Gdzie szukać dobrych ofert pracy IT?

Praca w ITNieustający rozwój branży IT sprawia, że znaleźć w niej można wiele ofert pracy. Nie wszystkie są jednak tak samo atrakcyjne. Gdzie zatem szukać dobrych ofert pracy IT? Co kryje się pod słowami "dobra oferta"? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak zdobyć pracę w IT?

Ilość ogłoszeń dotyczących pracy w branży IT, która zalewa Internet mogłaby świadczyć o tym, że znalezienie zatrudnienia nie jest trudne. Oczywiście jest to prawda, jednak wyłącznie w przypadku wysokiej klasy specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi umiejętnościami i specjalistyczną wiedzą.

Doświadczenie w branży jest zazwyczaj najważniejszym aspektem dla rekruterów. Mimo iż szacuje się, że polska branża IT wykazuje brak kilkudziesięciu tysięcy specjalistów, firmy nadal mają opory przed zatrudnianiem osób bez doświadczenia. Dzięki odpowiednio zaplanowanej ścieżce kariery mogłyby same rozwijać talent danej osoby i wykształcić dobrego pracownika. W większości przypadków jednak oferty pracy IT są skierowane do kandydatów posiadających odpowiednie doświadczenie. W związku z tym osobom początkującym w branży zaleca się również realizowanie zleceń jako freelancer, co pozwoli rozwinąć umiejętności i zdobyć doświadczenie.

Szukając pracy w branży IT warto również spróbować wyróżnić się na tle innych kandydatów, których jest zazwyczaj dużo. Pomoże w tym odpowiednio przygotowane CV, które będzie zawierało informacje o najciekawszych projektach, w których dana osoba brała udział.

Czym charakteryzuje się dobra oferta pracy IT?

Branża IT charakteryzuje się dużą liczbą dostępnych ofert pracy, które dotyczą rożnych stanowisk i różnego poziomu doświadczenia. Należy jednak odpowiednio je selekcjonować po to, by znaleźć dobrą ofertę. Czym ona się charakteryzuje? Wiele osób w pierwszej kolejności pomyśli o wysokim wynagrodzeniu. Oczywiście jest ono ważne, jednak oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia warto zwrócić również uwagę na oferowane benefity pozapłacowe.

Dobra oferta pracy w IT powinna również dotyczyć ciekawego projektu, w którym udział będzie rozwijał. Specjaliści IT z reguły dużą wagę przywiązują do możliwości poszerzania swoich umiejętności. W przypadku ofert pracy w branży IT ważne są również warunki zatrudnienia, takie jak elastyczny czas pracy, praca zdalna, czy umowa B2B.

Gdzie szukać dobrych ofert pracy IT?

Dobre oferty pracy w branży IT znajdują się zarówno na ogólnotematycznych portalach ogłoszeniowych, jak i w serwisach branżowych. Atrakcyjne oferty można znaleźć również w mediach społecznościowych. Najczęściej są one publikowane na specjalnych grupach lub przesyłane w wiadomości bezpośrednio od rekrutera. Dobrą ofertę pracy w IT można otrzymać również dzięki rekomendacjom znajomych. Problemem nie jest z reguły znalezienie ofert, ale umiejętne ich selekcjonowanie pod kątem atrakcyjności.

LinkedIn - bądź zauważalny

LinkedIn to portal, który umożliwia stworzenie własnej wizytówki i funkcjonowanie jako specjalista w danej dziedzinie. Zamieszczenie szczegółowych informacji o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym pozwala obecnym tam rekruterom na odnalezienie właściwych kandydatów i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z nimi. Dobry profil przyciąga uwagę i sprawia, że oferty pracy systematycznie spływają same. Wystarczy tylko odpowiednio je selekcjonować.

Portal umożliwia również publikację ogłoszeń, które są odpowiednio dopasowywane do profilu danej osoby. Wystarczy wejść w zakładkę "praca" na swoim koncie i zapoznać się z dostępnymi tam ofertami pracy.

Siła rekomendacji

Dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty pracy jest skorzystanie z rekomendacji znajomych. O sile rekomendacji przekonało się już wiele osób, które otrzymało zatrudnienie dzięki poleceniu. Firmy często pytają swoich pracowników, czy nie znają kogoś, kto mógłby podjąć pracę na danym stanowisku. Co więcej, podesłanie odpowiedniego kandydata, który zostanie zatrudniony i sprawdzi się na danym stanowisku wiąże się z otrzymaniem dodatkowego wynagrodzenia przez osobę rekomendującą. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne z punktu widzenia firmy, ponieważ skraca ona procesy rekrutacyjne, mając jednocześnie pewność, że pracownik będzie rekomendował wyłączenie osoby godne polecenia. Wynika to z faktu, że niejako poświadcza jakość danego kandydata.

Znalezienie dobrej oferty pracy w branży IT nie jest trudne. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że najlepsze oferty czekają na najlepszych kandydatów. W związku z tym warto zadbać o posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia, a także umieć je właściwie zaprezentować.

Komentarze