Dlaczego grzejniki konwekcyjne to nie zawsze najlepszy pomysł do wnętrz?

Grzejnik konwekcyjnyJesteś na etapie budowania domu lub przeprowadzasz remont i chciałbyś zainstalować nowe ogrzewanie? Istnieje wiele rozwiązań, które warto sprawdzić. Czy trzeba zatem ograniczać się wyłącznie do tradycyjnych grzejników? Dziś opowiemy o tym, dlaczego grzejniki konwekcyjne nie zawsze sprawdzają się idealnie. Zastanowimy się także, czym je zastąpić, żeby zapewnić sobie optymalne warunki do życia w naszych domach.

Ogrzewanie konwekcyjne - jak ono działa?

Chyba każdy z nas miał do czynienia z klasycznymi kaloryferami. Zazwyczaj są aluminiowe lub żeliwne. Stanowią jedną z najważniejszych części całego systemu centralnego ogrzewania. Wszystkie grzejniki w całym domu podłącza się do centralnego pieca lub pompy ciepła, podgrzewających wodę, która następnie wędruje do kaloryferów, zapewniających nam odpowiednią temperaturę we wnętrzu.

Jak się to dzieje? Urządzenia tego typu opierają się na zjawisku konwekcji. Rozgrzana powierzchnia grzejnika oddaje ciepło do powietrza, które zgodnie z zasadami fizyki, zaczyna się unosić. W chwili gdy dochodzi do jego schłodzenia, w kolejnym etapie powietrze opada i kieruje się w stronę podłogi, gdzie po raz kolejny podgrzewa je grzejnik. Tak powstały obieg powtarza się nieustannie w ogrzewanych przestrzeniach.

Czy ogrzewanie grzejnikami konwekcyjnymi zawsze się sprawdza?

Choć takie rozwiązanie należy wciąż do najpopularniejszych w polskich domach, ze względu na cenę i łatwość instalacji, to jednak niekoniecznie musi być ono najefektywniejsze oraz najbardziej energooszczędne.

Ogrzewanie samego powietrza w pomieszczeniu sprawia, że niekiedy odczyt na czujniku temperatury, regulującym pracę pieca, może być zakłamany. Wszystko zależy od tego, w której części pomieszczenia go umieścimy. Pomiar przy suficie pokaże zawsze zdecydowanie wyższą temperaturę niż w dolnych partiach pokoju. Różnice te bywają naprawdę spore, co często przekłada się na odczucie ciepła.

Kolejnym problemem może być zainstalowanie grzejników konwekcyjnych w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń, na przykład w ogrodach zimowych. Chłodne powierzchnie szyb i drzwi szklanych sprawiają, że w przestrzeni tuż przy nich panuje niższa temperatura, niż w nieco bardziej oddalonych miejscach. Dlatego też montaż grzejników przy oknach lub ustawianie obok nich czujnika temperatury zdecydowanie jest niewskazany.

Ogrzewanie powietrza nie sprawdza się także w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Mogą to być przestronne pokoje w starym budownictwie, w którym wysokość wnętrza często przekracza nawet 3 metry. Szczególnie problematyczne są natomiast wszelkie biura i zakłady pracy o wielkich gabarytach. W takich miejscach próba ogrzania całej masy powietrza z góry jest skazana na niepowodzenie, a także generuje olbrzymie wydatki na energię, które nijak nie przekładają się na zapewnienie komfortu cieplnego.

Na koniec, wspomnijmy jeszcze, że ogrzewanie konwekcyjne nie powinno być montowane w domach osób cierpiących na alergie wziewne. Dlaczego? Ponieważ wspomniany wcześniej ruch powietrza sprawia, że poruszają się także kurz i roztocza, których nie sposób wyeliminować nawet w najbardziej wysprzątanym domu.

Co zamontować w zamian?

Skoro stwierdziliśmy już, że ogrzewanie konwekcyjne nie zawsze dobrze się sprawdza, zastanówmy się zatem, jaką mamy alternatywę. Zdecydowanie praktyczniejsze w wyżej opisanych sytuacjach może być na przykład ogrzewanie radiacyjne.

Do popularnych rozwiązań tego typu zalicza się:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • promienniki,
  • folie i maty grzewcze.

Systemy radiacyjne, a zwłaszcza rozwiązania na podczerwień, nie ogrzewają całego pomieszczenia, a tylko przedmioty, które znajdują się na drodze fal elektromagnetycznych. Dzięki temu, nie dochodzi do znaczących strat ciepła w pomieszczeniach ani nadmiernego zużycia energii do podgrzania mas powietrza.

Brak konwekcji sprawia też, że ogrzewanie na podczerwień jest powszechnie rekomendowane alergikom.

W zależności od potrzeb i przestrzeni, którą musimy ogrzać można zdecydować się na całościową, rozbudowaną instalację centralną, składającą się z rurek, kładzionych pod powierzchnią podłogi. Nieco prostszym rozwiązaniem są maty i folie grzewcze, które z powodzeniem układa się na podłogach, ścianach a nawet sufitach. Jeśli potrzebujemy zwiększać temperaturę miejscowo, świetnym rozwiązaniem są promienniki stojące lub do montażu na ścianach.

Ciepło jest naprawdę na wyciągnięcie ręki w każdej domowej i nie tylko przestrzeni.

Jeśli potrzebujesz bezpiecznego i energooszczędnego ciepła w swojej przestrzeni domowej, odwiedź stronę Econovli, na której znajdziesz praktyczne podpowiedzi, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.