Kable od internetu nie muszą szpecić wnętrza. Jakie są sposoby na przewody?

Internet bezprzewodowyKażda nieruchomość, niezależnie od tego, czy jest to dom czy mieszkanie, bywa wyzwaniem w kontekście sprawnego ukrycia przewodów. Choć te są coraz mniejsze - np. to cechuje światłowód - nie brak również miejsc, gdzie są duże kable typowe dla czasów sprzed kilkunastu lat. Co zrobić, by okablowanie internetowe nie było tak widoczne.

Wobec tego, że estetyka wnętrza jest dla wielu osób niemniej ważna jak sama funkcjonalność, dobrze jest  zastanowić się nad rozplanowaniem przewodów jeszcze zanim dom lub mieszkanie będzie wykańczany. Dotyczy to także wszelkich remontów lub planów modernizacji.

Oczywiście ideałem byłaby minimalizacja przewodów lub urządzeń, ale też trudno dziś sobie wyobrazić mieszkanie bez odpowiednio zagospodarowanego punktu telewizyjnego i centrum wszelkich pozostałych multimediów. Trzeba do nich doprowadzić nie tylko prąd, ale również szybki internet – coraz bardziej źródłem rozrywki nie jest bowiem telewizja, ale internet.

Jak podłączyć internet w domu?

Bardzo długo wyzwaniem dla właścicieli domów i mieszkań stawał się głównie internet. Operator zapewniał urządzenie odbiorcze, czyli modem. Szybko i bez większej analizy doprowadzał również okablowanie do wskazanego punktu w lokalu.

Niestety przewody nie należały do najbardziej estetycznych. To grube, często białe lub szare kable, które trudno schować tak, by utrzymać estetykę wnętrza.

Efekt? Powstałe w ten sposób okablowanie często stawało się elementem wnętrza. Gdy internet bywał potrzebny nie tylko w jednej sypialni, ale też w salonie i innych powstawała kolejna sieć ciągnięta wzdłuż ścian.

Najczęściej ograniczało się to do wykonania dziury w ścianie oraz późniejszego przedłużenia przewodów tak, by połączyć go złączką. Tak zapewniany był dostęp do sieci w pokoju dzieci oraz np. sypialni.

Rozwiązaniem stał się system Wi-Fi. Jednak dla wielu osób internet bezprzewodowy nie jest do końca tak skuteczny jak typowy, przez przewód.

Internet mobilny - czy sprawdzi się w domu?

Podejście do sieci bezprzewodowej się stopniowo zmienia. Wynika to z faktu jakości internetu mobilnego. Dostawcy oferują często nielimitowaną sieć mobilną, która działa w oparciu o doskonałe parametry - przepustowość i szybkość godną łączy stacjonarnych. W efekcie może mimo obaw stanowić alternatywę dla sieci stacjonarnej.

Użytkownik kupuje od operatora internet bezprzewodowy, który zapewniany jest poprzez kartę SIM. Jest to więc bliźniaczo podobne do usługi telekomunikacyjnej oferowanej na smartfony. Tak można np. rozprowadzić sygnał wykorzystując sieć Wi-Fi. Odbywa się to bez okablowania. Na dodatek internet mobilny nie jest przypisany do żadnej lokalizacji. Można więc go zastosować również w nowej lokalizacji. To cenne rozwiązanie dla osób, które np. biorą pod uwagę zmianę wynajmowanego mieszkania.