Kątomierz - praktyczne narzędzie dla profesjonalisty i amatora

KątomierzKątomierz to najprostsze i najdokładniejsze narzędzie umożliwiające pomiar kąta. Używane jest przy różnych pracach budowlanych, stolarskich, a także traserskich i ślusarskich. Dziś na rynku można znaleźć kątomierze elektroniczne, cyfrowe, nastawne oraz drewniane i metalowe.

Historia narzędzi i instrumentów pomiarowych sięga starożytności. Wiadomo, że jako pierwsi używali tego typu urządzeń Babilończycy i Egipcjanie. Jednak oni, aby zmierzyć kąty, stosowali sznury i nieskomplikowane przyrządy drewniane. Około 1500 lat p.n.e. Egipcjanie skonstruowali gnomon, czyli zegar słoneczny. W okresie kultury helleńskiej i śródziemnomorskiej wynaleziono podstawy geometrii, teorię liczb, rachunki całkowe, różniczkowe i trygonometrię. To zapoczątkowało wiele odkryć, które miały zastosowanie w geodezji. Natomiast Grecy posługiwali się nie tylko sznurem pomiarowym czy gnomem, ale i dioptrią, czyli prostą krzyżakową węgielnicą umożliwiającą wyznaczanie kąta prostego oraz astrolabium.

Pierwszym przyrządem umożliwiającym pomiar kątów poziomych i pionowych było polimetrum stworzone przez znanego kartografa Martina Waldsee Muellera w 1512 roku. Kilkadziesiąt lat później, w 1571 roku, Leonard Digges skonstruował kątomierz według własnego pomysłu (theodolitus). To było proste przeziernikowe urządzenie służące do mierzenia kątów poziomych i pionowych. Dziś kątomierz jest narzędziem powszechnie używanym przy wielu pracach.

Kątomierz budowlany

Kątomierz budowlany to praktyczne urządzenie wykorzystywane do wyznaczania i pomiaru kątów. Narzędzie to jest szczególnie przydatne przy pracach ciesielskich, do montażu ścian nośnych i działowych, poddaszy oraz więźby dachowej. Kątownik jest złożony z dwóch prostokątnych profili, najczęściej aluminiowych ukształtowanych podobnie jak poziomica. Elementy te dodatkowo mogą być pogrubione i połączone przegubem z mocnego tworzywa. Na profilach nadrukowana jest podziałka kątowa z wyraźnym oznaczeniem stopni w zakresie od 0 do 270 st.

W zależności od tego, jaki kąt chcemy zmierzyć, możemy kątomierza używać na dwa sposoby. Blokować ramiona można co 15 st. lub po przełożeniu przekładki na drugą stronę ustawiać je bezstopniowo. Nastawianie skokowe co 15 st. umożliwia szybkie i łatwe wyznaczenie konkretnego kąta (np. 45 czy też 90 st. - najczęściej stosowane w budownictwie). Natomiast w trybie bezstopniowym możliwe jest odczytanie dowolnego kąta. Aby zachować ustawioną na kątomierzu wartość, trzeba zablokować ramiona poprzez dokręcenie śruby.

Kątomierz cyfrowy

Kątomierz cyfrowy wyparł z rynku dawniej używany kątomierz zegarowy. Narzędzie to wyposażone jest w dwa ramiona. Dolny profil zbudowany jest ze wzmocnionego aluminium ukształtowanego w wytrzymały korpus. W jego wnętrzu znajduje się czuły moduł pomiarowy z czytelnym wyświetlaczem LCD, na którym pojawia się aktualny wynik pomiaru kąta.

Dostępne są również tradycyjne libelle z oczkiem, poziome i pionowe. W tym przypadku wystarczy użyć przycisku on/off, aby włączyć kątomierz. Po kolejnym naciśnięciu przycisku aktywuje się podświetlenie ekranu. Po zwolnieniu blokady można podnieść górne ramię i dokonać pomiaru lub ustawić odpowiedni kąt. Tego typu urządzenia dają możliwość ustawienia lub zmierzenia kąta w zakresie od 0 do 225 st. Dodatkowo można skorzystać z funkcji HOLD umożliwiającej zatrzymanie wyniku pomiaru na wyświetlaczu.

Profesjonalny kątomierz elektroniczny

Kątomierz elektroniczny jest dokładniejszy w pomiarze kątów. Narzędzie to jest wyposażone w czujnik pojemnościowy w wersji obrotowej o zmiennej powierzchni okładzin. W roli czujnika wykorzystywany jest kondensator, którego pojemność zmienia się wskutek przesunięcia któregoś z elementów. Dzięki dużej dokładności pomiaru przesunięć okładzin kondensatora kątomierze elektroniczne pozwalają mierzyć kąty z dokładnością nawet do 0,1 st. i wyświetlać wyniki z rozdzielczością 0,05 st.

Dodatkowo urządzenia te są wyposażone w funkcję mierzenia kątów dopełniających, prostego uciosu i podwójnego uciosu. Takie pomiary są bardzo przydatne w pracach ciesielskich, a także przy dopasowywaniu ram obrazów, więźby dachowej oraz listew podłogowych. Natomiast funkcja pomiaru podwójnego uciosu wykorzystywana jest przy montażu dekoracyjnych listew sufitowych, podłogowych oraz innych elementach, przy których niezbędne jest dopasowanie kąta poziomego i pionowego. Kątomierz elektroniczny może również obliczać kąty cięcia na podstawie zmierzonego kąta narożnikowego oraz kąta skośnego.

Jaki kątomierz wybrać?

Do zastosowań amatorskich wystarczy poręczny kątomierz cyfrowy, który ma kompaktowe wymiary, mierzy kąty we wszystkich zakresach i ma zasilanie bateryjne, co pozwala go używać w różnych miejscach. Natomiast do prac profesjonalnych na budowie, prac ciesielskich, wykończeniowych, skarpowania itp. najlepiej wybrać kątomierz budowlany. Jego solidna i wytrzymała konstrukcja umożliwi ustawianie i pomiar kątów w każdych, nawet bardzo ciężkich i niedogodnych warunkach. W sytuacji, gdy wymagana jest precyzja pomiaru kątów z dokładnością do 0,05 st., wtedy warto zaopatrzyć się w kątomierz elektroniczny z dużą czułością pomiaru.

Kątomierz to narzędzie wielozadaniowe. Większość z tych urządzeń posiada dodatkowe funkcje, a do tego może być wykorzystywana jako poziomica. Wybór odpowiedniego kątomierza zależy od tego, do czego będziemy go używali. Warto o tym pamiętać przy kupowaniu takiego przyrządu.

Autor: www.phuabc.com.pl.

Komentarze