Dlaczego warto korzystać z transportu intermodalnego?

Transport intermodalnyW dobie postępującej globalizacji przewóz towarów powinien obejmować swoim zasięgiem jak najwięcej państw, oferować sprawność działania oraz bezpieczeństwo, a także pozwalać na redukcję kosztów i być przyjazny dla środowiska naturalnego. Wszystkie te zalety łączy transport intermodalny.

Stałe koszta na określonych trasach i warunkach. Bezpieczeństwo ładunku oraz optymalizacja łańcucha dostaw. Generowanie oszczędności i redukcja emisji gazów cieplarnianych. To tylko niektóre powody, dla których warto korzystać z transportu intermodalnego.

Jak funkcjonuje transport intermodalny?

Transport intermodalny to nowoczesna forma transportu, podnosząca sprawność przewozu ładunków, poprzez wykorzystanie wielu połączonych środków - samochodów ciężarowych, kolei, statków, samolotów - do transportu towarów.

Funkcjonowanie transportu intermodalnego jest proste. W pierwszym etapie, czyli pre-carriage, cały transport przewożony jest prowadzonymi przez specjalnie wyszkolonych kierowców samochodami ciężarowymi do terminalu intermonalnego. Tam z kolei cała naczepa, bez przeładowywania towaru, załadowana zostaje na pociąg, po czym wyrusza w trasę. W zależności od lokalizacji końcowej destynacji ładunku, jednostka transportowa może zostać przeładowana na następnym terminalu kolejowym bądź promowym na kolejny środek transportu. Oczywiście, przewóz ładunku monitorowany jest za pomocą lokalizatora GPS przez wyspecjalizowaną kadrę, od momentu odbioru do momentu dostawy.

Transport intermodalny

Transport intermodalny - dlaczego warto?

Transport intermodalny oferuje wiele korzyści, wynikających z wykorzystania wielu typów pojazdów. Do powodów, dla jakich warto skorzystać z tej formy przewozu towarów, zaliczają się:

  1. Wysoka elastyczność, optymalizacja łańcucha dostaw.
  2. Zmniejszenie emisji CO2 nawet o 70 proc. w stosunku do transportu wyłącznie kołowego - sprawia to, że korzystanie z transportu intermodalnego może być świetną formą promocji firmy jako przyjaznej dla środowiska naturalnego.
  3. Możliwość przewozu od 26 ton w górę.
  4. Zwiększenie powierzchni załadunkowej poprzez doskonałe wykorzystanie naczep intermodalnych.
  5. Szybkość i sprawność przewozu - środki transportu na danym odcinku dobierane są tak, aby przewóz towarów odbywał się możliwie najsprawniej, np. omijając korki.
  6. Bezpieczeństwo - kierowcy są specjalnie wyszkoleni i odpoczywają w wyznaczonych miejscach, co minimalizuje ryzyko napadu i kradzieży towaru.
  7. Obniżenie i stałość kosztów procesu transportowego - możliwość zawarcia długoterminowej umowy z gwarancją cenową - świetne rozwiązanie dla firm chcących uzyskać gwarancję stabilności kosztów transportu przez cały rok. Ponadto, łączenie różnych form transportu pozwala zmniejszyć koszta, generując nawet do 50 proc. oszczędności. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne etapy transportu realizowane są pojazdami umożliwiającymi przewóz większej ilości naczep - jeden pociąg może przetransportować na całej trasie 36 naczep intermodalnych.
  8. Nowoczesne wyposażenie ładunkowe - naczepy intermodalne.
  9. Lokalizacja GPS w pakiecie - ładunek jest na bieżąco monitorowany.
  10. Brak podatności na sezonowość - łączenie różnych środków transportu pozwala wyeliminować ograniczenie wynikające z pór roku oraz warunków atmosferycznych.

Wszystko to sprawa, że zdecydowanie warto postawić na transport intermodalny.

Jakie branże korzystają z transportu intermodalnego?

Transport intermodalny staje się coraz popularniejszy w kolejnych państwach. Rośnie też jego powodzenie w poszczególnych sektorach gospodarczych. Korzystają już z niego firmy z takich branż, jak:

  • chemiczna;
  • budowlana;
  • elektroniczna;
  • AGD;
  • modowa;
  • beauty;
  • papiernicza;
  • spożywcza.

Lista ta stale się rozrasta, kolejne przedsiębiorstwa zaczynają korzystać z transportu intermodalnego (realizowanego np. przez https://omida.pl/transport-intermodalny/). To się po prostu opłaca.