Kto musi wymienić prawo jazdy i ile to kosztuje?

Wymiana prawa jazdyPrzepisy dotyczące prawa jazdy regularnie się zmieniają. W 2013 roku wprowadzono jedną z największych zmian: zlikwidowano bezterminowe prawa jazdy. Ostatnio wprowadzona nowelizacja, od marca 2019 r., usuwa z praw jazdy informację o adresie. Co to oznacza dla kierowców? Czy w związku z tym czeka nas wymiana dokumentów?

Koniec z bezterminowymi prawami jazdy

Od 19 stycznia 2013 r. wszystkie prawa jazdy wydawane w Polsce mają oznaczony termin ważności. Ważne są maksymalnie 15 lat. W przypadku kierowców z kategoriami C i D - jest to 5 lat, u a osób, u których wykryto niektóre problemy zdrowotne, może to być jeszcze krótszy okres. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto ma bezterminowe prawo jazdy, wydane przed 2013 rokiem, będzie musiał je wkrótce wymieniać. Obowiązkowa wymiana jest zaplanowana dopiero na lata 2028 - 2033. Boisz się, że przegapisz ten moment? Już teraz możesz śledzić blog na stronie porównywarki OC AC Mubi.pl, gdzie zamieszczane są aktualności istotne dla kierowców.

Zmieniasz adres? Już nie musisz wymieniać prawa jazdy

Ponieważ nowy wzór prawa jazdy, wprowadzony 4 marca 2019 r, nie zawiera już rubryki z adresem kierowcy, od tego momentu nie trzeba wymieniać prawa jazdy jeśli zdarzy nam się zmienić miejsce zamieszkania. Zamysłem twórców ustawy było też uniknięcie sytuacji, żeby to kierowca płacił za zmiany administracyjne, np. zmianę nazwy ulicy. Prawo jazdy w nowej postaci ma informować przede wszystkim o uprawnieniach kierowcy, a nie o tym, gdzie mieszka.

W jakich sytuacjach trzeba wymienić prawo jazdy?

Oprócz obowiązkowej wymiany po 15 latach i wymiany, która za kilka lat czeka posiadaczy bezterminowych praw jazdy, dokument ten trzeba wymienić w następujących sytuacjach:

  • po upływie terminu ważności którejś z kategorii prawa jazdy,
  • po zmianie danych osobowych / po ślubie,
  • kiedy ulegnie zniszczeniu i stanie się nieczytelny,
  • kiedy go zgubimy lub zostanie nam skradziony.

Jak wymienić prawo jazdy - procedura i formalności

Wnioski o wymianę prawa jazdy składa się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta, lub - w przypadku osób z Warszawy - w urzędzie dzielnicy. Właściwy urząd to ten, który znajduje się w naszym miejscu zamieszkania, nie zameldowania. Jeśli mieszkamy na stałe w jednej miejscowości, a jesteśmy zameldowani w innej, urzędnicy mogą poprosić nas o jakieś potwierdzenie tego, że przebywamy w danym miejscu na stałe, np. umowę najmu czy umowę o pracę.

Do wniosku o wymianę prawa jazdy (można go pobrać ze strony obywatel.gov.pl) dodajemy potwierdzenie opłaty (100,5 zł lub 200,5 zł, jeśli potrzebujemy też nowych badań lekarskich), aktualne zdjęcie, orzeczenie lekarskie, oryginał starego prawa jazdy do wglądu i dokument tożsamości. Więcej informacji o potrzebnych załącznikach można znaleźć w artykule: https://mubi.pl/poradniki/wymiana-prawa-jazdy-2019-o-tym-pamietaj.

Wniosek z wszystkimi załącznikami w formie skanów lub zdjęć można też złożyć online. Szczegółowe informacje o tym, jak to zrobić, znajdują się na stronie ePUAP.

Na nowe prawo jazdy w większości przypadków zaczekamy do 9 dni roboczych, niektóre urzędy zastrzegają sobie na to 30 dni, a w wyjątkowych wypadkach, kiedy trzeba dodatkowo wyjaśniać sytuację kierowcy, czas ten wynosi 2 miesiące. Status swojej sprawy można sprawdzić na stronie info-car.pl.

Gotowe prawo jazdy można odebrać w urzędzie albo jeśli zaznaczyliśmy we wniosku taką opcję - pocztą.