Długa trasa - o co powinniśmy zadbać przed wyruszeniem w drogę?

Długa trasaCo należy sprawdzić przed wyjazdem w daleką trasę? Na co trzeba zwrócić uwagę w samochodzie? Podpowiemy jak przygotować auto do dalekiej drogi! Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie problemy kierowca może wychwycić samodzielnie?

Samochody "lubią" jeździć na długich trasach. W trakcie jazdy na dalekich trasach samochód zużywa się o wiele mniej niż w mieście. Dlaczego? Rzadziej używane są takie podzespoły jak sprzęgło i hamulce. Jeśli kierowca jedzie ekonomiczną prędkością, rozgrzany silnik zużywa niewielkie ilości paliwa. Wysoka temperatura spalin powoduje, że z katalizatora i filtra cząstek stałych wypalane są zalegające w nich zanieczyszczenia.

Jednak przed wyjazdem w daleką trasę należy sprawdzić, czy samochód jest do niej gotowy.

Sprawdź poziom i stan płynów eksploatacyjnych

Sprawdzenie ich poziomu to podstawa. Co należy sprawdzić?

 • Poziom oleju silnikowego, za pomocą bagnetu (nawet wtedy, gdy auto ma elektroniczny czujnik poziomu oleju, który wyświetla wskazania oleju przed uruchomieniem silnika, na desce rozdzielczej).
 • Poziom płynu chłodniczego, na podziałce zbiorniczka wyrównawczego.
 • Poziom płynu hamulcowego, na podziałce zbiorniczka.
 • Poziom płynu do spryskiwaczy.
 • Poziom płynu wspomagania kierownicy, jeśli auto ma wspomaganie elektrohydrauliczne albo hydrauliczne. Sprawdza się go po zdjęciu korka zbiornika z płynem.

Należy zwrócić uwagę także na stan płynów, np. występujące w nich zabrudzenia są sygnałem alarmowym.

Sprawdź ogólny stan techniczny samochodu

Przed wyjazdem w daleką trasę, kierowca powinien zwrócić uwagę na wszystkie niepokojące sygnały, dochodzące z poszczególnych układów samochodu. To na przykład:

 • Hałaśliwa praca silnika, utrata mocy, szarpanie.
 • Nieprawidłowe odgłosy zawieszenia podczas jazdy: stukanie, skrzypienie, pogorszenie prowadzenia itd.
 • Hałas z kół: buczenie, tarcie.
 • Zanikanie wspomagania.
 • Hałas z układu hamulcowego podczas hamowania: piszczenie, tarcie, ściąganie w jedną stronę podczas hamowania.
 • Gorsze prowadzenie auta, utrata komfortu, bujanie.
 • Zapalone kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, żółte i czerwone!
 • Podwyższona temperatura płynu chłodniczego, widoczna na wskaźniku.
 • Rozładowany akumulator samochodowy powodujący problemy z uruchamianiem silnika.

Ciśnienie w oponach, koło zapasowe albo dojazdowe

Przed wyjazdem w daleką podróż koniecznie należy sprawdzić ciśnienie w oponach oraz stan opon. Należy zwrócić uwagę na wszelakiego typu nieprawidłowości: pęknięcia, przetarcia, wybrzuszenia itd.

Wycieraczki i układ wycieraczek

Dobre i sprawne wycieraczki samochodowe to jedna z gwarancji bezpiecznej jazdy. Nie tylko w trakcie deszczu czy opadów śniegu, choć wtedy najbardziej się je docenia. Wycieraczki samochodowe są potrzebne także do tego, żeby usuwać z szyby kurz czy pył, w trakcie słonecznych i bezdeszczowych dni.

Przed wyjazdem w podróż należy sprawdzić, czy wycieraczki pracują cicho, nie podskakują na szybie i czy nie zostawiają smug albo nieoczyszczonych powietrzni.

Należy także zwrócić uwagę na pracę mechanizmu wycieraczek oraz silnika. Woń spalenizny, zacinanie się układu, a także problemy z jego uruchomieniem - to wszystko sygnały o zbliżającej się awarii. Nie można jechać w trasę z uszkodzonym napędem wycieraczek, albo z uszkodzonymi wycieraczkami. Widoczność jest szczególnie ważna.

Sprawne ogrzewanie i klimatyzacja samochodowa

Trudno jechać w zimnym wnętrzu samochodu. Klimatyzacja samochodowa z kolei przyda się latem i o każdej porze roku, aby np. zapobiec parowaniu szyb.

Długa trasa

Aktualna nawigacja samochodowa i alternatywa. Zaplanowanie trasy

Warto sprawdzić, czy nawigacja GPS w samochodzie działa bez zarzutu. Czasami trzeba ją uaktualnić. Wybierając się za granicę warto także zabrać ze sobą standardową mapę na wypadek problemów z nawigacją lub brakiem Internetu w telefonie. Nie zapominajmy też o tym, że w niektórych krajach dane pakietowe mogą być wysokie - warto pobrać rejon do którego się wybieramy na telefon aby zaoszczędzić trochę transmisji danych.

Opcje ratunkowe

Przed wyjazdem w daleką podróż warto przygotować sobie także tak zwane opcje ratunkowe. Czyli? Na przykład sprawdzić, czy ubezpieczenie OC zawiera darmowe holowanie. Jeśli tak - to na jaką odległość (100, 200 km) i w jakich sytuacjach (tylko po wypadku, czy w razie awarii).

Warto sprawdzić, czy w aucie jest sprawne koło zapasowe, albo zestaw do szybkiej naprawy po przebiciu. W samochodzie powinny też znajdować się zapasowe żarówki oraz komplet bezpieczników.

Koniecznie trzeba też sprawdzić jakie należy mieć wyposażenie samochodu według państwa do którego się wybieramy, będziemy przejeżdżać. Mandatów nikt nie lubi płacić.