Filtry sprężonego powietrza - czym kierować się przy wyborze?

Filtry sprzężonego powietrzaWydajna i bezawaryjna praca kompresora to warunek niezbędny do zachowania ciągłości produkcji i sprawnej pracy wielu urządzeń przemysłowych. Równocześnie z zakupem kompresora warto więc zadbać o niezbędny osprzęt ochronny, taki jak na przykład sprzęt uzdatniający powietrze i chroniący cały system przed zanieczyszczeniami. Filtry sprężonego powietrza, bo o nich mową są więc niezbędnym elementem całego układu pneumatycznego. Ich odpowiedni dobór daje gwarancję odpowiedniej jakości sprężonego powietrza, a także zabezpieczenia układu przed czynnikami zewnętrznymi.


Filtry do kompresorów - jak dobrać?

Podczas eksploatacji kompresor ulega zanieczyszczeniu, jest to całkiem naturalny i łatwy do przewidzenia proces, któremu należy zapobiegać właśnie poprzez stosowanie odpowiednich filtrów, zabezpieczających. Wybierając filtry do kompresora, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych czynników, które pozwolą na odpowiednie dopasowanie filtra do urządzenia, potrzeb układu. W ten sposób zagwarantujemy skuteczną ochronę. W zależności od przeznaczenia i zastosowanie kompresora istotne mogą okazać się nieco inne czynniki. Przykładowo kompresory stosowane w przemyśle farmaceutycznym czy branży medycznej muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy czystości, dlatego w ich przypadku konieczne będą specjalistyczne filtry. Dla urządzeń stosowanych w standardowych warunkach najistotniejszymi kwestiami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru filtra sprężonego powietrza, są:

  • typ i średnica gwintu
  • rodzaj spustu (automatyczny lub ręczny)
  • precyzja filtracji oraz jej zakres

Dlaczego filtry do sprężonego powietrza są tak ważne?

Filtry sprężonego powietrza służą do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak zanieczyszczenia oleju, czy też zanieczyszczenia stałe. Uzdatnione w ten sposób powietrze jest dla kompresora i jego poszczególnych elementów bezpieczne i wpływa na zwiększenie ich żywotności. Obecność zanieczyszczeń mogłaby bowiem doprowadzić do mikrouszkodzeń delikatnych elementów układu, powodować tarcia, które mogłyby stać się powodem awarii urządzenia. Aby filtr skutecznie spełniał swoją ochronną funkcję, a kompresor działał sprawnie, konieczna jest więc regularna wymiana filtra. Zaleca się, aby robić to, co 2-3 tysiące godzin pracy kompresora.

Akcesoria do kompresorów- w co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Planując instalację kompresora, oprócz filtrów sprężonego powietrza, warto też zaopatrzyć się w niezbędne części instalacji sprężonego powietrza, a także w przydatne akcesoria. Do niezbędnych elementów wyposażenia zaliczymy z pewnością manometry do instalacji sprężonego powietrza, które pozwolą nam na bieżąco kontrolować ciśnienie w kompresorze, a także dobierać odpowiednie ciśnienie do danego układu czy urządzenia. Ważny jest również zawór do sprężonego powietrza, warto też zaopatrzyć się w zestaw złączy pneumatycznych, które ułatwią szybkie podłączenie różnego rodzaju końcówek i urządzeń.

Komentarze