Dlaczego warto zainwestować w IoT? Poznaj 5 powodów

Internet RzeczyFirmy analityczne od lat starają się przewidzieć trendy rozwoju cyfrowego. Internet rzeczy (IoT) jest jedną z technologii, która wraz ze sztuczną inteligencją (AI) czy uczeniem maszynowym (ML) będą kształtować otaczającą nas rzeczywistość. Sprawdź, jak możesz wykorzystać je do rozwoju Twojego biznesu.

Priorytety w rozwoju innowacyjności

Red Hat - amerykańskie przedsiębiorstwo, od 1993 zajmujące się tworzeniem oprogramowania open source, przygotowało badanie, w którym respondenci mieli wskazać kluczowe obszary trwającej transformacji cyfrowej.

Badani za priorytety z nią związane uznali przede wszystkim:

 • innowacyjność (23%),
 • bezpieczeństwo (19%),
 • doświadczenie użytkownika (13%),
 • ograniczenie kosztów (11%).

Najważniejsze obszary inwestycji w nadchodzących latach według ankietowanych to:

 • bezpieczeństwo IT (45%),
 • zarządzanie infrastrukturą informatyczną i chmurą (39%),
 • infrastruktura chmury (34%),
 • optymalizacja istniejącego środowiska (29%),
 • automatyzacja (26%).

Internet Rzeczy

Internet of Things (IoT) jest technologią, która może pomóc Twojej firmie w każdym z tych obszarów, a w parze z doświadczonym partnerem technologicznym możesz dzięki nim przyspieszyć rozwój swojej firmy.

Oto 5 powodów, dla których warto zainwestować w rozwiązania IoT:

1. Innowacyjność i konkurencyjność rozwiązań IoT

Rynek rozwiązań IoT rozwija się błyskawicznie. Portal Statista prognozuje, że do 2030 roku ilość urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy przekroczy 25 miliardów. Już teraz pojawiają się głosy mówiące o IoTjako sile napędowej czwartej rewolucji przemysłowej. Miliony firm na całym świecie korzystają z tego rozwiązania, przez co zwiększają produktywność i przekształcają swoje modele biznesowe na nowocześniejsze, a co za tym idzie - bardziej rentowne.

2. Optymalizacja kosztów przy wykorzystaniu IoT

IoT to przyszłość Twojego biznesu i szansa na wyższe zyski. Za wzór wdrożenia tej technologii niech posłuży amerykański producent układów hamulcowych i systemów sterowania pociągiem dla przemysłu kolejowego - New York Air Brake (NYAB). Firma z ponad 130-letnią tradycją, która skorzystała z możliwości IoT, wykorzystując je do analizy wydajności pociągów oraz zużycia paliwa, zaoszczędziła w ten sposób miliony dolarów.

Dodatkowo zaawansowane systemy w porę ostrzegały maszynistów o wszelkich zagrożeniach, dzięki czemu podróże stały się bezpieczniejsze.

3. Bezpieczeństwo zapewnione przez rozwiązania IoT

Odpowiednie wykorzystanie Internetu Rzeczy w kluczowych sektorach gospodarki: medycynie, przemyśle ciężkim, transporcie czy rolnictwie poprawia bezpieczeństwo pracowników na całym świecie.

Wśród wielu rewolucyjnych zastosowań IoT warto wymienić:

 • kamery korzystające z technologii Computer Vision, które wykrywają zagrożenia i w porę ostrzegają przed wypadkami,
 • inteligentne gadżety i ubrania (wearables), takie jak okulary, zegarki smart, kamizelki, rękawice czy okulary pomagają zmniejszyć ryzyko urazów,
 • systemy, które rozpoznają dźwięk i na tej podstawie mogą informować o awarii maszyny lub powiadamiać służby.

Internet of Things znajduje zastosowanie również w codziennych sytuacjach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dom posiada zainstalowane czujniki ruchu, kamery lub inne akcesoria, które chronią Ciebie i Twoją rodzinę.

Warto podkreślić także możliwości Internetu Rzeczy w zakresie gromadzenia danych, ich analizy i raportowania w czasie rzeczywistym.

4. Big Data i Internet Rzeczy

Urządzenia IoT gromadzą dane, które możesz przetwarzać, aby podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe. To jednak nie jest ich największa zaleta.

Inteligentne urządzenia mogą dokonać samodzielnej analizy w czasie rzeczywistym i na podstawie zgromadzonych informacji podejmować odpowiednie kroki.

Doskonałym przykładem jest aplikacja do monitorowania ogrzewania stworzona przez zespół z Solwitu (zobacz case study: https://solwit.com/case-study/jak-wyposazylismy-produkt-codziennego-uzytku-w-rozwiazania-iot/ ). Dzięki szczegółowej analizie dostarczonych informacji dostosowuje optymalną temperaturę grzania w określonych pomieszczeniach, tak aby była dostosowana do preferencji użytkowników.

Warto podkreślić, że wszystkie informacje są gromadzone w chmurze, dzięki czemu mamy pewność, że system będzie miał wysoki stopień niezawodności.

5. Internet of Things a Ekologia

IoT znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim oraz rolnictwie. Są to niewątpliwie sektory, które w dużej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie planety. W tym przypadku oszczędność i ekologia idą ze sobą w parze.

Za przykład posłużą inteligentne czujniki w szklarniach, które analizują płynące do nich dane i wykorzystują je w celu dostosowania poziomu oświetlenia, temperatury, stanu gleby czy wilgotności powietrza.

Szacuje się, że wielkość globalnego rynku inteligentnego rolnictwa do 2025 roku wyniesie 15,3 miliarda dolarów, czyli aż trzykrotnie więcej niż dekadę wcześniej.

Dzięki rozwiązaniom IoT można lepiej dopasować poziom oświetlenia czy nawodnienia, znacznie ograniczając marnotrawstwo wody i energii. Rozwiązania tego typu wykorzystują inteligentne czujniki rolnicze w celu zdalnego zarządzania systemami nawadniania i oświetlenia, znacznie zmniejszając zużycie wody.

Internet Rzeczy

Stwórz własne rozwiązanie IoT!

Wykorzystanie IoT w biznesie już nie jest wizją przyszłości - to teraźniejszość.

Jeśli chcesz, aby Twoje produkty były innowacyjne i przyciągały klientów, rozważ ich transformację w rozwiązania typu smart.

Jak to zrobić? Zacznij od wyboru doświadczonego partnera technologicznego. W Solwicie od lat pracujemy z klientami z różnych branż, zapewniając kompleksowe i indywidualne podejście do każdego projektu. Tworzymy skalowalne, bezpieczne rozwiązania IoT, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów.

W naszym portfolio różnych rozwiązań IoT znajdziesz projekty, przy których współpracowaliśmy:

 • system IoT do kontroli temperatury,
 • inteligentne okulary pływackie,
 • smart zabawki dla dzieci pomagające w zasypianiu,
 • sterowniki PLC do automatyzacji zarządzania obiektem,
 • system rozpoznawania dźwięków (Acoustic Event Detection),
 • inteligentne dyspensery do mydła i papieru.

Chcesz stworzyć produkt wyposażony w IoT? Skontaktuj się z ekspertami z Solwitu, aby porozmawiać o rozwiązaniu, które zrewolucjonizuje Twój biznes.

Komentarze