Jak się fotografuje? Poznaj 5 tricków!

FotografowanieMasz już wymarzony aparat i spędzasz każdą wolną chwilę na doskonaleniu swoich umiejętności, ale efekty nie są takie, jakich oczekiwałeś? Dowiedz się, jak fotografować, żeby Twoje zdjęcia były jak najlepsze. Mamy dla Ciebie aż 5 ważnych porad!

1. Światło jest najważniejsze!

Kiedy zabierasz się za robienie zdjęć, we wszystkich poradach fotograficznych znajdziesz krótszą lub dłuższą wzmiankę na temat odpowiedniego światła. Bez dobrego oświetlenia nie będzie rewelacyjnego zdjęcia! Najlepsze naturalne światło pojawia się w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz chwilę przed zachodem słońca i w jego trakcie. Dobre zdjęcia zrobisz również w słoneczne dni, ale kiedy niebo jest pokryte chmurami. Tak naprawdę mocne i silne światło w najbardziej słoneczne dni wcale nie jest Twoim sprzymierzeńcem! Dlatego zawsze zwracaj uwagę na barwę, natężenie, kierunek oraz charakter światła. Ten sprytny zabieg pomoże Ci z łatwością ocenić, na jakie zdjęcia tego dnia możesz liczyć. Jeżeli chcesz fotografować w pomieszczeniu, to postaw raczej na więcej lamp z softboxem, a ogranicz użycie lampy błyskowej. Flesz wypala pierwszy plan oraz sprawia, że na zdjęciach nie da się oddać prawdziwej faktury przedmiotów. Z tego narzędzia mogą korzystać tylko dużo bardziej zaawansowani fotografowie!

2. Stawiaj na małą głębię ostrości

Marzy Ci się, żeby na Twoich zdjęciach pojawiało się pięknie rozmyte tło? Jak się fotografuje, żeby uzyskać taki efekt? Nie jest to wcale takie trudne! Kluczem do takich fotografii jest mała głębia ostrości. Aby zrobić zdjęcie z rozmytym tłem, musisz zastosować jak najmniejszą wartość przymknięcia przysłony oraz jak najdłuższą ogniskowej. Tak ustawione parametry sprawią, że tło umiejscowione za fotografowanym obiektem znajdzie się poza ostrością. To właśnie dlatego osoba lub rzecz, którą chcesz ustawić na pierwszym planie, jest tak wyraźna, a wszystkie obiekty znajdujące się za nią zostają pięknie rozmyte. Ten trik pozwala również na to, by nie przejmować się zbyt mocno tłem oraz otoczeniem, w którym robisz zdjęcia – przecież i tak wszystko z tyłu będzie rozmazane. Zwracaj jedynie uwagę na to, czy kolory z tła pasują do głównego motywu zdjęcia (wszystkie obiekty znajdujące się z tyłu nie będą dobrze widoczne, ale przecież na zdjęciu nadal będzie widać ich kolory). Kiedy nauczysz się stosować małą głębię ostrości, Twoje zdjęcia będą wyglądały o wiele bardziej profesjonalnie i ciekawie.

Fotograf

3. Kadrowanie i kompozycja od podszewki

Marzą Ci się świetne zdjęcia, które mają ciekawy klimat lub robią spore wrażenie i przyciągają wzrok? Postaw na mocne punkty zdjęcia. Uzyskasz je, kiedy podzielisz kadr na dziewięć części za pomocą dwóch poziomych i dwóch pionowych linii. W miejscach przecięcia znajdują się te magiczne cztery mocne punkty. Właśnie w tych miejscach umieszczaj to, co ma przyciągać wzrok na danej fotografii. Nie masz pomysłu na ciekawe kadry? Nie wstydź się podglądać innych fotografów! Zaczynając swoją przygodę ze zdjęciami, nikt od razu nie jest geniuszem. Przeglądaj pracę innych, porównuj ze swoimi fotografiami, inspiruj się lub nawet spróbuj odtwarzać takie same kadry. Ten sprytny trik pozwoli Ci oswoić się z kadrowaniem i tworzeniem ciekawych kompozycji, tak że za jakiś czas bez problemu będziesz tworzyć własne.

Chcesz wypróbować praktyczne ćwiczenia, które pozwolą Ci sprawdzić, jak radzisz sobie z kompozycją i kadrowaniem? Znajdziesz je tutaj https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie.

4. Musisz dobrze poznać swój aparat!

Kiedy dopiero zaczynasz nawet fotografia dla początkujących może stanowić ogromne wyzwanie. Dlatego, zanim zaczniesz eksperymentować z różnymi technikami i kadrowaniem, poznaj najpierw swój aparat oraz obiektywy. Brzmi jak bardzo nudny trik? Nic bardziej mylnego! Nie musisz przecież czytać od deski do deski całej instrukcji. Skup się na najważniejszych opcjach aparatu i kiedy będziesz je testować, spróbuj wyłapać mocne oraz słabe strony swojego sprzętu. W podobny sposób poznaj również swoje obiektywy. Zabierając się za fotografowanie bez dobrej znajomości działania aparatu, uzyskasz naprawdę słabe efekty. To tak jakby chcieć pracować przy komputerze i nie mieć zielonego pojęcia o tym, jak działa myszka i klawiatura. Bez tego nie da się nawet zacząć! Dlatego poświęć czas na przetestowanie różnych opcji swojego aparatu. Najlepszym sposobem będzie testowanie swojej wiedzy na przykładach, np. wykonując praktyczne ćwiczenia fotograficzne, o których wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie. Nie rzucaj się na głęboką wodę bez znajomości podstaw, bo szybko zniechęcisz się do tego pięknego i artystycznego hobby!

5. Zawsze dbaj o szczegóły!

Możesz robić zdjęcia najlepszą lustrzanką, postawić na dobrego bezlusterkowca albo przyzwoity kompakt. Nawet aparat w telefonie będzie się całkiem nieźle sprawdzał, jeśli poznasz jego możliwości. Jednak to wszystko nie będzie miało znaczenia, jeżeli nie zadbasz o najważniejsze detale pojawiające się na zdjęciu. Wiele świetnych fotografii straciło wiele ze swojego uroku, bo w kadrze przypadkowo pojawiły się elementy, których wcale nie miało tam być. Chcesz zrobić tajemniczy i intrygujący portret w plenerze? Zwróć uwagę na to, żeby w tle nie było żadnych psujących klimat elementów np. śmietników, przypadkowych przechodniów, niedopałków papierosów, znaków drogowych, billboardów z reklamami czy porozrzucanych śmieci. Pobaw się w artystę, który ocenia dany kadr, jakby był obrazem. Zadaj sobie pytanie, co psuje klimat konkretnego zdjęcia? Czy jakieś elementy albo kolory do niego nie pasują? Co można by było zrobić, żeby całość prezentowała się dużo lepiej? Takie ćwiczenie pomoże Ci robić dużo lepsze i przede wszystkim dobrze zaplanowane zdjęcia!

Czujesz, że brakuje Ci podstaw, jeżeli chodzi o fotografowanie i nie wiesz, gdzie możesz się ich nauczyć? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule "Jak fotografować i gdzie się tego nauczyć?".