Czy warto stosować mikroinwertery w fotowoltaice?

FotowoltaikaOsoby zainteresowane zainstalowaniem fotowoltaiki zazwyczaj zapoznają się z podstawowym składem zestawu, w który wchodzi również inwerter. Jest on niezbędny, aby przekształcać produkowany przez panele prąd stały w prąd przemienny, odpowiedni do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym. W ofercie producentów pojawiają się też mikroinwertery. Czym są te urządzenia i kiedy warto się na nie zdecydować?

Inwerter a mikroinwerter - podobieństwa i różnice

Pod względem zasady działania inwerter i mikroinwerter nie różnią się między sobą. Oba urządzenia są przeznaczone do konwertowania prądu stałego w przemienny (DC w AC). Urządzenia te różnią się pod względem wielkości i umiejscowienia: inwerter centralny ma większy rozmiar i montuje się go na ścianie, natomiast mikroinwertery są małe i umieszcza się je pod modułami. Oba rodzaje urządzeń są częścią całego systemu fotowoltaicznego, który jest zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb energetycznych gospodarstwa. Mikroinwertery stanowią system rozproszony - ich olbrzymią zaletą jest to, że awaria jednego z urządzeń będzie wpływała jedynie na brak uzysku z jednego do kilku modułów PV, za których obsługę są odpowiedzialne. Przykładowo, zależnie od modelu, mikroinwertery od firmy Soltec mogą obsługiwać sześć paneli słonecznych, cztery, dwa lub jeden panel. Natomiast w systemie centralnym awaria jednego falownika powoduje 100% strat.

Zalety wyboru mikroinwertera do instalacji fotowoltaicznej

Dobór mikroinwertera pojedynczego jest prostszy niż inwertera centralnego. W doborze mikroinwertera sprawdzamy jedynie, czy nie przekraczamy maksymalnej wartości mocy modułu. W falownikach centralnych, planując instalację, musimy pomyśleć o wielu zagadnieniach związanych z całym łańcuchem – m.in. napięciu startowym, mocy napięcia pracy czy dobraniu mocy w stosunku do mocy stringów i ich położenia. Najważniejszą zaletą mikroinwerterów jest możliwość wkomponowania w jedną instalację paneli o różnych mocach i parametrach technicznych, gdyż pracują one niezależnie od siebie. Nie oznacza to jednak, że w budowie takiego systemu panuje pełna dowolność.

Wśród wielu innych zalet tego rozwiązania można wymienić:

  • niwelowanie skutków zacienienia modułów,
  • możliwość bezproblemowego rozbudowania instalacji o dodatkowe panele,
  • elastyczność montażu instalacji,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego budynku.

W kwestii elastyczności instalacji z mikroinwerterami warto zaznaczyć, że doskonale sprawdzają się one na dachach o skomplikowanej konstrukcji. Można na nich bowiem montować panele w różnym układzie i pod zróżnicowanym kątem.

Komentarze