Komputer przemysłowy - zalety i wykorzystanie

Komputer z monitorem dotykowymKomputer przemysłowy - zalety i wykorzystanie. Pomimo tego, że dzisiaj w niemal każdym domu znajdziemy komputer klasy PC, który stanowi bardzo często domowe centrum rozrywki w każdym aspekcie, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że komputery wciąż wykorzystywane są w szeroko rozumianym przemyśle i nie zawsze mają one tak zaawansowane formy i dużą moc obliczeniową.

Dlaczego? Jakie są zalety komputerów przemysłowych i jak wygląda ich faktyczne wykorzystanie?

Kilka słów na początek

Zanim przejdziemy do zalet i specyfiki komputerów przemysłowych trzeba sobie uświadomić, że tego typu komputery bardzo często odpowiadają za podstawowe parametry produkcji i obecne są na halach produkcyjnych czy w jakichkolwiek innych miejscach wykonywania pracy - komputerami przemysłowymi są nie tylko komputery, z którymi mamy styczność w sklepie (kasa), w restauracjach (komputer, na którym kelner lub kelnerka nabijają nasze zamówienie, które następnie przekazywane jest do kuchni), ale również komputery pracujące w samym środku fabryk. Z tego też względu muszą być one przede wszystkim odporne na warunki, w których pracują.

Komputer przemysłowy - charakterystyka

Komputery przemysłowe charakteryzują się między innymi:

 • stosunkowo zwartą i małą budową (ich niewielki rozmiar powoduje, że można jest zastosować niemal wszędzie),
 • możliwość rozbudowy (pomimo niewielkich rozmiarów i zwartej budowy można je rozbudowywać o potrzebne moduły między innymi za pomocą kart rozszerzeń PCI),
 • oszczędność w działaniu (tego typu komputery działają często po 24h/dobę, a tym samym niewielki pobór energii elektrycznej przekłada się na oszczędności dla firmy),
 • odporność na warunki środowiskowe (jak wspomnieliśmy już wcześniej, tego typu komputery narażone są na bardzo zróżnicowane i niesprzyjające warunki począwszy od ujemnej lub zbyt dużej temperatury, poprzez wilgoć w pomieszczeniach, a skończywszy chociażby na wibracjach pochodzących od innych maszyn),
 • wyposażenie w chłodzenie pasywne (w ten sposób nie generują one zbędnego hałasu, jak również nie ma potrzeby stosowania zawodnych wentylatorów).

  Sterowanie komputerem przemysłowym

  Sterowanie komputerem przemysłowym jest realizowane w odmienny sposób, niż mamy to w przypadku komputerów klasy PC. Większość komputerów przemysłowych podłączona i zintegrowana jest z monitorami dotykowymi, przy pomocy których steruje się danym komputerem. W ten sposób nie ma tutaj klawiatur i myszek, które mogłyby ulec łatwemu uszkodzeniu na hali produkcyjnej. Co jednak istotne, monitor dotykowy to nie jedynie gadżet, a w połączeniu z odpowiednim programem dającym dostęp tylko do potrzebnych funkcji sterujących, najprostszy i najefektywniejszy sposób korzystania z komputera przemysłowego - na monitorze dotykowym wyświetlane są przez cały czas odpowiednie nastawy i funkcje, z których korzystanie wymaga jedynie naciśnięcia odpowiedniego pola na monitorze dotykowym.

  Podsumowując, nic nie wskazuje na to, aby komputery przemysłowe miały się w jakikolwiek sposób zmienić i przez najbliższe lata będą wykorzystywane w obecnej, niezawodnej i trwałej formie.

  Źródło: www.itouchsystem.pl.

  Komentarze

  Krystian
  Ofertę komputerów przemysłowych, monitorów dotykowych znajda Państwo tutaj: https://itouchsystem.pl/