Dlaczego warto inwestować w regały wysokiego składowania?

Regały wysokiego skladowania NedconIstotną częścią pracy wielu przedsiębiorstw, zarówno z branż produkcyjnych, jak i logistycznych jest składowanie i magazynowanie wytworzonych towarów lub półproduktów. Aby zapewnić jak najbardziej optymalny przepływ towarów, należy zadbać o odpowiednie zaplecze techniczne, związane m.in. z jak najlepiej wykorzystaną aranżacją przestrzeni magazynowej. W przypadku, w którym magazyn Klienta mieści się w wysokim lub wielopoziomowym budynku, warto zainwestować w regały wysokiego składowania.

Regały wysokiego składowania a specyfika przechowywanych towarów

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru odpowiednich regałów specjalistycznych jest ustalenie i ujednolicenie typu jednostek składowania, które będą wykorzystywane w codziennej pracy. W przypadku standardowych palet przemysłowych oraz typu Euro, warto zainwestować w regały wysokiego składowania NR1. Konstrukcje te cechują się modułową budową, dzięki której całkowita wysokość instalacji może osiągnąć nawet 13 metrów. Warto mieć jednak na uwadze, że równie ważną rolę odgrywają wykorzystywane w obsłudze regałów wózki.

W jaki sposób wózki regałowe wpływają na przestrzeń magazynową?

Obecność rzędowych regałów paletowych wiąże się z inwestycją w jeden z trzech typów wózków regałowych - tzw. Reach Truck, czołowych bądź systemowych.

Wózki czołowe charakteryzują się największymi wymogami w zakresie niezbędnej do prawidłowego działania przestrzeni. Do prawidłowego działania potrzebują najszerszej ścieżki ruchu, a maksymalna wysokość podnoszenia waha się w okolicach 6 metrów.

Rozwiązaniem o wyższym stopniu wydajności są wózki Reach Truck, które spotyka się w większości magazynów. Do komfortowego przemieszczania wystarczą ścieżki o szerokości ok. 3 metrów, a maksymalna zasięg pionowy wynosi niemal 13 metrów.

Najbardziej wydajnym rozwiązaniem są wózki systemowe. Dzięki wykorzystaniu pętli indukcyjnej lub prowadzeń mechanicznych, wymagana szerokość korytarza, w których mogą się poruszać zmniejsza się do dwóch metrów. Ich całkowity zasięg pionowy może wynieść nawet 18 metrów. Oszczędności, wynikające z zastosowania poszczególnych rozwiązań, są pokazane na poniższej ilustracji.

Regały wysokiego składowania Nedcon - schemat

Ilustracja jest wizualizacją korzyści, związanych z inwestycją w wózki systemowe. Wdrożenie konstrukcji tego rodzaju skutkuje mierzalnymi oszczędnościami magazynowego metrażu, które można wykorzystać w trakcie potencjalnej przyszłej reorganizacji magazynu.

Regały wysokiego składowania NR1 sprawdzą się przy metodzie składowania FIFO (First In - First Out). Do tego typu składowania możemy również zaliczyć regały paletowe przepływowe.

Decydując się na jakiekolwiek regały, warto powierzyć projekt oraz wykonanie ekspertom, takich jak firma Nedcon.pl. Specjaliści zapewnią kompleksową i fachową obsługę na każdym etapie inwestycji!