. Dzięki niemu można zapewnić sobie orzeźwiający napój w upalne lato i kojące ciepło herbaty czy kawy w mroźny poranek.

Fot. tytułowa: Timothy Eberly | Unsplash.com