Jaki system do smartfona warto wybrać - poznaj zalety i wady różnych systemów operacyjnych

Wybór odpowiedniego systemu do smartfonaIOS, Android czy Windows? Jeżeli właśnie znajdujesz się na etapie wyboru nowego telefonu, prawdopodobnie to pytanie jest jednym z pierwszych, jakie sobie zadałeś. A może wręcz przeciwnie, w ogóle się nad tym nie zastanawiasz i planujesz skorzystać z systemu, którego używałeś do tej pory? Dowiedz się, czym różnią się między sobą systemy operacyjne smartfonów - i podejmij decyzję dopasowaną do swoich potrzeb.

Smartfony z systemem iOS

System iOS, działający na urządzeniach marki Apple, wyróżnia się przede wszystkim niską awaryjnością. Jest to możliwe ze względu na zamknięty charakter systemu - smartfony posiadające ten system są optymalnie dostosowane do jego wymagań, a z kolei system stworzony jest specjalnie z myślą o konkretnych urządzeniach.

Smartfony z systemem iOS, takie jak np. kultowy iphone 6s, działają szybko i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Ich dodatkową zaletą jest prostota oraz intuicyjny, czytelny dla każdego interfejs. Wspomniany już „zamknięty system” usprawnia też znacząco przenoszenie wszelkich danych czy aplikacji. Posiadacze urządzeń z systemem iOS mogą również korzystać z imponującej bazy aplikacji oraz cieszyć się długim okresem wsparcia dla aktualizacji. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że smartfony Apple są po prostu bardzo modne.

Wśród minusów tego systemu wymienić trzeba przede wszystkim wysoką cenę urządzeń, które jednocześnie nie różnią się zbytnio między sobą. Brak możliwości personalizacji odczuwa się też czasem podczas użytkowania telefonu. Nieraz wadą okazuje się też wspomniany zamknięty system.

Wybór odpowiedniego systemu do smartfona

Smartfony z systemem Android

Telefony z systemem Android cieszą się obecnie największą popularnością. Ze względu na otwarty system, możesz wśród nich znaleźć niezliczoną ilość różnych modeli - ogromnym plusem jest zróżnicowanie cenowe, pozwalające na wybranie opcji dopasowanej do możliwości Twojego budżetu. Dużą zaletą, oprócz stosunkowo niskich cen oraz różnorodności, jest możliwość dostosowywania systemu oraz personalizacji. Użytkownicy Androida mogą też korzystać z szerokiej bazy aplikacji, które znajdą w Google Play.

Niestety otwarty system niesie ze sobą pewne zagrożenia. Jest po prostu mniej bezpieczny i zapewnia mniejszą kontrolę nad aplikacjami. Co więcej, nie zawsze jest wydajny, ze względu na niewystarczającą optymalizację.

Wybór odpowiedniego systemu do smartfona

Smartfony z systemem Windows

Smartfony z systemem Windows są stosunkowo mało popularne, choć stopniowo decyduje się na nie coraz więcej osób. Można powiedzieć, że stanowią pewne połączenie iOS oraz Androida. Jeśli szukasz alternatywy dla tych dwóch najpopularniejszych systemów, możesz być zadowolony. Główne zalety systemu Windows to bezpieczeństwo z pewnością większe niż w systemie Android, a jednocześnie większa różnorodność urządzeń niż przy systemie iOS. Telefony z tym systemem muszą spełniać minimalne wymogi Microsoftu, co gwarantuje płynne działanie; możesz też korzystać ze standardowego pakietu Office.

Oczywiście również to rozwiązanie ma swoje wady. Można do nich zaliczyć zamknięty system (który - podobnie jak w iOS - ma swoje plusy i minusy), a także stosunkowo niedużą ilość aplikacji oraz małą możliwość personalizacji.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze