Idealna kserokopiarka do biura - jaką wybrać, serwis, wielofunkcyjność

Idealna kserokopiarka do biuraKserokopiarka to urządzenie niezbędne w każdym biurze. Ze względu na to, że na rynku istnieje bardzo wiele marek, modeli i rodzajów tych akcesoriów, osoba, która musi zaopatrzyć swoją firmę w odpowiedni sprzęt, staje przed bardzo trudnym zadaniem. Tymczasem, jeśli uprzednio określi się odpowiednie kryteria, wybór właściwej kserokopiarki nie jest aż tak trudny. Na co zwrócić uwagę?

Dopasuj kserokopiarkę do biura i swoich wymagań

Jeśli pomieszczenie ma ograniczoną powierzchnię, z oczywistych względów nie da się go wyposażyć w ogromne, wielofunkcyjne narzędzie. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie mała kserokopiarka, którą można postawić chociażby na biurku, aby w ten sposób wygospodarować więcej miejsca. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mniejszy model z reguły nie posiada wszystkich funkcji, które są potrzebne podczas pracy w biurze. Nie bez powodu więc duże i rozbudowane maszyny nazywa się urządzeniami wielofunkcyjnymi.

Podstawowe funkcje, jakie powinna posiadać kserokopiarka:

  • kopiowanie, czyli kserowanie dokumentów,
  • drukowanie połączone z możliwością wydruku znaku wodnego lub logo firmy,
  • skanowanie do pliku i bezpośrednio do poczty elektronicznej.

Niektóre, szczególnie nowsze kserokopiarki, są wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak kody dostępu czy zdalny serwis. Ta pierwsza przydaje się, kiedy chcemy ograniczyć ilość wykonywanych kopii, na przykład w momencie, gdy eksploatacja osiąga zbyt wysoki poziom, a my chcemy nieco zaoszczędzić. Tę drugą może skonfigurować jedynie profesjonalny technik serwisowy, ale jest to bardzo przydatna opcja, polegająca na automatycznym zamówieniu materiałów eksploatacyjnych.

Serwis oraz koszty eksploatacji

Decydując się na zakup kserokopiarki do biura, przyjmuje się z reguły, że będzie ona służyła kilka, a nawet kilkanaście lat. Żeby uniknąć problemów z późniejszym serwisem, na przykład wymianą części, należy zdecydować się na model, który wciąż jest produkowany. To pozwoli mieć pewność, że za parę lat nie będzie problemów z dostępnością poszczególnych komponentów. Kiedy urządzenie jest podejrzanie tanie, należy sprawdzić jego konkretny model oraz rok produkcji - może się okazać, że jest ono już po prostu przestarzałe. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, zależą one od maszyny i modelu, a konkretnie od tego, które jego części ulegają eksploatacji. W gwarancji produktu zostają umieszczone materiały, posiadające określoną żywotność.

Istnieją także takie usługi serwisowe, których koszt znajduje się poza gwarancją. To na przykład:

  • okresowa konserwacja całego urządzenia,
  • wymiana bębna,
  • wymiana rolek oraz separatorów,
  • toner oraz jego wymiana.

Konserwacja może się odbywać co trzy miesiące lub po przekroczeniu określonego z góry limitu kopii lub wydruków. Zazwyczaj wiąże się to z wymianą tonera lub innych komponentów. Jest to lepsza metoda niż wymiana części dopiero w momencie, kiedy całkowicie zawiodą.

Wybór odpowiedniej kserokopiarki powinien być na pewno dopasowany nie tylko do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdowała, ale przede wszystkim do potrzeb osób, które w przyszłości będą z niej korzystały. Oczywiście dla zaoszczędzenia miejsca warto zastanowić się nad prawdziwie wielofunkcyjnym urządzeniem biurowym, które oprócz funkcji powielania dokumentów będzie posiadało jeszcze inne, bardziej rozbudowane i poszerzone o nowe technologie. Co prawda sama maszyna będzie wtedy większa, ale zniknie konieczność posiadania osobno drukarki czy skanera.

Autor: www.aleo.com.

Komentarze