Jak wybrać modem zewnętrzny LTE? Podpowiadamy!

Modem zewnętrzny LTEInternet mobilny to dziś jedna z najistotniejszych potrzeb współczesnego konsumenta. Używamy go niemal wszędzie, a dobre połączenie to podstawa funkcjonowania zawodowego i prywatnego. Odpowiedni modem zewnętrzny LTE dostarczy do naszego urządzenia mobilnego internet najwyższej jakości, co pozwoli nam na komfort użytkowania wszędzie, gdzie tylko się pojawimy.

Spis treści:

  1. Jak wybrać modem zewnętrzny LTE? Podpowiadamy!
  2. Czym jest modem zewnętrzny LTE?
  3. Modem LTE - na co zwrócić uwagę?
  4. Anteny LTE zewnętrzne - po co z nich korzystać?
  5. Jakie są zalety internetu LTE?

Czym jest modem zewnętrzny LTE?

Zastanawiając się nad kwestią modemu zewnętrznego, w pierwszej kolejności trzeba zadać pytanie o to, czym w ogóle jest internet LTE. Być może korzystając z sieci w telefonie komórkowym wiesz już, że internet tego typu towarzyszy Ci wszędzie. LTE to opcja internetu mobilnego, który działa za pomocą specjalnych nadajników. Jest to globalna sieć, do której możemy się podłączyć prawie w każdym miejscu, nie zawsze jednak sygnał będzie tak dobry, jak w przypadku internetu światłowodowego.

Choć internet LTE działa na przykład w telefonach komórkowych, to żeby korzystać z niego na laptopie, czy innych urządzeniach, potrzebny będzie specjalny sprzęt. Odpowiedni modem zewnętrzny LTE pozwoli nam połączyć się z siecią, gdziekolwiek się znajdujemy. Ten niewielki nadajnik wygląda nieco jak pendrive i pozwala użytkownikom cieszyć się mobilnym internetem w pociągu, hotelu czy na świeżym powietrzu.

Modem LTE - na co zwrócić uwagę?

Modemy służące do odbierania internetu LTE można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze używane są stacjonarnie i muszą być kompatybilne z komputerem, więc ich wybór będzie nieco bardziej skomplikowany.

Modemy zewnętrzne natomiast, to takie urządzenia, które możemy zabrać ze sobą w podróż, ale także korzystać z nich stacjonarnie. Charakteryzuje je uniwersalność - pozwalają odbierać sygnał z nadajników. Często modemy działają na kartę SIM, która łączy się z siecią komórkową. Sieć jest kluczowym elementem w przypadku odbierania internetu, dlatego też bardzo często routerem jest po prostu telefon.

Jeśli szukamy dobrego zewnętrznego modemu LTE, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Są to przede wszystkim:

  • prędkość transmisji danych, która jest obsługiwana przez modem. Każde urządzenie ma w opisie zadeklarowaną zdolność odbierania konkretnej szybkości, która sprawia, że możliwe jest połączenie się z daną częstotliwością. Oczywiście, ostateczny efekt zależy także od innych parametrów, takich jak ułożenie terenu czy zasięg;
  • system operacyjny, z którym modem współpracuje. Tak jak już zostało wspomniane, modemy zewnętrzne LTE są raczej uniwersalne, jednak przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy urządzenie będzie działać na naszym nośniku;
  • kategoria modemu. Jest kilka kategorii, w ramach których działają wszystkie modemy LTE. Im jest wyższa, tym większe prędkości internetu będziemy mogli osiągnąć, a co za tym idzie, jakość sygnału będzie lepsza.

Wybierając modem zewnętrzny, warto także zwrócić uwagę na markę. Zdarza się oczywiście, że mniej znane firmy proponują klientom naprawdę dobre rozwiązania, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że modem będzie działał szybko i sprawnie, warto wybrać taką firmę, która jest na rynku od wielu lat.

Anteny LTE zewnętrzne - po co z nich korzystać?

Ponieważ odbieranie internetu w formie LTE jest nieco mniej stabilne, niż korzystanie z sieci światłowodowej, często potrzebne jest wzmocnienie sygnału. Jeśli stacja bazowa oddalona jest od nadajnika, warto podłączyć do modemu antenę zewnętrzną, która sprawi, że jakość internetu będzie lepsza. Często anteny zewnętrzne stosuje się także, aby wymusić transmisję danych, gdy nasze urządzenie nie wychwytuje sieci. Warto zaznaczyć, że antena zewnętrzna powinna być szerokopasmowa.

Ponieważ antena ma za zadanie połączyć nasze urządzenie ze stacją bazową, podstawowym zadaniem, jakie czeka nas przy jej zamontowaniu, będzie znalezienie najbliższych nadajników, które emitują sygnał. Możemy to zrobić na przykład dzięki informacji udzielonej nam przez operatora sieci - wystarczy zadzwonić do biura obsługi klienta i dane powinniśmy uzyskać od ręki.

Jakie są zalety internetu LTE?

Internet LTE to dzisiaj bardzo popularne rozwiązanie. Możemy go odbierać zarówno w warunkach domowych, jak i w podróży. Stacjonarny internet LTE potrzebuje osobnego routera i modemu, natomiast chcąc korzystać z sieci poza domem, musimy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie przenośne. Choć w warunkach domowych stabilniejszym rozwiązaniem będzie internet światłowodowy, to w podróży modem LTE jest niezastąpiony.

Obecne rozwiązania pozwalają na korzystanie z internetu nawet w miejscu, które jest oddalone od cywilizacji. Jeśli sygnał jest słaby, z powodzeniem można użyć specjalnej anteny zewnętrznej, która wzmocni nadawanie.

Zaletą internetu LTE jest to, że nie jesteśmy ograniczeni lokalizacją. Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie, a dobry internet jest podstawą, jeśli chcemy odpowiednio wykonywać nasze obowiązki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy pracować z pociągu, hotelu, czy kawiarni, nie bojąc się o jakość łącza. Takie rozwiązanie to wygoda i niezależność, którą obecnie ceni sobie coraz więcej osób.