Folia pęcherzykowa - fakty znane i nieznane

Folia pęcherzykowaFolia pęcherzykowa na stałe weszła do codziennego użycia. Powszechnie stosuje się ją do pakowania i zabezpieczenia przesyłek, towarów w sklepach internetowych, domach wysyłkowych, a także sklepach stacjonarnych oraz magazynach. Wykorzystywana jest do zabezpieczania mebli w czasie przeprowadzki oraz przedmiotów podczas przechowywania. Chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, stłuczeniem oraz zarysowaniem, ale także przed kurzem, pyłem, zabrudzeniem i wilgocią. Doskonale amortyzuje wstrząsy towaru wysyłanego na duże odległości, gwarantując tym samym, że dotrze on na miejsce docelowe w stanie niepogorszonym. Czego jeszcze nie wiemy o folii bąbelkowej?

Choć folia bąbelkowa (powszechnie nazywana też pęcherzykową) wynaleziona została w połowie ubiegłego wieku i weszła do powszechnego użytku w naszym życiu codziennym, wciąż wiemy o niej bardzo niewiele. Nasza wiedza ogranicza się zazwyczaj do zastosowania, które jest nam w danej chwili potrzebne. Tymczasem istnieje wiele bardzo ciekawych faktów na temat folii pęcherzykowej dotyczących zarówno jej powstania, jak i nietypowego wykorzystania.

Artykuł ten ma na celu przybliżyć czytelnikom fakty znane i mniej znane. To materiał dla osób żądnych wiedzy, ciekawych świata i tych, którzy lubią zbierać interesujące i znane tylko wąskiej grupie osób informacje na temat przedmiotów codziennego użytku.

Jak to się zaczęło?

Mało kto wie, że folia pęcherzykowa poniekąd jest dziełem przypadku. Powstała jako efekt prac dwóch amerykańskich inżynierów Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa. Prawda jest jednak taka, że wcale nie pracowali oni nad wynalezieniem folii bąbelkowej. Ich celem miała być plastikowa tapeta, którą chcieli podbić rynek.

Pracując nad osiągnięciem zamierzonego efektu, połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe. Choć nie otrzymali tego, co zamierzali, uzyskany przez nich produkt na stałe wszedł do codziennego użytku. Elastyczny, przezroczysty i wytrzymały materiał okazał się wręcz fenomenalny do pakowania i zabezpieczania przedmiotów przed uszkodzeniem.

Folia bąbelkowa i termoizolacja budynków

Alfred Fielding i Marc Chavannes, prawdopodobnie nieco zaskoczeni efektem swoich prac, postanowi jednak wprowadzić folię bąbelkową na rynek. Zdecydowali sprzedać ją jako izolację termiczną. Choć dziś znacznie częściej stosuje się ją jednak jako skuteczny materiał do amortyzacji wstrząsów delikatnych przedmiotów podczas transportu oraz zabezpieczania towarów przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, polietylenowa folia pęcherzykowa znalazła również zastosowanie w cienkiej termoizolacji ścian i dachów budynków.

W budownictwie wykorzystuje się duży opór cieplny folii pęcherzykowej. Działa ona na nieco innej zasadzie niż większość materiałów izolacyjnych. Nie pozwala na przenikanie energii i nie pochłania jej, ale powoduje odbijanie energii od warstwy izolującej. Doskonale nadaje się do termoizolacji ścian i dachów. Łączona jest wtedy z innymi materiałami o charakterze izolacyjnym. Wykorzystywana jest do produkcji laminatów stosowanych do izolacji kanałów wentylacyjnych, klimatyzacji i pod ogrzewanie podłogowe.

W izolacji bram garażowych warstwa folii bąbelkowej zestawiana jest z dwoma warstwami folii poliestrowej metalizowanej, co wzmacnia działanie termo refleksyjne izolacji. Folia pęcherzykowa zapobiega też w takim układzie kondensacji pary wodnej.

Bubble Wrap Appreciation Day

Mało kto wie, że w ostatni poniedziałek stycznia obchodzone jest ważne święto. Ważne dla… folii bąbelkowej i jej miłośników. To Bubble Wrap Appreciation Day, czyli po polsku Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej. Tak, tak, fenomenalny produkt, jakim okazała się folia pęcherzykowa, doceniony został na tyle, że ma już nawet swoje święto. Czym zasłużyła sobie na tak wiele? Zapewne niemały udział miały tu jej zasługi w zabezpieczaniu i ochronie cennych i delikatnych przedmiotów. Do tego nadaje się doskonale. Nie mniejszą zasługą folii jest jej relaksujące, rozluźniające działanie na każdego, kto w dwa palce jednej ręki weźmie mały, wypełniony powietrzem foliowy pęcherzyk i ściśnie go z całej siły. Efekt w postaci przyjemnego dla uszu trzasku jest wręcz uzależniający.

O tym, że folia pęcherzykowa prawdziwie uzależnia, mogą świadczyć podejmowane kilka razy w ciągu roku próby pobicia światowego rekordu Guinnessa w największej ilości osób jednocześnie strzelających z folii bąbelkowej. Wyczynu tego podjęli się między innymi uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej Twin Lake w Minnesocie, którzy pobili rekord w 2014 roku oraz skauci – rekordziści z roku 2015. W tym pierwszym przypadku bicie rekordu i rozrywkę połączono z celem charytatywnym.

Jeśli te informacje nie zdołały Cię zadziwić, polecamy zajrzeć na stronę Facebooka, gdzie znajdziesz fanpage folii bąbelkowej. Jak się okazuje jej miłośników, i to nie tylko w Polsce, jest całkiem sporo.

Autor: www.opakowania24.eu.

Komentarze