Jak działa automat do wydawania rękawic?

Automat do wydawania rękawicBez pewnych środków ochrony osobistej, takich jak przede wszystkim rękawice ochronne, trudno wyobrazić sobie pracę w fabryce. Wydawanie tego typu przedmiotów nastręcza jednak pewnych problemów logistycznych, a mianowicie: jak robić to szybko, a jednocześnie unikać niewłaściwych wydań (np. nadmiernych)?

Na ratunek przychodzi automat do wydawania rękawic - specjalna maszyna, którą z powodzeniem można umieścić na hali produkcyjnej, w szatni czy stołówce. Odpowiada ona na potrzeby przedsiębiorców, którym zależy na nowoczesnym podejściu do zarządzania i kontrolowania gospodarki magazynowej.

Automat do wydawania rękawic - co trzeba wiedzieć?

Profesjonalny automat do wydawania rękawic to nie po prostu zwyczajna maszyna vendingowa, jaką możemy kojarzyć ze sprzedaży przekąsek czy napojów. Charakteryzuje się ona wieloma dedykowanymi funkcjami, które mają usprawnić procesy w przedsiębiorstwie.

Chodzi tutaj o różnego rodzaju funkcje mające zapewnić m.in. pełną kontrolę nad tym, kto, kiedy i ile sztuk rękawic (bądź innych przedmiotów) pobiera, czy jaki jest stan magazynowy poszczególnych produktów. W praktyce oznacza to takie rozwiązania, jak dostępność 24h/7 dni w tygodniu, szybka i bezpieczna autoryzacja przy użyciu karty RFID lub PIN-u, a także inteligentne zarządzanie wydawaniem (np. wydawanie najpierw rękawic wypranych, a dopiero później rękawic zupełnie nowych).

Mimo, że brzmi to być może skomplikowanie, po stronie pracownika cała sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy zbliżyć się do maszyny, zalogować się na jeden ze wspomnianych powyżej sposobów (karta, PIN) i pobrać potrzebne rękawice. Po pracy można łatwo i szybko je zwrócić, np. poprzez zeskanowanie kodu QR, które spowoduje otworzenie się odpowiedniej skrytki w automacie.

Czy w automacie musi zawierać się tylko jeden typ produktu?

Trzeba podkreślić, że automat do wydawania rękawic nie musi (aczkolwiek może) zawierać tylko i wyłącznie tych produktów (czy to jednego typu rękawic, czy kilku, na przykład różniących się grubością czy odpornością na różne czynniki). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej maszynie przechowywać oprócz rękawic także na przykład inne środki ochrony osobistej, takie jak maski czy okulary ochronne.

Wszystko tutaj zależy od tego, czego dana firma potrzebuje i ilu ma pracowników. W przypadku dużych fabryk automat wydający tylko jeden konkretny typ odzieży ochronnej, w tym wypadku rękawice, może mieć jak najbardziej rację bytu, przy mniejszych zakładach nie trzeba się ograniczać do takiego rozwiązania.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/bezpiecze%c5%84stwo-pracy-ochrona-1038550/.