Czy wartość CADR w oczyszczaczach powietrza jest ważna?

CADROczyszczacz powietrza to urządzenie, dzięki któremu można uniknąć poważnych chorób, będących skutkiem kontaktu z zanieczyszczeniami. Aby wybrać właściwy model oczyszczacza, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, między innymi CADR.

Czym jest CADR?

CADR to skrót od słów Clean Air Delivery Rate, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wskaźnik czystości dostarczonego powietrza albo współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Jest to międzynarodowy standard oceny skuteczności oczyszczaczy powietrza, który został wprowadzony przez Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), czyli Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego - niezależną organizację badawczą ze Stanów Zjednoczonych, która zajmuje się kontrolą wydajności urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym wyższa jakość oczyszczacza i tym szybciej z powietrza usuwane są zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki oraz dym. W danych technicznych urządzeń nie zawsze pojawia się wartość CADR. Producenci zwykle stosują określenie "maksymalny przepływ powietrza", ponieważ jest ono bardziej zrozumiałe dla konsumentów. W przypadku urządzeń, które mogą pracować w kilku prędkościach, wskaźnik ten dotyczy ilości powietrza przefiltrowanego w godzinę w najszybszym trybie. Informacje o CADR dla niższych prędkości prezentowane są rzadko.

Jakich informacji dostarcza CADR?

Sprawdzając CADR można ocenić pracę oczyszcza, jak również przekonać się, czy jest to odpowiedni model do pomieszczenia, w którym ma znajdować się urządzenie. Na jego podstawie możliwe jest bowiem obliczenie, ile razy powietrze zostanie przefiltrowane w ciągu jednej godziny. Jeżeli pomieszczenie ma 108 m³, a maksymalny przepływ powietrza określony został na 250 m³/h, to ilość cykli godzinowych wynosi w przybliżeniu 2,3. Oczyszczacz powinien być w stanie przefiltrować powietrze co najmniej raz w ciągu godziny, natomiast najlepsze pod tym względem modele robią to trzy-, a nawet czterokrotnie. Warto jednak wiedzieć, że podana przez producenta wartość CADR nie zawsze dostarcza rzetelnej wiedzy o urządzeniu. Oprócz przeczytania danych technicznych oczyszczacza należy przeanalizować informacje wynikające z posiadanych przez niego atestów i certyfikatów. O tym, że urządzenie zostało przetestowane pod kątem współczynnika CADR zgodnie z normą ANSI-/AHAM-AC-1, świadczy Atest AHAM. Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego przeprowadza testy we własnych, niezależnych laboratoriach, co stanowi gwarancję obiektywności zaprezentowanych wyników. Oczywiście, znalezienie dobrego oczyszczacza powietrza nie ogranicza się do oceny wartości CADR poszczególnych modeli.

Wartości CADR w popularnych oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacze powietrza na polskim rynku zdobywają popularność od epizodu smogowego, który miał miejsce w styczniu 2017 roku. Od tego czasu, kiedy nad większością kraju wisiała śmiercionośna chmura, w ofercie sklepów zaczęły pojawiać się urządzenia obiecujące eliminację problemu smogu w domu. Poza zestawem filtrów oczyszczacze różnią się od siebie przede wszystkim efektywnością czyszczenia powietrza wyrażoną poprzez CADR. Najmniej wydajne urządzenia w trybie pracy intensywnej, kiedy wiatrak pracuje najmocniej, więc i najgłośniej, są w stanie oczyścić blisko 200 m/h. Popularnymi reprezentatami tej grupy są Sharp KC-D40EUW - 216 m³/h oraz Webber AP8400 - 220 m³/h. Takie urządzenia dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach nie większych niż 25 m². Skuteczniejsze urządzenia mogą pochwalić wartością CADR bliską 300 m³/h. Oczyszczacz z takimi parametrami może dbać o powietrze w pomieszczeniu o powierzchni nawet 35 m². Do ciekawych urządzeń tej klasy należą XIAOMI Air Purifier 2 - 310 m³/h, modele marki Sharp z 50-tką w nazwie: KC-A50EUW i KC-D50EUW posiadające CADR = 306 m³/h. W końcu najbardziej wydajne urządzenia oczyszczające powietrze mogą pochwalić się wartością CADR na poziomie 400 - 500 m³/h. Do wartych uwagi urządzeń tej klasy warto wymienić oczyszczacz Electrolux EAP450 - 494 m³/h, XIAOMI Air Purifier Pro - 500 m³/h czy LIFAAir LA502 - 450 m³/h.

Źródło: www.ranking-oczyszczaczy.pl.

Komentarze