Kotły grzewcze 5 klasy

Kocioł gzrewczy 5 klasyPolska nadal znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Skutki tego stanu dotykają nas wszystkich. Smog jest przyczyną wielu poważnych chorób układu oddechowego (astma, POCHP), chorób serca, zaburzeń odporności, alergii, a nawet nowotworów. Liczba zachorowań na te choroby cywilizacyjne w naszym kraju niestety z roku na rok rośnie.

W poprawie jakości powietrza, którym oddychamy, pomogą zmiany w systemach grzewczych domów. Nowoczesne kotły emitują do środowiska o wiele mniej zanieczyszczeń. W lipcu 2018 roku weszły przepisy zabraniające sprzedaży w kotłów klasie niższej niż 5. Takie nowoczesne urządzenia spełniają zaostrzone normy emisji zanieczyszczeń, a ponadto są energooszczędne, pozwalają więc zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Ekologiczne kotły kontra smog

Stare bezklasowe kotły grzewcze zanieczyszczają powietrze rakotwórczymi pyłami, związkami azotu i siarki oraz sadzą. Emitują one w powietrze nawet 4-krotnie więcej pyłów niż nowoczesne kotły klasy 5 oraz produkują aż do 50 razy więcej dwutlenku węgla.

Przepisy antysmogowe, które wprowadzono, regulują bardzo precyzyjnie wartości graniczne emisji pyłów, dwutlenku węgla oraz gazowych zanieczyszczeń organicznych powstających podczas spalania w kotłach grzewczych na paliwo stałe. Obowiązuje również całkowity zakaz palenia w kominkach i kotłach paliwami, które najbardziej przyczyniają się do zatruwania powietrza. Należą do nich:

  • śmieci,
  • plastik,
  • guma,
  • muły węglowe,
  • węgiel brunatny i kamienny o niskiej wartości opałowej,
  • drewno o wilgotności powyżej 20%.

Obecnie wszystkie dostępne na rynku kotły na paliwo stałe spełniają normy klasy 5. Jeśli jednak mamy w domu inne urządzenie, to również będziemy je musieli z czasem wymienić. Użytkownicy kotłów pozaklasowych mają obowiązek wymienić je do roku 2022, natomiast posiadacze kotłów klas 3 i 4 na wymianę urządzeń na ekologiczne mają czas do końca 2026 roku.

Zasada działania kotłów klasy 5

Kotły klasy 5 to nowoczesne urządzenia grzewcze, które przystosowane są do spalania wysokiej jakości paliwa takiego jak ekogroszek oraz biomasa (głównie pellet). Niewątpliwie bardziej ekologicznym paliwem jest pellet pozyskiwany w procesie sprasowania pod wysokim ciśnieniem trocin, wiórów oraz zrębków drzewnych.

Kotły klasy 5 posiadają automatyczny zapłon paliwa i bardzo pojemny zasobnik z podajnikiem, co pozwala na kilkudniową bezobsługową pracę kotła. Sterownik urządzenia dba o niskie zużycie paliw grzewczego i niską emisję spalin. Reguluje on dozowanie paliwa i powietrza do paleniska, tak by nie zakłócić intensywności procesu spalania, ani nie dopuścić do zasypania płomienia. Dużą zaletą takich kotłów spalinowych są także zawirowywacze, które mają na celu zaburzenie ruchu spalin, przez co te oddają więcej ciepła ogrzewanej wodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu efektywność działania kotłów klasy 5 sięga nawet 90%, podczas gdy sprawność konwencjonalnych kotłów niższych klas to zaledwie 60%. Oczywiście zyskuje na tym nie tylko środowisko naturalne i nasze zdrowie, ale również stan portfela.

Kupujemy dobry kocioł grzewczy

Zakup nowoczesnego kotła grzewczego to spory koszt, pamiętajmy jednak, że możemy liczyć na państwowe dofinansowanie.

Wybierając urządzenie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze czy posiada ono stosowny certyfikat wydany przez akredytowaną jednostkę do spraw oceny energetyczno-emisyjnej paliw stałych i kotłów. Kocioł musi spełniać normę emisji PN-EN 303-5:2012.

Drugą istotną kwestią jest odpowiedni dobór mocy kotła. Jest ona wyrażona w kilowatach (kW). Jeśli budujemy nowy dom, wówczas wymaganą moc urządzenia znajdziemy w projekcie budowlanym branży sanitarnej. Gdy wymieniamy stary kocioł na nowoczesny w już istniejącym domu, powinniśmy najpierw wykonać jego docieplenie, a następnie audyt energetyczny. W opracowaniu, które otrzymamy, po jego wykonaniu znajdziemy informację o tym, jakiej mocy kocioł będzie najodpowiedniejszy do naszego domu. Pomocą w doborze mocy kotła może nam służyć również wyspecjalizowany doradca w punkcie sprzedaży urządzeń grzewczych.

To prawda, że kotły klasy 5 są droższe niż dotychczas stosowane urządzenia, jednak są one niezwykle ekonomiczne w eksploatacji, dzięki czemu w dłuższej perspektywie czasowej sporo zyskamy. Ponadto możemy ubiegać się o dofinansowanie zakupu takiego kotła z Regionalnych Wojewódzkich Programów Operacyjnych, a także przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto wybrać się do punktu informacyjnego i sprawdzić, co trzeba zrobić, aby takie dofinansowanie otrzymać.

Komentarze