Elektrostymulacja mięśni - czym jest? Efekty, przeciwwskazania

Elektrostymulacja mięśniElektrostymulacja, czyli wykorzystanie prądów impulsowych oddziałujących na mięśnie poprzez pobudzanie do skurczu. Metoda stosowana jest w fizykoterapii i kosmetologii. Impuls elektryczny musi być wystarczająco mocny, tak aby spowodować potencjał czynnościowy mięśnia bądź nerwu. Najczęściej do redukcji tkanki tłuszczowej używane są prądy Kotza i Nemetza (prądy średniej częstotliwości).

Na czym polega zabieg elektrostymulacji?

Rodzaj tych prądów charakteryzuje się tym, że są mniej odczuwalne niż prądy niskiej częstotliwości. Dzięki temu można działać na mięśnie przy większej amplitudzie i wzbudzić pełniejszy skurcz. Ważne aby zastosować modulację parametrów sygnału i nie doprowadzić do zbędnego bólu mięśnia, ani zaburzeń ukrwienia.

Wyróżnia się elektrostymulację pośrednią i bezpośrednią: pośrednia - pobudza nerw należący do danego mięśnia, bezpośrednia - pobudza mięsień. Wykonanie elektrostymulacji odbywa się jako jednobiegunowe bądź dwubiegunowe. Jednobiegunowe polega na ułożeniu elektrody biernej w pewnej odległości od elektrody czynnej, która znajduje się w miejscu ruchu mięśnia lub nerwu. Natomiast elektrostymulacja dwubiegunowa, gdzie obie elektrody są takiej samej wielkości, mieszczą się nad mięśniem lub nerwem.

Wykonanie elektrostymulacji mięśni opiera się na zachowywaniu pewnych zasad, aby nie zrobić pacjentce krzywdy lub nie spowodować niepotrzebnych odczuć bólowych:

  • Po pierwsze prąd impulsowy powinien być wystarczająco silny, aby stymulować pracę mięśnia. Ból należy jak najbardziej zminimalizować.
  • Parametry więc powinny być dobrane w taki sposób, żeby maksymalnie pobudzić mięsień, ale przy jak najniższym przepływie prądu (w jednostce czasu).
  • Selektywność to kolejna zasada przeprowadzania elektrostymulacji - pobudzanie danego mięśnia lub grupy mięśni, bez wpływania na otaczające mięśnie (antagonistów, agonistów).
  • Nie zaleca się stymulować mięśni do stopnia w którym będą zbyt przemęczone i przeciążone - wymagane jest robienie przerw w przypadku działania na wiele mięśni.

Wskazania do wykonania zabiegu elektrostymulacji

Poddanie się zabiegowi elektrostymulacji jest wskazane:

  • przy zanikach mięśni (które często są spowodowane długotrwałym unieruchomieniem np. noszenie gipsu),
  • przy odbywaniu treningów siłowych (wspomaga przyrost masy mięśniowej),
  • jako środek pozytywnie wpływający na metabolizm i zniesienie napięcia mięśniowego.

Zastosowanie elektrostymulacji w terapii odchudzającej ma znaczenie podobne jak aktywność fizyczna i prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w miejscu działania prądu. Jak w każdym zabiegu wyszczuplającym bez zachowywania właściwej diety nie ma co oczekiwać dobrych rezultatów.

Elektrostymulacja - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu są następujące:

  • spastyczność mięśni,
  • stany zapalne i ropne,
  • rozrusznik serca,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • epilepsja,
  • ciąża,
  • nowotwory,
  • zmiany skórne (np. guzki) o niewiadomym pochodzeniu - wymagana wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Obecnie nowoczesne urządzenia do elektrostymulacji skupiają się na tym, aby przebieg zabiegu był jak najmniej bolesny. Do tego celu najlepiej sprawdza się prąd stały - dwufazowy. Działanie wyszczuplające zachodzi podczas skurczu mięśnia - w tym czasie pobiera część energii z sąsiadującej tkanki tłuszczowej. Elektrostymulacje można przeprowadzić na większym obszarze ciała dzięki przytwierdzeniu elektrod za pomocą specjalnych opasek.

Elektrostymulacja - efekty. Z czym można łączyć zabieg elektrostymulacji?

Dla uzyskania pożądanych efektów w redukcji niechcianej tkanki tłuszczowej, zaleca się ćwiczenia siłowe określonych grup mięśniowych naprzemiennie z elektrostymulacją. Dodatkową korzyścią przeprowadzania zabiegu jest działanie antycellulitowe i ujędrniające. Skuteczność zabiegu to nie tylko ustawienie odpowiednich parametrów i sekwencji. Ważnym czynnikiem jest regularność. Dobre efekty daje zestawianie różnych metod z zakresu kosmetologii wpływających wyszczuplająco (działania wielokierunkowe). Elektrostymulacje można połączyć między innymi z:

  • endermologią (masaż podciśnieniowy) - dzięki masażowi poprawa dotlenienia tkanek w tym mięśni i efektywniejsze działanie elektrostymulacji, korzystne oddziaływanie na bilans kaloryczny (wzmocnione działanie na spalanie tłuszczu),
  • podczerwienią - wykorzystana w tym samym czasie bardziej pobudza metabolizm (spalanie tłuszczu) niż zastosowanie jedynie elektrostymulacji,
  • ultradźwiękami - wzmocnione działanie ujędrniające,
  • drenażem limfatycznym - szybsze wydalanie metabolitów i dzięki temu ulepszone działanie prądów,
  • body wrappingiem, bandażami - wprowadzanie w głąb skóry składników aktywnych intensyfikujących działanie lipolityczne na adipocyty, mogą dodatkowo mieć inne właściwości poprawiające wygląd skóry
  • mezoterapią - pozwoli na głębsze oddziaływanie koktajli składników aktywnych, a za pomocą elektrostymulacji tkanka będzie mocniej stymulowana do rozbijania komórek tłuszczowych i ich wydalania.

Dobór zabiegów w terapiach łączonych może być różny, można połączyć dwa lub więcej metod - jedne wykonywać w tym samym czasie, inne wymagają przerwy. Należy pamiętać jednak o tym, że aby jakakolwiek terapia odchudzająca w gabinecie kosmetycznym przyniosła skutek dużo zależy od prowadzenia się danej osoby. Ważna jest dieta, unikanie używek oraz picie dużej ilości wody, co znacznie przyspieszy pojawienie się pierwszych efektów.

Komentarze