Kolektory próżniowe - jak działają?

Kolektory próżnioweJeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domu, na pewno spotkałeś się z frazą "kolektory próżniowe". Panele tego rodzaju są bardzo wydajne oraz korzystają z zaawansowanej technologii, która charakteryzuje się opłacalnością oraz ekonomią pracy. Jak więc działają kolektory próżniowe? Jakie są wady i zalety tego typu paneli? Spieszymy z odpowiedzią.


Technologia kolektorów próżniowych

By móc lepiej zrozumieć korzyści płynące z używania paneli próżniowych, należy zwrócić uwagę na mechanizm ich działania. Duże znaczenie ma ich specyficzna budowa. Mowa tu mianowicie o umieszczeniu w środku kolektora miedzianych rurek, które wypełnione są specjalistyczną cieczą. Cieczą o właściwości niskiej temperatury parowania, która to jest podstawą działania paneli.

Ogrzewanie rur kolektora próżniowego skutkuje parowaniem ww. cieczy, co z kolei powoduje przejście ciepła do rury kondensatora. Kondensator następnie przekazuje ciepło dalej do głównego zbiornika z wodą, co kończy już cały proces przetwarzania energii.

Warto wspomnieć, że dużą rolę w działaniu kolektorów próżniowych odgrywa właśnie próżnia. Mowa tu o przestrzeni między rurami szklanymi kolektora. Skutkuje to ograniczeniem strat ciepła oraz wyższą sprawnością w czasie zimy. Powłoka absorbująca z kolei znajduje się na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury, co skutkuje maksymalizacją absorpcji promieni słonecznych.

Kolektory próżniowe

Kolektory próżniowe a inne modele

Modele próżniowe to oczywiście tylko jeden typ spośród całej gamy kolektorów. Czym więc wyróżniają się na tle innych? Przede wszystkim cechują się wysoką jakością wykonania. By technologia tego rodzaju mogła sprawnie działać, potrzebne jest skorzystanie z dobrych materiałów oraz wiedzy specjalistów. Dzięki temu mamy pewność, że kolektory próżniowe to urządzenia najwyższej klasy.

W grę wchodzi też wydajność tych urządzeń. W porównaniu do kolektorów płaskich, kolektory próżniowe w okresie zimowym są o wiele sprawniejsze. Maksymalizują ilość absorbowanych promieni, dzięki czemu dostarczają nam więcej energii w postaci np. ciepła. Posiadają one również dobrą izolację termiczną oraz zajmują dość mało miejsca. Do ich zalet również zalicza się łatwy montaż, szybką możliwość naprawy oraz dobrą geometrię zwierciadła.

Kolektory próżniowe

Zastosowanie kolektorów próżniowych

Tak jak inne panele fotowoltaiczne, tak i kolektory próżniowe lepiej sprawdzą się w pewnych sytuacjach niż innych. Jak już wspomnieliśmy, modele te dobrze sprawdzają się w okresie zimowym. Dzięki temu najczęściej spotkamy je w zastosowaniu takim jak: ogrzewanie wody użytkowej lub też wspomaganie centralnego ogrzewania. Jest dobry sposób zastosowania energii słonecznej, do której dostęp możemy mieć nawet w zimie.

Kolektory próżniowe i ich wady

Nie bez przyczyny istnieje wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych. Każda z wykorzystywanych technologii ma po prostu swoje wady i zalety. Jednym zależy na całorocznej wydajności urządzenia, drugim na ekonomicznym rozwiązaniu. Jakie wady posiadają kolektory próżniowe?

Kolektory próżniowe

Przede wszystkim wymienia się ich cenę. W porównaniu do modeli płaskich, kolektory te są znacznie droższe w zakupie oraz utrzymaniu. Rekompensują to oczywiście swoimi zaletami, ale cena dla niektórych może okazać się czynnikiem decydującym. Mówi się też o małej odporności na warunki atmosferyczne tych kolektorów, ze względu na brak hartowanego szkła. Poza tym, właśnie ze względu na małą utratę ciepła, kolektory te mogą w lecie się przegrzewać, co oczywiście skutkuje kolejnym nakładem naszych funduszy.

Jak widać - kolektory próżniowe mają swoje dobre i złe strony. Ostatecznie więc nasz zakup powinien być uzależniony od naszych potrzeb oraz możliwości. Ważne jest, by zawsze dobrać panele fotowoltaiczne w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały swoje przeznaczenie. A najbardziej za to odpowiedzialną jest użyta przy ich konstrukcji technologia.

Autor: www.sunergo.pl.

Komentarze